OVERGANG C ANCELL AR A ROND RUIZWEKEN BUITENSPEL PRIMEUR URBANUS Niets is wat het lijkt bij FC Sheriff Tiraspol, morgen detegenstandervanAZindeEuropa League. Vijf markante kenmerken van het Chelsea van Moldavie. Dnjestr Soroki°<i U LM Donau Transnistrie Versterking 'Team Schleck' Na winterstop terug Honkbai 50 km 11 OOO FC Sheriff Speeltje van een dubieuze rijkaard ROEMENIE AZgaat later Moldavie en Transnistrie Ben ik nou zo dom? Sjc Arme Totilas Tuuiiijk... De Zwitserse wielrenner Fabian Cancellara rijdt de komende drie sei- zoenen voor de nieuwe Luxemburg- se ploeg van de gebroeders Frank en Andy Schleck. Cancellara was de af- gelopen seizoenen nog ploeggenoot van de Luxemburgse broers bij Saxo Bank, het Deense team van ploeg- leider Bjarne Riis. Het was al enigetijd bekend dat de viervoudig wereldkampioen tijd- rijden weg zou gaan bij Riis. Cancel lara maakte zijn beslissing bekend tijdens een ceremonie in Brussel waarbij de internationale wielerpers hem tot de beste renner van 2010 uit- riep. Hij ontving de prijs uit handen van UCI-voorzitter Pat McQuaid en wie- lerlegende Eddy Merckx. Cancellara treft bij zijn nieuwe ploeg 00k de Ne- derlanders Joost Posthuma en Tom Stamsnijder. Cancellara kroonde zich dit seizoen voor de vierde keer tot wereldkampioen tijdrijden.Verder won 'Spartacus' de Ronde van Vlaan- deren, Parijs-Roubaix en de proloog en lange tijdrit in de Tour de France. FCTwente hoopt dat Bryan Ruiz in de eerste competitiewedstrijd na de winterstop weer inzetbaar is. De aan- valler liep zaterdag in het competitie- duel met NEC in Nijmegen (2-4) een scheurtje op in de buitenmeniscus van zijn linkerknie. Een operatie bleek daarop noodzakelijk. Ruizgingmaan- dag onder het mes. De operatie is zonder problemen verlopen. Ruiz staat vanwege de kwetsuur zeker en- kele weken aan de kant. Nick Urbanus stapt over naar de Amerikaanse honkbalcompetitie. De 18-jarige binnenvelder van Am sterdam Pirates heeft een profcon- tract ondertekend bij Texas Rangers. Hij is de eerste Europese speler die bij de Amerikaanse honkbalclub op de loonlijst komt te staan. Urbanus, die vorigjaar debuteerde in de hoofdmacht van Pirates, vertrekt volgend jaar zomer definitief naar de Verenigde Staten. MaasstadPers Woensdagi december20io AZ moet spelen in niet bestaand land Camil Driessen ROTTERDAM 1De voorzitter was een geheim agent AZ had een omstreden suikeroom, maar die valt in het niet bij de voor zitter van de aanstaande Europa League-tegenstander FC SheriffTiras- pol. De man in Tiraspol is Victor Gus- han, oud-MGB'er (de Moldavische geheime dienst), voorzitter van de plaatselijke FC, topman van het be- drijf Sheriff en multimultimiljonair. In 1997 werd Gushan wakker met een droom: een voetbalclub om de Europese top te bestormen, Champi ons League spelen. Probleempje: om mee te doen met de Europese voet- balcompetities moest de club wel uit een 'echt', erkend land komen. 2. FC Sheriff komt helemaal niet uit Moldavie Laat je niet voor de gek houden door de Moldavische vlag die de UEFA achter FC Sheriff Tiraspol plant. Ti- - raspol ligt namelijk in Transnistrie, een opstandige deelrepubliek van Moldavie met vooral Oekrai'ners en Russen. Sinds Transnistrie zich in 1990 onafhankelijkverklaarde, noemthet zich de Republic of Prednisteran Moldova. Het heeft eigenbankbil jet- ten en paspoorten, maar die kun je nergens gebruiken. Transnistrie wordt alleen erkend door Abchazie, Zuid-Ossetie en Nagorno-Karabach, en dat vinden de VN geen landen. Transnistrie staat bekend als een smokkelparadijs en walhalla voor georganiseerde misdaad. Een delega te van het Europees Parlement noemde het in 2002 'een zwart gat waarin illegale wapenhandel, men- senhandel en witwassen van crimi- neel geld plaatsvinden'. Om zijn droom te verwezenlijken moest Gushan dus creatief zijn en zijn connecties gebruiken. Dat lukte. De regeringen van Moldavie enTrans- nistrie moeten niets van elkaar heb- ben, maar op voetbalgebied besloot Transnistrie de regering van UEFA- land Moldavie te erkennen. Sinds- dien wint FC Sheriff al tien jaar op rij met twee vingers in de neus de Divi- zia Nationals (Moldavische compe- titie) en mag het Europees voetbal spelen. Ondanks het leger Brazilia- nen en Afrikanen dat de club in de loop der jaren versleet, wil het potten breken in Europa nog niet vlotten. 3. Het stadion is een oase Voor een land met een gemiddeld in- komenvanzo'n 1.700 dollar per in- Toon Gerbrands, directeur algemene zaken van AZ, bevestigt dat FC Sheriff een heel aparte club is. 'Maar het zijn heel aardige mensen. Ze zijn al hier geweest en hebben ons alle verha- len verteld. Sheriff heeft als logo een ster en dat komt dus omdat die voorzitter oud-politieman is.' Volgens Gerbrands heeft de club een prachtig stadion 'met al- les erop en eraan'. Toch wordt, ge- heel tegen detraditie in, afgezien van de gebruikelijke training in het stadion op de dag voor de wed- strijd, omdat er geen hotels in de buurt zijn. 'Het vijfsterrenhotel dat ze aan het bouwen zijn is nog niet af.' Op advies van FC Twente gaat AZ dus later. 'We vliegen op de hoofdstad van Moldavie en het is zeker 1,5 uur heen en terug naar het stadion van Sheriff. Over een weg met hobbeis en gaten en langs een grenscontrole.' O woner, doet het stadioncomplexvan FC Sheriff futuristisch aan. Decadent. Een oase van welvaart in een verder afgeragd land. De sporadischetoerist bezoekt Transnistrie omdat het de naam heeft een communistisch openluchtmuseum te zijn, met le- vende sovjetrelikwieen. Zo niet het stadioncomplex van FC Sheriff van 40 hectare, dat bestaat uit het hoofdstadion met 13.000 stoelen, een kleine voetbalarena met 8.000 zitpiaatsen en sintelbaan, acht trainingsvelden, een overdekt veld met 3.500 zitpiaatsen, een jeugdaca- demie, een vijfsterrenhotel in aan- bouw en een Mercedesgarage. Kos- ten: 200 miljoen dollar. Dat hoest Gushan zo op. 4. Sheriff is geen voetbalclub Niemand niest in Transnistrie zon der een zakdoek van Sheriff te gebrui ken. Sheriff is namelijkveel meerdan een voetbalclub: het is een mega con- glomeraat. Onderdeel van Sheriff zijn onder meer een keten benzine- stations, supermarkten, televisiezen- derTSV, een uitgeverij, een bouwbe- drijf, een bank, de Mercedes-Benz dealerships, een reclamebureau, drankproducent Tiraspol Wine Cognac Distillery KVINT, twee broodfabrieken, een graanfabriek, het lokale mobieletelefoonnetwerk (gekocht voor 2 miljoen dollar), een vijfsterrenhotel en dus de voetbal club met het megalomane stadion complex. O, Sheriff bouwde ookdegrootste orthodoxe kathedraal in het centrum van Tiraspol. Maar geld uit legale za ken is voor Sheriff niet genoeg. 5. Een team dankzij smokkel Het bedrijf Sheriff werd begin jaren negentig opgericht door Viktor Gus han en Ilya Kazmaly, die elkaar ken- den uit de Moldavische geheime dienst. Tijdens de afscheidingsoorlog die tot 1992 woedde, waren ze steun en toeverlaat van president Igor Smirnov. Gushan zorgde voor de ar- restatie van oppositiepoliticus Ilascu, die ter dood veroordeeld werd we- gens 'terrorisme' (hij wist gelukkig naar Roemenie te vluchten Vermoed wordt dat Sheriff in werke- lijkheid in handen is van president Smirnov - die belooft aan de macht te blijven totTransnistrie onafhanke- lijk is. Verhalen die gevoed worden door Sheriffs uitzonderingspositie: het hoeft geen import- en exportbe- Franck Ribery van Bayern Mtinchen heeft bij trainer Louis van Gaal gepleit voor meer speeltijd. Wij denken het antwoord van Louis al te weten... Totilas, het beste en duurste dressuurpaard ter wereld, krijgt een student als berijder. Het gaat om de Duitser Matthias-Alexander Rath (26). Nicolas Anelka denkt dat de Franse voetbalbond hem slechts voor de vorm een schorsing van achttien duels heeft opgelegd. 'Ik wilde toch al stoppen.'

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 22