Loopbaan A Wiegaatal dat werk straks doen dan? Acceptgiro maakt plaats voor de digitale nota Goedontbijt REKENHULP CAISSIERES MEER ZZP-ERS VEEL G0EDEIDEEEN ooo Gemak Acht op de tien haalt wel eens een maaltijd af Vergrijzing Krapte in 2015 Internetbankieren Alcohol Zelfstandigen Maakhetveilig.nl Wie is Vlaardings uitblinker? Vrouweiijke ZZP'ers verzamelt u! Beter op je zaakjes letten MaasstadPers Woensdagi december20io 'Efffe Wert halen' Van de redactie ROTTERDAM We staan als klein land aan de vooravond van grote proble- men op de arbeidsmarkt. Ne- derland vergrijst en ontgroent: er gaan de komende jaren veel mensen met pensioen (de ba- byboomers) en om die open- gevallen arbeidsplaatsen in te vullen zijn er te weinig jonge- ren. De groei van het aantal werknemers stagneert vanaf 2015endaaltvanaf2021 struc- tureel. Nu is er als gevolg van de crisis nog sprake van een hoge werkloosheid, die overi- gens wel weer aan het dalen is omdat de economie zich enigszins herstelt. Maardever- wachting is dat we over enkele jaren weer te kampen hebben met het probleem van voor de crisis: te weinig werknemers. Ofwel een krappe, zo niet overspannen arbeidsmarkt. Dit wordt gezien als de achilleshiel van het verdere economische herstel. Herstel is niet alleen nodig om ons welvaartniveau veilig te stel- len, maar ook om de staatschulden, die zijn ont- staan door het redden van de banken, af te kunnen lossen en ons pensioenstelsel weer op orde te brengen. Met het voorzichtige her stel wordt een deel van de cri- sismaatregelen volgend jaar afgebouwd. Zo loopt de deel- tijd-WW in juli 2011 af en ein- digt het actieplan aanpak Jeugdwerkloosheid. De uitda- ging voor de toekomst is te zorgen dat mede door het ver- hogen van de AOW-leeftijd naar 67 jaar meer mensen (langer) inzetbaar zijn op de arbeidsmarkt, stelt het minis- terie van Sociale Zaken. Ook moeten er vanuit de sociale zekerheid meer mensen aan werk komen. De herstellende economie en de vergrijzing bieden daar kansen voor. O Van de redactie ROTTERDAM Laat thuis en geen zin meer om te koken. Dat is bij veel mensen geen schering en in- slag. Wat doe je dan? Je gaat nog even bij de supermarkt langs - die zijn tegenwoordig zeker tot acht uur open - en koopt een kant-en-klaar maal tijd; een magnetron is in elke keuken wel te vinden. Maar je kunt natuurlijk ook een maal tijd afhalen. Bij de Chinees of een pizzabakker. Dat is in ons land een po- pulaire bezigheid, want ruim acht van de tien Nederlanders haalt wel eens een maaltijd af. En de helft van alle huishou- dens laat eten thuisbezorgen. Het zijn vooral jongeren tot 35 jaar die dat doen: namelijk driekwart. Opvallend is ook dat de groep met een relatief laag inkomen veel vaker be- stelt dan de groep met een hoog inkomen. Dat blijkt uit een onderzoek van Trendbox, in opdrachtvanThuisbezorgd. nl Geen zin om te koken is de belangrijkste reden om voor het gemak van een bezorg- maaltijd te kiezen. Laat thuis komen is voor eenderde een argument. Bovendien spelen weersomstandigheden een rol. O De afhaalmaaltijd, vooral populair onder jongeren. mm Van de redactie ROTTERDAM De postbode heeft het moei- lijk. Niet alleen vanwege de enorme concurrentie, maar ook door het verminderen van het postverkeer. Belangrijkste oorzaak: internet. Het schrij- ven van brieven is niet meer van deze tijd. We sturen nu een e-mail of een sms-je. De tijd dat de banken je dagaf- schriften stuurden per post, en dat je een betaalopdracht in een envelop deed en in die mooie rode brievenbus stopte, ligtver achterons. Dat heeft plaats gemaakt voor internetbankieren. Wel zo makkelijk. Maar wie niet over is gegaan op het automa- tisch betalen, krijgt nog wel per post een acceptgiro thuis- gestuurd. Netjes invullen, in een envelop en naar de brie venbus. Internetbankiers kun nen de gegevens - inclusief een langer rij cijfers - intikken en zo betalen. Aan die praktijk gaat nu ook een einde komen. De oude vertrouwde accept giro gaat ook verdwijnen en maakt plaats voor de digitale nota of digitale acceptgiro. Maar alleen voor hen die in ternetbankieren. Toch is die stap niet zo groot meer; drie op de vier consumenten be- taalden in 2009 hun rekenin- gen met een automatische in- casso. De digitale nota is dus bedoeld voor de consumen ten, die nog niet internetban kieren. En die moeten er te zijner tijd ook wel aan gelo- ven, want - jammer voor de postbode - de voordelen zijn groot: lagere kosten en door minder papiergebruik beter voor het milieu. O Tijdens de Week van het Ontbijt werden kinderen op school onthaald op een verantwoord ontbijtje. De actie was bedoeld om hetbelangvan een goed ontbijt te onderstrepen. Slecht 14procentvan de gezinnen lukthet om goed teontbijten. In de meeste gevallen is het kwestie van snel, snel. En dan ook nog de krant lezen, TV kijken of een lunchpakketje maken. o Alcoholische dranken verkopen aan jongeren onder de 16 jaar is verboden. Maar het blijkt vaak lastig om vast te stellen wie ouder dan 16 jaar is, dus hebben de supermarkten afgespro- ken dat iedereen die jonger oogt dan 20 jaar zich moet legitimeren. 0m de caissiere te hef pen is er een rekenhulp ontwikkeld, die in het kassasysteem kan worden opgenomen. Daarmee kan ze nog beter de wettelijke leef- tijdsgrens naleven. KUltVOMH VHKOW V»K WSWtOl V*) mo9^ ua 1*79* WJMA vrtHMtw*leaden It jttr. at**** Mrt* net Mft 9** SEIDIGI lEOITTOMttttWUK* VANDAAG 03 2010 GEEN AtCOHOl VERKOPEN ALS KUNT IS GEBOREN NA De animo voor het zelfstandig ondernemerschap stijgt. De KvK schreef in September bijna zevenduizend nieuwe bedrij- ven in het handelsregister bij. Ook brancheorganisatie ZZP Nederland merkt dit in het toenemende aantal zelfstan digen dat zich aansluit bij de belangenbehartiger. Van 650.000 zzp-ers is slechts 5 procent georganiseerd. Werknemers met een publie- ke taak hebben veel te maken met geweld. Denk daarbij aan de mensen bij hetopenbaar vervoer, de ambulancedienst, in de gezondheidszorg bij de Sociale Dienst en de Belasting- dienst. Zelfs leerkrachten worden er regelmatig mee ge- confronteerd. Via de site www.maakhetvei- lig.nl worden ideeen verza- meld om agressie en geweld in de publieke sector te vermin deren. Want dat blijkt anno 2010 dus hard nodig. Ruim tweeduizend unieke bezoekers hebben de site in- middels al bezocht en de eer- ste stappen naar uitvoering van ideeen zijn gezet. Er zijn inmiddels tachtig suggesties gedaan, varierend van aan- pakken tot voorkomen. Nieuwsgierig geworden? Neme dan snel een kijkje op de website: www.maakhet- veilig.nl Wie krijgt de Uitblinker, de Vlaardingse horecaprijs? Wordt dat het Deltahotel, pizzeria Gallo d'Oro, pannen- koekenhuis't Hof, De N otaris of discotheek Panda? Het ZZP-cafe dat de KvK 25 novemberzou organiseren aan de Blaak 40 wordt uitgesteld tot het voorjaar. Er wordt dan gepraat over geldzaken en ondernemerschap. Nederland telt momenteel 630.000 ZZP-ers. Onder zoek leert echter dat veel ZZP-ers slecht op de hoogte zijn van bestaande regelingen en slecht zijn verzekerd.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 11