Achtergrond OOO De onderzoekscommissie noemde de reactie van de kerk arrogant, incompetent, vol van onbegrip en machtsvertoon, ontkennend en achterbaks. ooo Zwitserland •fc Malta 9jc Canada MaasstadPers Woensdag24november20io En denk niet dat het bleef bij - hoe ernstig ook- lichte ontucht. In Belgie heeft een man verteld hoe hij als 4-jarig jongetje anaal werd verkracht. Kinderpsychiater Peter Adriaenssens, wiens commissie 476 klachten onderzocht, zei dat de verhalen hem 'een maagstomp' hadden be- zorgd. 'Wie dit gelezen heeft, kan niet volhou- den dat het alleen om oppervlakkige betastin- gen ging.' Soms had het misbruik fatale gevolgen. Adri aenssens kreeg dertien geval len onder ogen van zelfmoord die volgens familie te wi jten was aan het aangedane leed. Een oud-leerling van de prestigieuze abdij- school van Zevenkerken, waarop ook kroon- prins Filip zat, heeft nachtmerries van een 'op- voeder', zegt hij in De Standaard. Vier jaar lang - van mijn 12e tot mijn 15e - heeft hij mij mis- bruikt. Inzijn kantoortje, in mijn chambrette, inzijn kamer. Zwaar seksueel misbmik was het, meer details wil ikdaar niet over kwijt. In sommige periodes zelfs dagelijks.' Topfiguren In Belgie ontplofte de boel toen de Brugse bis- schop Roger Vangheluwe bekende dat hij jaren- lang zijn neefje had misbruikt. Later lekte ook nog een geluidsband uit waarop de Belgische kardinaal Danneels probeert om Vangheluwe zijn mond te laten houden. Je kunt dus niet stellen dat het fenomeen zich beperkt tot de lagere 'rangen'. In Nederland heeft de Rotterdamse bisschop Ad van Luyn, die de commissie-Deetman instelde, toegege- ven dat hij destijds als hoogste bestuurder van de salesianen van meerdere gevallen van mis bmik op de hoogte was. Ook oud-bisschop Gij- sen en kardinaal Simonis worden in verband gebracht met ontuchtzaken. Ze mogen vrezen voor hun positie. In het oerkatholieke Ierland stapten vier aartsbis- schoppen van Dublin op na een golf van kri- tiek. Daar publiceerde een commissie onder leiding van rechter Sean Ryan vorig jaar duizen- den verhalen van stelselmatige mishandeling - van fysieke, geestelijke en seksuele aard - tus- sen de jaren vij ftig en 2004Vooral het optreden van de kerk moest het ontgelden; dat werd 'ont kennend, arrogant, uit op verhulling, incompe tent, vervuld van onbegrip, vol machtsvertoon en achterbaks' genoemd. Neem het geval van Father Edmund. Die misbruikte meisjes van 8 tot 11 jaar in Our La dy's Hospital for Sick Children. Hij liep tegen de lamp toen hij foto's van kindervagina's liet ontwikkelen. Maar de bisschop nam genoegen met zijn excuus dat hij uit 'anatomische nieuws- gierigheid' handelde. Edmund zette het mis bmik meer dan dertig jaar voort. De kerk wist ervan, maar vond het 'a bit harsh' om hem uit het ambtte zetten. De hel Beschuldigingen zijn lastig na te gaan, zeker als de dader overleden is. Maar in de Verenigde Sta- ten, waar de ellende voor het eerst op grote schaalboven tafel kwam, bleekslechts 1,5 pro- cent onjuist. Een commissie onder leiding van John Jay, die mim tienduizend klachten onder zocht, stelde in 2004 vast dat verreweg de mees- te op waarheid bemstten. Niettemin werden maar enkele ontuchtplegers veroordeeld. Er lopen nog steeds processen. 'De trap naar de hel.' Zo noemde John Vai uit Delaware on- langs voor de rechter de treden die hi j als jonge tje beklom, met knikkende knieen, op weg naar zijn kwelgeest: priester Frances DeLuca. 'Ik dacht dat de hel beneden was, maar hij was bo- ven. Frank deed zieke dingen.' Lees verder op pagina 20 In Zwitserland zijn zeker zestig claims binnengeko- men over misbruik tijdens de afgelopen vijftien jaar. In maart werd in Thurgau een priester gearresteerd. Drie priesters op het eiland Malta worden beschul- digd van het seksueel misbruiken van in totaal tien weeskinderen, in de jaren tachtig en negentig. De St John's Sunday Expressbrachtin 1989 een doofpot-affaire aan het licht: meer dan 300 kinderen waren misbmikt in het weeshuis Mount Cashel.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 19