A Achtergrond ooo In 2001 bepaalde Ratzinger nog dat misbruikzaken vielen onder het pauselijk geheim. De dader ligt ophetkerkhof ooo -4i_ nfi- Noorwegen He Australie He Filippijnen MaasstadPers Woensdag24november20io In januari van dit jaar bekende de Noorse oud-bis- schop Georg Muller aan de politie dat hij twintig jaar eerder een minderjarige misdienaar had misbruikt. Minstens 12 priesters (uit Canberra, Sydney, Mel bourne, Brisbane, Perth, Townsville, Ballarat, Bun- bury, Wagga Wagga en Tasmanie) zijn veroordeeld. Volgens aartsbisschop Orlando Quevedo hebben wellicht 200 van zijn 7.000 priesters zich seksueel misdragen - van pedofilie tot homoseksualiteit. Nederlandse slachtoffers van seksueel misbruik in de ka- tholieke kerk kunnen zich tot volgende week woensdag melden bij de onafhankelijke commissie-Deet- man, die het misbruik onderzoekt. Binnenkort verschijnt Deetmans eer- ste advies, over hoe de hulpverlening aan slachtoffers het beste georgani- seerd kan worden. Een dingstaat nu al vast: de katholieke stichting Hulp Recht, waarover slachtoffers sowieso sceptisch zijn, kan die taak niet aan. Sinds de affaire losbarstte in maart zijn daar zo'n 1800 meldingen bin- nengekomen, waarbij in 1600 geval- len sprake was van seksueel mis bruik. Ongeveer 200 mensen widen bij Hulp Recht een procedure aan- spannen tegen de dader. Maar met het huidige tempo van de zittingen gaat dat nog minstens vier jaar duren. Dat betekent dat nog meer ontucht- plegers overleden zullen zijn. Al is het mogelijk dat de bisschop die dader dan vertegenwoordigt. 'We doen vier tot vijf zaken per maand', vertelt een woordvoerder. 'Mensen doen hun verhaal, je kunt ze niet afkappen na een uurtje. Het is heel tijdrovend, dat horen we ook van juristen. En soms is de dader er- bij, dat is emotioneel.' De in 1995 door de kerk opgerichte stichting heeft pastoraal-pedago- gisch werkersachter de hand, maar komtaan hulpverleningampermeer toe. 'Misschien moet daarvoor een speciale instantie in het leven wor den geroepen', zegt de woordvoerder. Hulp Recht heeft 1200 klachten doorgespeeld aan de commissie- Deetman. Die had zelf al 1000 mel dingen via andere kanalen ontvangen en moet nu de dubbelingen eruit ha- len. In november volgend jaar komt het eindrapport over alle misbruikza ken. Daarin wordt ook gekeken naar de verantwoordelijken, en naar hoe zo'n drama in de toekomst voorko- men kan worden. O Tv-presentator Thomas Roberts vertelde aan CNN hoe hij als 14-jarige leed onder het mis bruik door Father Jeff Toohey. 'Een maand na- dat het was begonnen, probeerde ik zelfmoord te plegen.' Roberts nam een doos pillen in en werd op het nippertje gered door zijn zus, die toevalligzijn slaapkamer binnenliep. Toohey moest een paar jaar geleden alsnog de eel in. En dan zijn er nog de talloze bekend gewor- den aanrandingen en verkrachtingen in Argen tine, Mexico, Canada, Noorwegen, Duitsland, Oostenrijk, Australie, de Filippijnen, Italic. Maar er zijn nog veel landen waar het ijzig stil is, in devoot Latijns-Amerika of het geker- stende Afrika bezuiden de Sahara. Is het gezag van Rome daar nog onaantastbaar, het taboe te groot? Het kan niet anders dan dat ook in die landen kinderen verkracht werden, terwijl Jezus machteloos toekeek vanaf een houten crucifix. Het is slechts wachten tot iemand ook daar het stilzwijgen doorbreekt. Ratzinger Hoe heeft het zo ver kunnen komen? Critici als dichter Huub Oosterhuis, zelf uitgetreden als priester en getrouwd, zoeken de duivel in het celibaat. Priesters mogen geen partner hebben. Daardoor ontladen hun seksuele gevoelens zich in perverse kronkels. Alleen is het weten- schappelijk niet aan te tonen dat het celibaat een rol speelt. Het taboe op seksualiteit is wel onmisken- baar. Het Vaticaan voert een uiterst conserva- tieve lobby bij de Verenigde Naties, tegen seksu ele voorlichting en het promoten van condooms. Die zouden aids alleen maar bevor- deren, of in ieder geval geen echte oplossing bieden. Maar de belangrij kste oorzaak van dit gezwel dat tot zulke weerzinwekkende proporties kon uitgroeien, is de criminele mentaliteit van het Vaticaan - alle welwillende individuen ten spijt. Als een incident doordrong tot de leiding stond niet het belang van het slachtoffer voorop, zo- als je zou mogen verwachten van de kerk van Jezus en Maria, maar het eigen imago. Dus moest misbmik in de doofpot. Met een duistere hoofdrol voor kardinaal Joseph Ratzinger, tegenwoordig beter bekend als paus Benedictus XVI. De paus die dit jaar metPasen, inzijn urbielorbi-zegen, inalletalen zweeg over het ontuchtschandaal. De paus die later alsnog excuses aanbood en seksueel mis bruik betitelde als doodzonde, maar dat in een adem noemde met het wijden van vrouwen tot priester. De paus die pas afgelopen vrijdag alle kardinalen naar Rome ontbood om een ant- woord te formuleren op de crisis. Voortaan moeten bisdommen samenwerken met de lo- kale autoriteiten. Het is allemaal too little, too late. Want als kardinaal Ratzinger bekrachtigde hij nog in 2001 hoogstpersoonlijk de kerkregel dat seksueel misbruik van minderjarigen berecht moet worden door de kerk zelf, en dat het is onderworpen aan het 'pauselijk geheim'. Geen sprake van een verplichte melding aan de auto riteiten, daders mochten 'zonder ruchtbaar- heid' overgeplaatst worden. Toen waren in Amerika al verschrikkelijke voorbeelden bekend. Zoals priester Lawrence Murphy, die in Wisconsin zo'n tweehonderd dove kinderen verkrachtte. De aartsbisschop van Milwaukee waarschuwde Ratzinger her- haaldelijk, maar die deed niets. En toen de Amerikaanse bisschoppen later zelf maarstren- gere regels opstelden tegen pedofiele priesters, waaronder een verplichte aangifte, nam het Va ticaan die bewust niet over. De vrees voor pro- cessen en reputatieschade was te groot. Ook kardinaal Simonis keerde zich tegen de regels. Juist door die mentaliteit ontliepen da ders vervolging, en konden ze vrolijk verder gaan met het vernietigen van j onge levens. Neem de horror in Huize Nazareth te Til- burg. 'De frater nam je op schoot', zei een oud- leerling tegen RTLNieuws. 'Ikmoest mijn broek uitdoen en dan gebeurde het. Op mijn achtste werd ik anaal verkracht en dat gebeurde zo ge- welddadig en zo vaak dat ik wel zeven keer ge- opereerd moest worden.' Dat verschrikkelijke douchen staat hem nog zo goed bij. 'De frater ging dan met zi jn vingers langs je schaamstreek en tussen je billen. Vaak was het niet goed en moest je je nog eens wassen. Daarna waste de frater je opnieuw. Altijd op dezelfde plek. En dan herhaalde zich het ritueel opnieuw.' Mea culpa Menig slachtoffer is blij om eindelijk die erva- ringen te kunnen delen. Meestal anoniem, uit schaamte. De een klopte eerder al aan voor psy- chische bijstand, de ander kropte het op. Nu eisen de slachtoffers gezamenlijk onmisken- bare excuses, plus represailles voor de verant woordelijken. Een groeiende groep wil geld zien, als compensatie voor alle leed. In de Ver enigde Staten zijn al honderden miljoenen dol lars uitgekeerd. Nederland beleefde onlangs een doorbraak toen de orde van franciscaner broeders toezeg- de te gaan onderhandelen over een schadever- goeding. Met de stichting Mea Culpa van muzi- kant Bert Smeets (59), wiens leven op jongenspensionaat Sint Maria ter Engelen in Bleijerheide door de broeders tot een hel werd gemaakt. Hetzal hier niet bij blijven. Mea Culpa is Latijn voor 'mijn schuld'. Een katholiek begrip, dat nog nooit zo van toepas- sing was als op de rol van Rome in dit enorme onbevattelijke schandaal. Inderdaad. Mea cul pa, mea maxima culpa. O Met dank aan het tv-programma Andere Tijden.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 20