Actueel I I i i Uitgelekte memos veranderen niets voorjan metde pet ONDERZOEK NAAR GOOGLE 2010 WAS N0GAL EEN RAMPDAAR NA TIEN DAAR ANDERBEWIDS ooo Wikileaks Vox populis 'Wie? Wikiwat? Wikileaks? Nog nooit van gehoord, wat is dat? 19 Dominantie De balans Vuurwerkramp "^7 cB- )fc Wehehehe sfc Eenwording? Pompei bezwijkt alsnog tb MaasstadPers Woensdagi december20io Jemen schoot zelfraket- ten af opAI-Qaida, niet de VS. $iieh«m:'lkloog hierovertegen het parlement', bekent de president. Pakistan is een trouwe bondgenoot in de strijd tegen terreur. VSwilden urani um verwijderen uit een kernreactor. ie weet maar nooit. Arabische landen zwijgen over dedreiging van Iran. VS krijgen emotionele oproepen om Teheran te stoppen. China isde grote bondgenoot van Noord-Korea. Stiefcem: China is zwaar gefrustreerd over het gedrag van de Grote Leider Kim Jong-ll. 51 slang uvt Teheran' bassadepost. Saoedi-Arabie geldt als een belangrijke bondgenoot van de VS, maartegelijkertijd draait Al-Qai- da voor een groot deel op Saoedisch geld, zo merkt een diplomaat op. En Qatar, tijdens de Irak-oorlog nog de thuisbasis van het Amerikaanse op- perbevel, weigert iets aan contra-ter- rorismetedoen. Het isbangdat hette veel geassocieerd wordt met de VS. De Duitse bondskanselier Angela Merkel krijgt binnenkort de hoogste Amerikaanse burgeronderscheiding vanwege haar 'buitengewone bijdra- ge' aan de veiligheid of nationale be- langen van de VS. Dat is mooi, maar ondertussen schroomt Washington niet haar min of meer te bevelen om De Europese Commissie (EC) begint een diepgaand onderzoek naar de internetzoekmachine Google, na beschuldigingen dat Google zijn do- minante positie heeft misbruikt. De EC begint een formele procedure na klachten van concurrerende aanbie- ders van zoekdiensten. Zij zouden in de overzichten van gratis en ge- sponsordezoekresultaten van Goo gle worden benadeeld ten gunste van Googles eigen diensten. geen CIA-agenten op te pakken. Die hadden per ongeluk en illegaal een Duitse onderdaan opgepakt op ver- denking van terreur. Hun arrestatie zou 'ernstige consequenties hebben'. Heel weinig En hoe betrouwbaar is Syrie eigen- lijk? Als president Bashar al-Assad belooft dat hij nooit meer wapens verkoopt aan Hezbollah, doet hij dat dan ook niet meer? Jazeker wel, zo lezen we. De Amerikanen verdenken hem er zelfs van 'steeds meer high tech wapens' aan de militante mos- limorganisatie te leveren. Uit een reeks andere mails wordt duidelijk dat de VS net zo veel weten van Iran als van Noord-Korea. Name- lijk heel weinig. Gelukkig worden ze gewaarschuwd door kroonprins Bin Zayed van Abu Dhabi: 'Elke cultuur die geduldig genoeg is om jaren aan een enkel tapijt te werken, kan ook wel jaren of zelfs decennia wachten om iets veel groters te bereiken.' Als steuntje in de mg deelt hij ook nog zijn grootste zorg met de Ameri kanen: 'Het gaat er niet om hoeveel we weten van Iran, maar juist om hoeveel we niet weten.' Saoedi-Arabie heeft de gouden tip: 'Jullie moeten de slang onthoofden.' Dit gaat over de Iraanse president Ah- madinejad. Wordt vervolgd. O Regeringen zijn woedend over de onthullingen door Wikileaks. Wat vindt de gewone man op straat? Eva Ludemann ROTTERDAM Frankrijk Alle grote Franse kranten brachten gisteren het kandidaatschap van Se- golene Royal als leider van de Socia- listische Partij als belangrijkste nieuws. 'De keizerzonderkleren', zo- als president Sarkozy door Ameri kaanse diplomaten wordt genoemd in door Wikileaks gelekte documen- ten, kwam nauwelijks aan bod. Op maandag, de dag nadat de vertrouwe- lijke diplomatieke berichten werden gepubliceerd, maakten vreemd ge noeg noch de publieke noch de com- merciele televisiezenders gewag van de 'diplomatieke bom' die ook Frank rijk raakt. Ruim 3.700 van de in totaal 250.000 naar buiten gebrachte me mo's kwamen uit Parijs, meer dan uit de andere Europese hoofdsteden. Sommige ervan beschrijven hoe 'smakeloos' Sarkozy een zware rode wijn uit het Rhonegebied bij vis ser- veert - 'Sarko drinkt zelf alleen calva- dos met cola en ijs'. Het zou een slecht voortekenzijn voor Sarkozy's eventu- ele herverkiezing in 2012: voor veel Fransen is wijn een belangrijk onder- deel van de Franse cultuur. De door Amerikaanse diplomaten als 'autoritairen lichtgeraakte' aange- duide Franse president is weinig po- pulair en wordt geplaagd door schan- dalen. Maar het is de vraag of de onthullingen in Wikileaks hem extra schade berokkenen. Dat Sarkozy een driftkikker was, wisten we al, reage- ren veel Fransen. 'Maar hij is wel onze driftkikker'. Voor Wikileaks klinken in Frankrijk weinig goede woorden; ook omdat de klokkenluiderswebsite de diplomatic, een Franse 'uitvin- ding', te schande heeft gemaakt. Egypte Wie? Wikiwat? Wikileaks? Nooit van gehoord, wat is dat?' In Cairo zijn ze nog niet helemaal bij. Alle ogen zijn gericht op de verkiezingen, die afge- Het wordt een heel duur jaar voor verzekeraars. Hevige aardbevingen in Haiti, Chili en Nieuw-Zeeland hebben de kosten van natuurlijke en door de mens veroorzaakte catastrofes in 2010 verdrievoudigd. Dat maakte her- verzekeraar Swiss Re gisteren be- kend. De totale economische schade be- draagt dit jaar 168 miljard euro, aldus het Zwitserse bedrijf, tegen 48 miljard euro in 2009. Verreweg de grootste kostenpost was de aardbeving in Chi li, die leidde tot de uitbetaling van 6 miljard euro aan claims. De schade van een aardbeving in Nieuw-Zee land en een winterstorm in Europa voegden daar nog eens 2,3 miljard euro aan toe. Als het gaat om mensenlevens, spande de aardbeving in Haiti de kroon. Daarbij kwamen 222.000 mensen om. Een hittegolf in Rusland eiste nog eens 15.000 levens. Alles bij elkaar opgeteld zette 2010 nu al een een treurig record neer qua hoogste aantal slachtoffers door natuurram- pen sindsi976. lopen zondag werden 'gewonnen' door de parti j van de al eindeloos zit- tende dictator Mubarak. De berich ten over fraude en intimidatie zijn talloos. Op straat demonstreren op- positiepartijen en mensenrechtenac- tivisten, de politie probeert de beto- gers uit elkaar te slaan. In tegenstelling tot de Mubarak- getrouwe staatsmedia hebben Al-Ja- zeera en andere Arabische satelliet- zenders wel melding gemaakt van de Wikileaksonthullingen. Ze meldden dat Mubarak Iraniers en Syriers 'vette lafaards' heeft genoemd en dat hij Is rael achter de schermen steunde bij de oorlog in de Gazastrook, begin 2009. Het zal de Egyptenaren op dit moment worst wezen. Maar wat niet is, kan nog komen. Rusland Bij de Russen gaat het er niet in dat de Amerikaanse regering zo te kakkerr kan worden gezet door slechts een man: Julian Assange, de iiberklok- kenluider die de wereld transparanter wil maken. 'Die hadden de Ameri kaanse autoriteiten toch allang uitge- schakeld?', menen veel Russen. 'Dit Winkelier in Cairo was een goed voorbereide operatie door Amerikaanse geheime diensten. Hier zitten krachten achter die presi dent Obama zwart willen maken en zijn regering willen destabiliseren.' De Russen zijn gewend aan geheime agenda's. Onder de veiligheidsdien- sten, leiders in het Kremlin en oligar- chen is kompromat heel gebruikelijk; het verspreiden van desinformatie om tegenstanders zwart te maken en het publiek te bei'nvloeden. De Russische media berichtten de afgelopen dagen uitvoerig over de laatste Wikileaks, maar van de 3.337 memo's die Amerikaanse diploma- ten vanuit hun ambassade in Moskou naar Washington stuurden, maakten ze geen gewag. O Tien jaar na de vuurwerkramp in Enschede, waarbij 22 mensen om- kwamen, duiken nieuwe stukken op uit het politiedossier. Ze werpen een ander licht op de mogelijke oor- zaak. Tevens is aangifte gedaan te gen de toenmalig officier van justi- tie (momenteel rechter in Almelo) en een hoge politiefunctionaris in Twente. Zij worden beschuldigd van meineed en verduistering van be langrijke documenten. Een nieuwe Belgische methode tegen wanbetalers Ogebruikt speciale stickers, waarmee herinnerings- facturen gaan 'huilen' zodra ze geopend worden. China, de belangrijkste bondgenoot van Noord- Korea, zou bereid zijn om de hereniging van Noord- en Zuid-Korea te accepteren, aldus Wikileaks. Voor de tweede keer deze maand is een bouwwerk in "l Pompei ingestort. Dit keer bezweek een 12 meter lange muur bij de Casa del Moralista.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 19