Ik haat je, dus ik koop een cyberaanval IRAN KRDGT PORTUGAL VOLGENDE PATIENT? Nog even geduld SMOGVRD ooo LANGE POTEN lllegaal Sites verkopen aanvallen s|e Roze Bea 16 I Actueel Bedoeide Luchtvervuiling Schuldencrisis AfgUS EU onderzoekt machtsmisbruik Google PETER W m MIDDENDORP JA. DAT IS PRECIES WAT IK BEDOEL! Gestopt MaasstadPers Woensdagi december2cno Ontwikkelingslanden krijgen minder geld en moeten daar- van meer Nederlandse spul- letjes kopen. Deze koerswijziging wordt door staatssecretaris Knapen aldus gerechtvaardigd: 'Omdat mensen sceptisch zijn over ontwik- kelingssamenwerking, moeten we aan het eigenbelangdenken.' Aan deze woorden valt vooral hetoneigenlijke gebruikvan het woord 'omdat' op. In het volgende Knapen-citaat zit het woord 'want' weer niet helemaal lekker: 'De ban- den met ontwikkelingslanden wor- den verbroken, want je kunt niet zomaar weglopen als je een be- trouwbare overheid wilt zijn.' De logica van Knapen: omdat hij als PCM-bestuurder meerdere kran- ten naar de rand van de rand van het faillissement bracht, accepteerde hij een bonus van anderhalf miljoen. Dat was misschien niet netjes van Knapen, want veel geld hebben voelt lekker. Het geld is hem gegund; ik neem hier slechts het eigenbelang voor ogen. Een vervelend gevolg van het beleid van Knapen is dat hulporga- nisaties de markt opmoeten, en de straten steeds voller worden met wezenloos vrolijke werkstudenten. Van zeer nabij zeggen zij dingen waarmee je het onmogelijk oneens kunt zijn: 'Jij vindt het toch ook erg dat er onnodig weesjes sterven?' En je kunt ze niet afschepen met een euro, want ze willen je commitment en je handtekening, in de hoop dat je het gevoel van de hulporganisatie verinnerlijkt, en telkens opnieuw vergeet de periodieke overschrij- vingstopte zetten. Laatst stond een opgewekt meis- je voor de deur. Met touw had ze drie ballonnen aan haar rugzak be- vestigd, waarop lachende gezichtjes waren getekend. Ikwil mijn schuld- gevoel graag via hogere belastingen afkopen, of desnoods bij een gezins- vader die met beschaafde weerzin en verkleumde vingers rond een ijzeren collectebus een snelle trans- actie af komt smeken, omdat een paar straten verderop op een aan- rechtaardappelen onder vershoud- folie koud staan te worden. Het was niet in het belang van de weesjes in Afrika, maar omdat het meisje onder haar ballonnen luid zingend reclame voor hen begon te maken, moesten we de deur zonder verdere plichtplegingen in het vro lijke gezichtje dichtkwakken. O Bij schaatsfabriek Viking wordt keihard gewerkt aan de productie van nog meer schaatsen. De Almeerse fabrikant is al bijna door zijn voorraad heen. Toch moeten schaatsliefhebbers op veel plekken nog geduld hebben. Door de sneeuvwal groeit het ijs veel minder hard. O FOTO: anp Zo'n cyberaanval waarmee Wiki- leaks werd platgelegd kun je ook zelfbestellen. Camil Driessen ROTTERDAM 'DDoS attack now exceeding 10 Gigabits a second', twitterde Wikileaks gisteren toen de site net als zondag uren plat- lag vanwege een cyberaanval van een hacker. Bij zo'n DDoS-aanval wordt een netwerk van besmette computers en servers (botnet) gebruikt om zo veel verzoeken op een website af te vuren. Die raakt overbelast en is dan onbereikbaar. De computers die gebruikt worden zijn van u en mij. Stiekem gei'nfec- teerd met een virus. Wikileaks om- zeilde de aanval zondag door de do- cumenten te publiceren op een ander adres, maar dat werd gisteren alsnog aangevallen. Hacker 'lester' eiste de aanval van zondag op vanwege 'de poging om onze buitenlandse relaties en de le- vens van onze militairen in gevaar te brengen'. Hij is wat ze een hacktivist noemen. Een digitale Robin Hood die zijn missie omschrijft als 'het be- lemmeren van communicatielijnen voorterroristen, onderdrukkende re gimes en andere slechte jongens'. Wat Jester deed, kunt u ook. Tegen betaling dan. Want op internet bie- den whizzkids en cybercriminelen DDoS-aanvallen te koop aan. Erg handig als je wrok koestert tegen bij- voorbeeld een website van pedo's of politieke partijOf als je de site van je concurrent wilt platleggen zodat klanten bij jou bestellen. In September rolde het IT-beveili- gingsbedrijf Damballa de Chinese site IMDDOS.org. op. Een 'gewoon' bedrijf waar je aanvallen kon bestel len tegen ieder doel. Klanten konden kiezen uit een trits aanvalsopties, va- rierend in duur en complexiteit. IMDDOS is inmiddels offline, maar na een beetje zoekwerk zijn er op in ternet verschillende gelijke diensten te vinden, zoals ddosservice.com. Sommige aanvallen moet je be stellen via chatprogramma ICQ, Daar kun je bijvoorbeeld de diensten van hacker TuX inschakelen. Via de chat meld je de aan te vallen site, TuX test het doel en bepaalt de prijs. Hoe beter beveiligd de site is, hoe duurder. Je betaalt per creditcard of Western Union en vervolgens kun je zelf bepa- len wanneer de aanval begint. Vol- gens TuX is de gemiddelde prijs hon- derd euro per dag. Een kostbare zaak, als je tegen meerdere partijen wrok koestert. Voor mensen met een computer- knobbel is er een goedkopere oplos- sing. Het Chinese Hackddos.info biedt namelijk 'tailor-made service'- pakketten aan vanaf5.000 Yuan (577 euro) waarvoor je software krijgt om zelf aanvallen uit te voeren. O Inwoners van Teheran en forenzen die werken in de Iraanse hoofdstad hebben morgen en donderdag een verplichte vrije dag. De Iraanse au- toriteiten besloten daartoe in ver- band metde zware luchtvervuiling, die leidde tot een forse toename in ziekenhuisopnames. Smog is een groot probleem in Teheran, waar circa negen miljoen mensen wonen. Op werkdagen komen daar onge- veer drie miljoen forenzen bij. De Portugese regering brengt de ban- ken van het land in gevaar als de over- heidsfinancien niet op orde worden gebracht. Daarvoor waarschuwde de centrale bank van Portugal gisteren in een rapport over de stabiliteit van de financiele sector. 'De risico's worden ontoelaatbaar als er geen maatregelen worden ge- nomen die het tekort op een geloof- waardige en duurzame manier terug- dringen', aldus de Portugese centrale bank. Falend overheidsbeleid brengt de bankensector in gevaar, zeker als Het roze Andy Warhol-portret van koningin Beatrix bracht gisteren bij veilinghuis Christie's in Amsterdam 409.000 euro op. de onzekerheid over de schuldencrisis in Europa aanhoudt, waarschuwt het rapport. Vorige week stemde het Portugese parlement in met bezuinigingsplan- nen die volgend jaar minstens 5 mil- jard euro moeten opleveren. Die plan- nen zullen de groei van de Portugese economie in 2011 schaden, verwacht de centrale bank. Een toename van de buitenlandse vraag naar Portugese producten zou die schade echter enigszins beperkt moeten kunnen houden. De in Amersfoort geboren zanger en acteur Johannes Heesters (bijna 107) is drie weken geleden gestopt met roken.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 16