Team Ooglasercentrum: ledkan van zijn mm OoglaserCentrum "Wie wil, kijkt nu ookgoed zonder bril!" Oogarts Gerard Groothuizen van OoglaserCentrum Drechtsteden is ervan overtuigd. Bijziend, verziend, drager van bril of contactlenzen? Dankzij de veilige en steeds uitgebreidere mogeiijkheden met lasertechnieken en lensimplantaties. Dat geeft een mooie kijk op de toekomst. Volkomen veilig Een goed alternatief V.l.n.r. Marin us Eijkelenboom, oogarts, Jeannette van der Tak, consulente, Martin Struijk, optometrist, Albert Vos en Gerard Groothuizen, oogartsen Meer weten over de behandelingen, de certificeringen van OLCD of de behandelende artsen? OoglaserCentrum Drechtsteden is van dinsdag tot en met vrijdag geopend van 09.00 tot 17.00 uur. Op zaterdag van 09.00 tot 13.00 uur. Het adres: Veerpromenade 23 in Papendrecht. Telefoon: 078-6151524 Email: info@olcd.nl Website: www.olcd.nl Zoeken naar je leesbril? Kruipend over de vloer omdat er weer een lens kwijt is? Beslagen brillenglazen? ledereen die een bril of lenzen draagt, ergert zich wel eens aan deze hulpmiddelen en zou ze het liefst in het laatje laten liggen. Dat kan dankzij nieuwe technieken om bij- of verziendheid en cilinderafwijkingen duurzaam te verhelpen. Het laseren van de ogen is al langer een bekende en beproefde methode om mensen van hun bril af te helpen. Minder bekend is, dat door kennisontwikkeling op het gebied van implantlenzen nieuwe en veilige technieken zijn ontwikkeld die brildragers grote mogeiijkheden bieden. De ingrepen zijn kortdurend, uiterst nauwkeurigpn weinig belastend, waardoor het oog weer snel hetstelt. Tegenwoordig groeit vooral de populariteit van operaties met implantaties van kunstlensjes. Het totaal van deze behandelingen wordt refractieve chirurgie genoemd en dat is het specialisme van Ooglasercentrum Drechtsteden (OLCD). De oogartsen van het OLCD hebben al jaren ervaring met deze behandelingen en zij zien naast de ooglasertechniek een toenemende belangstelling voor de lensimplantaties. OLCD is een kliniek met drie gespecialiseerde oogartsen, die ook verbonden zijn als algemeen oogarts aan het Albert Schweitzer ziekenhuis, waarmee OLCD een direct samenwerkingsverband heeft. Al sinds de opening in 2002 vormen zij samen met optometrist Martin Struijk en consulente Jeannette van der Tak een hecht team. Na vele klanten geholpen te hebben met lasertechnieken heeft OLCD haar activiteiten uitgebreid met implantlenzen. Door deze uitbreiding kan nu nagenoeg iedere bril- of contactlensdrager van zijn of haar hulpmiddel verlost worden. Gerard Groothuizen is enthousiast over de resultaten van de refractieve chirurgie. Groothuizen: "In de begintijd van de refractieve chirurgie is veel gediscussieerd over de vraag of het verantwoord was om te opereren in een gezond oog. Nu is gebleken dat met de juiste keuze van technieken en materialen de ingreep veilig en voorspelbaar is en dat heeft weer geleid tot een enorme toename van mogeiijkheden en ik weet zeker, dat de ontwikkelingen van de refractieve chirurgie steeds verder zullen uitbreiden," De veiligheid van het oog staat natuurlijk voorop bij OLCD, zoals Gerard Groothuizen uitlegt: "De filosofie van ons ooglasercentrum is dat we niet de eersten hoeven te zijn. Zodra een procedure zich echter bewezen heeft, willen wij wel de beste en de veiligste kliniek zijn. Wij slaan de experimentele fase dus over en passen de nieuwste technieken pas toe als de techniek bewezen is en de oogartsen voldoende geschoold zijn om hiermee te werken." Brilvervangende chirurgische ingrepen zijn uitermate geschikt gebleken voor brildragers die niet gelaserd kunnen worden. Gerard Groothuizen: "De beperkingen van het laseren zijn altijd bekend geweest. De behoefte groeide om klanten een goed alternatief te kunnen bieden." Vooral mensen met een hogere brilcorrectie komen vaak in aanmerking voor lensimplantaten. Bij een van deze technieken wordt een lens toegevoegd in de voorste oogkamer. Deze techniek is omkeerbaar, omdat je geen weefsel weghaalt uit het oog en de kunstlens ook weer verwijderd kan worden. Bij de vervangende techniek wordt de humane lens vervangen door een kunstlensje. De techniek van deze ingreep is vergelijkbaar met die van een staaroperatie. Deze behandeling vindt vaker plaats bij mensen van een hogere leeftijd die vaak ook een leesbril nodig hebben. Het resultaat is blijvend en onomkeerbaar. Bij beide technieken is het mogelijk om zo nodig met de laser verfijningen of aanpassingen aan te brengen. met ernstige hoorn- of netvliesafwijkingen, auto-immuun ziekten of glaucoom. De ontwikkelingen gaan echter zo snel, dat er nu vaker mogeiijkheden zijn voor de clienten die voorheen onbehandelbaar waren. Het behandelplan dat bij OLCD wordt opgesteld, is altijd gebaseerd op goed overleg tussen de oogarts en de optometrist. Door een zorgvuldige evaluatie komen zij tot het juiste advies. Daarbij spelen verschillende criteria een rol. Naast de visuele wensen, de motivatie en de verwachtingen van de klant zijn ook de leeftijd, de anatomie van het oog, de grootte van de afwijking en het beroep van de klant belangrijke criteria bij het maken van de keuze. De optometrist voert altijd eerst een uitgebreid vooronderzoek uit. Prettige openbaring Als het om de behandeling gaat, zijn er wel enkele verschillen tussen een laserbehandeling of het implanteren van lenzen. De laserbehandeling vindt plaats in het Ooglasercentrum in Papendrecht. In een kwartier tijd wordt met de laser de vorm van het hoornvlies veranderd. Het hoornvlies wordt vlakker gemaakt als iemand bijziend is en boiler als iemand verziend is. De ogen hebben daarna wat rust nodig, maar al snel kan de klant goed zien zonder hulpmiddelen. Na jarenlang afhankelijk te zijn geweest van bril of contactlenzen is dat een bijzonder prettige ervaring. Wie kiest voor het implanteren van lenzen, gaat voor de intake eerst naar het Ooglasercentrum. Voor de behandeling is een bezoekje van twee uur naar het Albert Schweitzer Ziekenhuis nodig. Het is een weinig belastende ingreep die vanwege de voorbereiding en nazorg op de dagbehandeling van het ziekenhuis plaatsvindt. Narcose is niet nodig. Wel krijgt de klant verdovende druppels in het oog of een prikje naast het oog. De operatie zelf duurt ongeveer een kwartier. Er wordt een oog per keer behandeld met een tussenpose van een tot twee weken. Bij deze ingreep is er geen sprake van napijn. Na het implanteren van de lenzen kan op verzoek van de klant een nabehandeling met laser volgen om de ogen zo perfect mogelijk te 'fine tunen', hoewel die procedure over het algemeen niet nodig is. Gerard Groothuizen: "Na de behandeling kunnen de klanten hun bril en contactlenzen weggooien. Anderzijds is het belangrijk dat klanten zich realiseren dat de Mensenwerk Een goede afweging om tot de juiste behandeling te komen is wel heel belangrijk. Gerard Groothuizen: "Het is mensenwerk en goed luisteren naar de wensen en de verwachtingen van de klanten is belangrijk, evenals het uitleggen van de verschillende behandelingen. Eerst moet het exacte probleem vastgesteld worden en dan moeten de verschillende mogeiijkheden bekeken worden. Daarna krijgt de klant het beste advies voorgelegd. Zo kom je samen tot een optimale en veilige keuze. Alles is mogelijk omdat de kwaliteit hoog is, maar dat wil niet zeggen dat alles voor ieder individu geschikt is." De refractieve chirurgie is veelal alleen geschikt voor mensen met gezonde ogen en bijvoorbeeld niet voor mensen normale natuurlijke ontwikkeling van het oog niet gestopt wordt na een laserbehandeling. Mocht het oog weer achteruitgaan, net zoals je een bril na verloop van tijd soms moet aanpassen, zeker bij jongeren, dan garandeert het OLCD een gratis nabehandeling met de laser, ook nog na een zeer lange periode." Multifocaal of monovision Heel interessant zijn ook de nieuwste mogeiijkheden voor wie een leesbril nodig heeft en die zowel veraf als dichtbij goed wil kunnen zien. In dat geval kunnen mensen kiezen voor monovision, waarbij een oog voor veraf behandeld wordt en een oog voor het lezen. Zowel bij het laseren als bij implantlenzen is monovision te realiseren. Een andere mogelijkheid is de implantatie van een multifocale kunstlens. Door de enorme verfijning in de ontwikkeling van kunstlenzen zijn tegenwoordig buitengewoon geavanceerde lenzen beschikbaar gekomen, die fantastische resultaten bieden voor mensen met of zonder cataract die zonder bril willen leven. Gerard Groothuizen: "Dat vind ik zo geweldig aan alle nieuwe ontwikkelingen. Klanten kunnen kiezen tussen multifocale lenzen of monovision. Overtuigend is dat meerdere teamleden bij het OLCD, waaronder ikzelf, bij hun eigen laserbehandeling gekozen hebben voor monovision en het resultaat bevalt uitstekend." Onverzekerde zorg Het is goed dat kandidaten zich realiseren dat hier sprake is van onverzekerde zorg. Zorgverzekeraars respecteren de wens van verzekerden om van de bril of contactlenzen af te komen maar zullen dit over het algemeen niet vergoeden. Uiteindelijk wordt een behandeling wel terugverdiend omdat aanschaf van bril of contactlenzen niet meer nodig is. De geschikte kandidaat Er wordt veel gesproken over de mogelijke risico's van refractieve chirurgie. Iedere afdeling oogheelkunde van ieder ziekenhuis zal echter beamen, dat het dragen van contactlenzen relatief vaak tot nare complicaties leidt. Met implantlenzen of na een laserbehandeling behoren die problemen tot het verleden. Wel is het van belang dat de klant zich realiseert dat de ingrepen niet leiden tot een hoger gezichtsvermogen dan met contactlens of bril, maar dat het voordeel juist is dat je die niet meer nodig hebt. Daarnaast is het zowel bij een aantal dagelijkse activiteiten als ook bij het sporten ideaal om niet langer afhankelijk te zijn van bril of lenzen. Geen beslagen bvillen meer poetsen, niet langer zoeken naar die ene verloren lens, bij het wakker worden direct goed zien, maakt het dagelijks leven beslist een stuk gemakkelijker. Gerard: "De toekomst ligt in de verscheidenheid van bewezen, veilige en optimaal oogcorrigerende toepassingen. Het is toch geweldig, dat deze vorm van oogcorrecties zo geperfectioneerd zijn, dat nagenoeg iedereen van de bril af kan? Binnenkort zal de bril een ouderwets hulpmiddel zijn en dat is een toekomst om naar uit te kijken."

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 4