Achtergrond Ontucht Een huiveringwekkend overzicht ooo Een criminele mentaliteit bracht de Rooms-Katholieke Kerk tot het grootste ontuchtschandaal in degeschiedenis, met minstens 100.000 slachtoffers. Amen. He Duitsland He Oostenrijk He Italie MaasstadPers Woensdag24 november20io Peter Wierenga Betast onder de douche, gedwon- gen om een oude man te pij- pen, slaagen schoppen krijgen, je eigen kots moeten opeten, anaal verkracht worden... Je kunt het zo smerig niet beden- ken of het is gebeurd, met kin- deren in alle leeftijden, van 2 tot 16 jaar. En niet een keertje, nee, ontelbare keren, systema- tisch. Het seksueel misbruik in katholieke in- stellingen blijkt in elk land waar het opduikt geen incident te zijn, maar een patroon. Eind dezeweekverschijnthet eerste rapport van de commissie-Deetman, die op verzoek van de bisschoppen onderzoek doet naar de ontucht in Nederlandse internaten, kostscho- len en seminaries. Dat advies zal gaan over hoe de hulp aan slachtoffers, die zich tot woensdag 1 december kunnen melden, het beste vorm kan krijgen (zie kader). Velen durven nu pas, veertig tot vijftig jaar na dato, te spreken over wat hen is aangedaan. Zoals op het Eindhovense internaat Eiken- burg, van de - hoe verzin je het - Broeders van Liefde. 'Hij vroeg me's avonds op zijn kamerte komen voor een drankje', vertelt Henk Overde- vest, dieerin 1968 aankwam, over een broeder. 'We hadden gesprekken over mijn thuissituatie, over mijn problemen. Totdat die man ineens midden in de nacht toesloeg. Ik werd aange- rand. Ik was 12 jaar en erg geschrokken, kon geen kant op natuurlijk. Ik had geen bescher- ming. Ik kon het niet thuis vertellen, want daar was ook geen vertrouwen. Dat was vreselijk moeilijk.' Wateenveilige haven had moeten zijn, bleek een klimaat van angst, geweld en misbruik. Met levenslange trauma's tot gevolg. Henk herinnert zich nog een voorval. Op een zaterdagmiddag, tijdens een potje biljar- ten, stond een jongen tegen het biljart geleund. 'Broeder Johannes kwam achter hem staan met zijn armen op het biljart. Die jongen kon geen kant op. Broeder Johannes maakte van die rare ritmische bewegingen, een aantal minuten bleef hij zo tegen hem aanrijden. We stonden met zijn alien apathisch te kijken. Niemand die durfde in te grijpen, zo bang was je. En terwijl hij zo bezig was zag je zijn ogen helemaal uit- puilen, het zweet op zijn voorhoofd, hijgend. Na drie minuten was hij klaar, en toen liep hij weg.' Beerput Het is maar het topje van de ijsberg. Het seksu eel misbruik van misdienaars, kostschooljon- gens en -meisjes, weerloze kinderen die aan de hoede van de Katholieke Kerk toevertrouwd waren, is zonder twijfel het grootste religieuze schandaal aller tijden. De enorme omvang bli jft buiten zicht, omdat de schijnwerper van land De kerk is ziek tot land gaat, als ergens weer een schandaal op duikt van broeders, priesters en bisschoppen die hun handen (en erger) niet thuis hebben kunnen houden. Hoeveel mishandelingen, hoeveel verkrach- tingen, hoeveel psychisch leed, hoeveel zelf- moorden wereldwijd het betreft: het valt niet meer precies na te gaan. Hoevelen zullen nooit naar buiten getreden zijn, uit schaamte? Wie de cijfers uit het omvangrijkste onder zoek, te weten het Amerikaanse, doorrekent naarde 1,1 miljard katholieke zieltjes op aarde, komt zelfs met een voorzichtige schatting op zeker 100.000 slachtoffers van seksueel mis bruik. Honderdduizend kapotgemaakte le- vens. Het deksel van de Nederlandse beerput werd in maart van dit jaar gelicht door NRC Handels- blad en de Wereldomroep. Zij onthulden over seksueel misbruik bij instituut Don Rua in 's Heerenberg, van de orde der salesianen - broeders die al bij onze oosterburen in op- spraak waren gekomen. Ronduit schokkend waren de persoonlijke drama's die daarna naar de oppervlakte opborrelden. Inmiddels wor den tientallen instellingen ermee in verband gebracht; de misdrijven lopen van eenTilburgse frater die in 1935 in onderbroekjes graaide tot een pater uit Enschede die in 2000 na seksueel misbruik uit zijn functie is gezet. Moed We weten nog niet waar de teller in Nederland zal blijven steken. Dat er nu pas zo'n stortvloed aan verhalen is, heeft te maken met de open- heid van de laatste decennia. De meeste mis drijven spelen in de jaren vijftig en zestig, toen seksualiteit taboe was en geestelijken groot ge- zag genoten. De misbruikte kinderen - vooral jongetjes, maar ook meisjes - durfden het niet te vertellen thuis. De enkeling die wel de moed verzamelde, werd menigmaal nieteensgeloofd. En moest weer terug naar de hel. Henk: Thuis heb ik echt gevochten toen ik hoorde dat ik weer naar Eikenburg moest. Ik heb weken lo pen schreeuwen en huilen dat ik niet wilde.' Denk niet dat alleen mannen dader waren. NRC ontvingberichten over seksueel misbruik van meisjes door nonnen. In weeshuis De Kol- lenberg te Sittard brachten vrouwelijke geeste lijken havermoutpap met grof geweld - klap- pen op het achterhoofd - bij een 5-jarige naar binnen. Als het arme kind het opbraakte, moest het ook dat opeten. Ich habe esnicht gewusst, zei Georg Ratzinger (broer van de paus) over het misbruik van de Regensburgse koorknaapjes die hij dertig jaar dirigeerde. Vijf priesters van een klooster in Kremsmunster, Oostenrijk, zijn geschorst na klachten over seksueel misbruik en mishandeling van jongetjes. 64 oud-leerlingen van doveninstituut Antonio Pro- volo te Verona beschuldigen 24 docenten zwart op wit van seksueel misbruik en fysieke mishandeling.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 18