Achtergrond I s - u I I ooo 21 Q Inkomsten stijgen mee met uitgaven Q Babyboomers hebben meer vermogen... Cf 9 32 - He Zitten ze daar nu ook al? Digitate haat He Gezelligheid' MaasstadPers Woensdagi december20io Kleinere beroepsbevolking betekent hogere lorten 2008 20-64 Inkomsten uit belasting op pensioenen en consumptie door 65-plussers BBP) Uitgaven aan AOW BBP) ...dus betalen meer belasting Totale vermogen van hoofdkostwinners ind. eigen huis (in mid 1781 0-19 1595 1397 hop 1568 2006 20T0 2006 2010 268 93 2040 tot 25 25-30 30-35 35-40 40-45 45-50 50-55 55-6o 60-65 65-70 70-75 75+ Pm BRON: CBS, CPB. GRAPHIC: ELS ENGEL nu een huis kopen meer subsidie in de vorm van aftrek ontvangen dan de babyboomers, die hun huizen koch- ten toen die nog goedkoop waren. Reden is eenvoudig: lagere leningen betekenen minder aftrek in absolute zin. Daar komt bij dat de huizen (en andere bezittingen) van babyboo mers een grote rijkdom vertegen- woordigen, waarvan hun kinderen veel plezierzullen hebben. Ga maar na, hoofdkostwinners in de leeftijd 55-65 bezaten in 2009 volgens op- gave van het CBS samen ruim 337 miljard euro. Het allerrijkst is decate- gorie 60-65 jaar met een gezamenlijk vermogen van 178 miljard: gemid- deld 285.000 euro per persoon. Als zij overlijden, betekent dat in veel ge- vallen een flinke erfenis, waarmee de huidige werkenden hun aflossings- vrije hypotheek kunnen inlossen. Successierechten Voor de schatkist is dit eveneens een positieve ontwikkeling. Uit bereke- ningen in economenblad ESB van marktanalist Misha van Denderen bli j kt dat de kosten van de vergri jzing gedeeltelijk worden gedekt door de successierechten op de nalatenschap- pen van welvarende babyboomers. De inkomsten stijgen van 1,7 miljard euro in 2005 naar 5 miljard in 2040. In de jaren daarna neemt dit bedrag nogverdertoe. Hoe zit het dan met pensioenen? Is het niet zo dat de AOW onbetaal- baar wordt en de aanvullende pensi oenen moeten versoberen door die babyboomers? Ten aanzien van de AOW geldt dat die inderdaad duur- der wordt, omdat steeds minder mensen de uitkering van meer AOW- ers moeten betalen. Gelukkig dat de vergri jzing 00k in dit opzicht wat op- levert: door al die pensioengerechtig- den stijgen namelijk de belastingop- brengsten van pensioenen en consumptie van die groep - van 3.7 procent van het bruto binnenlands product (bbp) in 2006 tot 7.8 pro- cent in 2040 (CPB 2006). In euro's nemen de inkomsten toe van circa 20 naar circa 80 miljard, wat min of meer overeenkomt met de stijgende kosten van de AOW tot 2040 (+3 pro- cent bbp). Gelijktijdig lopen de in komsten uit de inkomstenbelasting ondanks de vergrijzing zelfs nog iets op. Nu een steeds groter gedeelte van de AOW uit de algemene middelen wordt betaald ('fiscalisering') is deze rekensom steeds beter verdedigbaar. Voor aanvullende pensioenen, die dreigen te versoberen, hangt de recht- vaardigheid van de verdeling tussen generaties af van de uitwerking van het 'Pensioenakkoord', dat vorig jaar door werkgevers en werknemers is gesloten. Daarin is afgesproken dat nieuw op te bouwen pensioenrech- ten vanaf 2011 afhankelijk worden van de stijgende levensverwachting en dat de pensioenleeftijd meebe- weegt met de hogere AOW-leeftijd. Dat lijkt gunstig voor babyboomers die, zoals algemeen aanvaard, te wei- nig premie hebben betaald. Maar in principe is 00k besloten dat hun pen- sioenrechten uit solidariteitsoverwe- gingen niet onaangetast kunnen blij- ven. Hoe dituitpakt, is afwachten. Langer leven Dat we vanwege de stijgende kosten van vergrijzing vanaf 2020 langer moeten gaan werken, is de babyboo mers moeilijk aan te rekenen. Het probleem, zo kan iedere expert be- amen, is niet zozeer dat veel mensen tegelijk met pensioen gaan als wel de stijgende levensverwachting, diezich nog sterker voordoet bij latere gene raties. Bovendien is het niet zo dat we door langer te werken minder jaren AOW ontvangen dan de babyboo mers - we worden immers ouder. Daar komt bij dat mensen steeds later zijn begonnen met werken door het betere onderwijs en de mime studie- financiering. Dat werken gaat meer opleveren, en daarvoor mogen alle jongeren de babyboomers bedanken. Omdat zij met pensioen gaan, krimpt de be roepsbevolking, wat onherroepelijk leidt tot hogere lonen, tenzij de eco nomic weer instort. Arbeidsmarkt- deskundigen schatten dat de grotere krapte al over enkele jaren intreedt, waarbij er vooral een tekort zal ont- staan aan hoogopgeleiden. 'De krap te zal aanhouden, er is een blijvend andere verhouding tussen oud en jong', zegt Arjan Heyma, van SEO Economisch Onderzoek. 'Laagopge- leiden zullen het zeker niet slechter krijgen, die zijn harder nodig als mensen rijker worden.' Het tekort zal volgens hem werkelijk nijpend wor den in de zorg, waar personeel zo goed als zeker meer gaat verdienen. Waarmee we zijn aangeland bij het echte probleem van de vergrijzing en stijgende levensverwachting: de kosten van de zorg. De explosieve stijging ervan wordt niet alleen ver- oorzaakt door babyboomers, maar 00k door de generaties erna die weer ouder worden dankzij de toegeno- men kwaliteit van de zorg. Om die in stand te houden moeten we meer zelf gaan betalen, vindt hoogleraar Lans Bovenberg, want van de betere zorg profiteren vooral jongeren. 'Het is onzinnig om daar de huidige oude- ren voor op te laten draaien. Zorgkos- ten zouden onderdeel moeten wor den van het pensioen.' Vergrijzing stemt Bovenberg kortom volstrekt niet pessimistisch. 'Onze wereld' wordt nog steeds rijker.' Dus dertigers en veertigers, houd op met klagen, jullie ongenoegen is misplaatst. Jullie hebben lang gestu- deerd tegen hoge kosten, doen jullie kinderen gesubsidieerd naar de creche, worden nog ouder dan jullie ouders en 00k nog eens gezonder. En over twintig jaar kopen jullie je twee- de huisje van de erfenis of lossen in een keer jullie resterende hypotheek- schuld af. Ondertussen gaat jullie salaris met stappen omhoog, omdat die vervloekte babyboomers met pensioen gaan. Gun die babyboomers dan toch hun rollator. O Het kabinet-Rutte is een echte babyboom-kabinet: Kamp (58), Opstelten (66), Donner (61), Hillen (63), Leers (59) en Rosenthal (65). OEr is een echte babyboom-hatesite: hate68.com. 'De angry young men zijn getransformeerd in Archie Bunker-achtige zuurpruimen.' Babyboomers h&bben een eigen sociale netwerksite, sociabel.nl, die zich inzet voor 'gezelligheid op het internet'. Ruim 2.400 leden gingen u voor.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 21