Achtergrond OOO 'Het is al heel lang zo dat nieuwe generaties rijker zijn dan de vorige.' Maatschappij Rovende babyboomers zijn fabel ooo Jongeren betalende rekeningvandespilzuchtvan babyboomers, is een veelgehoorde klacht. Want die zouden de vergrijzingonbetaalbaar ma ken. Onzin, blijktuit analyse van decijfers. 20 Profijt van belasting over hele leven Fortuyn zei het al 3fe Aardgasbaten 3|c Zuipen kunnen ze MaasstadPers Woensdagi december20io Veertigers, zeur tochnietzo Jan-Hcin Strop Babyboomers, jul- lie hebben het gedaan. Gebo- ren vlak na de Tweede Wereld- oorlog hebben jullie onredelijk geprofiteerd van de welvaarts- staat, betaald van de slinkende gasbel in Slochteren. Bovendien zijn jullie dankzij de hypotheekrenteaftrek rij- ker dan wie dan ook en nu gaan jullie ook nog eens allemaal tegelijk met pensioen, waar te weinig voor is be taald. Ennogerger: over een paar jaar strompelen jullie achter rollators massaal richting zorginstellingen, die daardoor onbetaalbaar dreigen te worden. Jongeren moeten daarom inleveren om de spilzucht van zelf- verrijkende, vergrijzende babyboo mers te betalen. Jullie zijn, kortom, van de generatie you love to hate. Het is heel modieus om mee te zingen in het koor van klagers, zeker omdat dit valse lied zo'n lekkere anti- iinkse klank heeft. En nu het econo- misch wat tegenzit en de gevolgen van de vergrijzing voor de overheids- financien helder in beeld zijn geko- men, moet toch iemand de schuld krijgen. De hoofdredacteur van BNR Nieuwsradio Paul van Gessel (45) schreef er met BNR-presentator Paul van Liempt (48) onlangs het zeurde- rige boek Bye Bye Babyboomers over, waarvan het emstig de vraag is of je er bomen voor moet kappen. Onterechte verwijten Want hoe verleidelijk het ook is om babyboomers op het schavot te hij- sen, de verwijten aan hun adres zijn niet terecht. De mensen die dit roe- pen - welvarende dertigers en veerti gers voorop - zijn in hun drift om hun eigen ouders te verketteren, ver- geten naar de cijfers te kijken. In Den Haag, op de burelen van het Centraal Planbureau (CPB), doen ze dat wel - nuchter naar de statistieken kijken, die voor een universitair geschoolde hoofdredacteur als Van Gessel ken- nelijkeen brugteverzijn. Een blik op blik op de studie die de Haagse rekenmeesters van de rege- ring in juni hebben gepubliceerd (Vergrijzing verdeeld - toekomst van de Nederlandse Overheidsfinanci'en) en het salonfahige geklaag was ons be- spaard gebleven. In de studie waarschuwt het CPB voor de financiele gevolgen van de vergrijzing, waarna het ondenkbare opeens mogelijk bleek: Nederland gaat langer werken. Omdat de vergrij zing dus gevolgen heeft voor de jon- gere en toekomstige generaties, was er in de studie extra aandacht voor de verdeling tussen generaties. Vreemd genoeg hebben de ontnuchterende conclusies de verwarde veertigers niet bereikt. Hadden de klagers de - oke, we geven toe - nogal ingewikkelde stu die gelezen, dan hadden ^e wel een toontje lager gezongen. Want wie naar de verdeling kijkt vanuit het principe van het 'netto profijt', con- stateert dat niet de babyboomers het meest profiteren van de overheid maar de huidige dertigers en veerti gers! Bye bye Van Gessel en Van Liempt. Aardgasbaten Hoe zit dat? Het netto profijt is het saldo van wat iemand betaalt aan be- lastingen en premies en wat diegene ontvangt van de overheid in de vorm van subsidie, onderwijs, uitkeringen, snelwegen et cetera. Dit saldo blijkt positief te zijn voor alle generaties geboren vanaf 1948, dankzij de aard gasbaten. Let op: de echte babyboo mers geboren in 1946 of 1947 heb ben een negatief profijt. De latere babyboomers profiteren meer van de aardgasbaten, maar 'voor decohorten van voor circa 1960geldt echter dat ze minder profiteren naar- mate ze eerder zijn geboren', schrijft het CPB (zie grafiek). 'De oorzaak hiervan is vooral dat in de periode na de oorlog sprake is geweest van een lange periode van sterk oplopende uitgaven aan onderwijs, openbaar bestuur en infrastructuur. Vlak na de oorlog waren deze uitgaven laag. De echte babyboomers (1946-1955) hebben dus een tijd meegemaakt met gemiddeld lagere profijten van deze voorzieningen dan de cohorten die later zijn geboren.' Hiermee is het fabeltje van de roven de babyboomers wel doorgeprikt. 'Het verraste ons ook wel een beetje', zegt hoogleraar Casper van Ewijk, medeauteur van de studie, over de uitkomst. 'Maar het is al heel langzo dat nieuwe generaties rijker zijn dan de vorige.' Pijnlijk voor de klagers is dat de mensen geboren tussen 1960 en 1980 het meeste geld ontvangen uit de staatsruif, blijkt uit de berekening. Toch staat in het anti-babyboomers- boek: 'Deze X-generatie heeft tot op heden volgens het CPB relatief meer geprofiteerd van de overheid, maar zal de komende decennia ook relatief meer moeten werken en betalen.' Maar die generatie hoeft helemaal niet meer te betalen, want de bereke ning van het CPB gaat over de gehele levensloop, daarin is dus ook meege- nomenwat de huidige veertigers nog gaan ontvangen. Waarom heeft de X-generatie het zo goed? 'De belangrijkste reden is dat in de jaren tachtig en negentig de onderwijsvoorzieningen goed waren en de lasten laag', legt Van Ewijk uit. De jaren tachtig, die waren inder- daad prachtig, mits je studeerde. Vanaf 1986, het jaar waarindekinde- ren van de babyboomers gingen stu- deren, kregen studenten 600 gulden studiefinanciering en nog meer als hun babyboomouders, die zulke luxe beurzen nooit hebben gekregen, armlastig waren. Mensen als Van Ges sel zagen de guldens de voile zes jaar op hun bankrekeningbinnenkomen - hij studeerde maar liefst tien jaar op kosten van de samenleving. Ook plezierig voor jongeren zijn dure voorzieningen als de kinderop- vangsubsidie, waar babyboomers al- leen van konden dromen. Sinds 2005 zijn de kosten daarvan opgelopen van 700 miljoen tot bijna drie miljard euro. Dertigers en veertigers hebben er veel plezier van, en krijgen zelfs met een drie keer modaal salaris een flinke vergoeding voor hun tweede kind op de creche. Redelijke verdeling Voor mensen geboren na 1980 neemt het overheidsprofijt af, zo blijkt ver- volgens, omdat zij een steeds groter deel van de levensloop te maken krij- gemiddeld 1700 per jaar Dei-tiger 1946 -1955 Geboren in: 1948 i960 1980 2010 gen met de gevolgen van de bezuini- gingen die nu worden ingezet. 'Maar', zegt Van Ewijk, 'alle toekomstige ge neraties kunnen netto profijt ver- wachten, zelfs na bezuinigingen om financien houdbaar te maken.' De ge- middelde boreling in 2010 zal vol gens het CPB 40.000 euro ontvangen van overheid. 'Jongeren zijn veel beter opgeleid dan babyboomers en hebben meer technologische kennis', zegt de Til- burgse hoogleraar en vergrijzingex- pert Lans Bovenberg. 'Daaromzijnze veel welvarender en leven ze langer. De verdeling is heel redelijk. Het wordt tijd dat mensen dat vergrijzing gaan zien als teken van welvaart.' Dat kan allemaal zo zijn, zullen de volhouders zeggen, maar die baby boomers hebben wel enorm geprofi teerd van de hypotheekrenteaftrek en de stijging van de huizenprijzen van af de jaren negentig, en die zijn niet verwerkt in de CPB-berekening. Hoge prijzen zijn vervelend voor starters op dewoningmarkt want zij moeten veel geld lenen om de aankoop van het huis te financieren, voorlopig zonder zicht op een sterke prijsstij- g'ng Dat is op zich waar - hoewel de huizenprijsstijging maar voor een deel is toe te schrijven aan de aftrek - vanuit het oogpunt van profijt is het echter zonneklaar dat de mensen die Pim Fortuyn schreef ookal eens een verwijtend boek over babyboomers: Autobioqrafie van een baby boomer (1998). Het kabinet-Rutte gaat de aardgasbaten geheel aanwenden voor het aflossen van de staatsschuld. Dat is gunstig voor jonge generaties. Groeiend percentage van de probleemdrinkers zijn babyboomers. Zij doen laatste jaren in toenemende mate een beroep op de verslavingszorg. Zielig he.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 20