De Ondernemer LEISURE OF OVERLAST? KAPPER VOOR KIDS MES IN BEUGELLAND ooo Een beetje meer moeite doen voor iets lekkers en bijzonders. Datwil Dimitri Roelsde Nederlandergraagbijbrengen. Winkeliers A/leer overvallen in novemberen december Vriendendienst Jongeren hclpen sneeuwhaters de winter door Vlaams Broodhuys A1 dat lekkers komt uit Vlaardingen 'De Hollander koopt een keer veel brood, voor indevriezer.' VANDERKWAST Kunst Bewoners hebben geen zin in leisurecentrum Geen gehuil meer 17 Procent van de ortho's sluit de deuren ERNEST Pietenles boeit sfg Weemoed in het oude Luxor 3|e Gezonde Kerst! MaasstadPers Woensdagi december20io Van de redactie HOEK VAN HOLLAND Winkeliers maken zich op voor een eindsprintje in de laatste maanden van het jaar. Lekker nog even wat omzet vergaren met Sinterklaas en Kerst. Maar helaas is de laatste jaren gebleken dat ook over- vallers zitten te azen op dit leukeextraatje. Hoekvan Hol land heeft daarom samen met de ondernemersvereniging begin november wat avonden georganiseerd om de winke liers alert te maken. Als opfris- ser zijn Hestia Reukema van de deelgemeente, Jos Luijten van de politie en Cees Schal- koort van de Ondernemers vereniging dinsdag ook nog eens persoonlijk langs gegaan om iedereen een brief te geven waarin eenvoudige maatrege- len staan om het risico op een overvaltebeperken. O Van de redactie BARENDRECHT Kinderen kunnen het zich am- per voorstellen maar ze be- staan echt: mensen die een hekel hebben aan ijs en sneeuw. In Barendrecht heb ben ze iets bedacht om vooral oudere mensen die moeilijke wintermaanden door te hel- pen: de IJs- en wederdienst. Barendrechtse 70-plussers worden hierbij geholpen door leerlingen van de Focus Be- roepsacademie die een handje helpen in het kader van hun maatschappelijke stage. Dat betekent dat zij met het doen van boodschappen, het ijsvrij maken van de stoep punten kunnen verdienenvoorschool. Voor 11.00 uur gebeld is die- zelfde dag nog geholpen. O Meer info? www.swob.nl Brood als verwennerij: romig, zoet en luchtig Frank Willemse VLAARDINGEN De fabriek staat al een dikke tien jaar in onze regio. Maar voor het brood dat er gebak- kenwordt moest jealtijd kilo meters reizen. Tot vorige maand. Toen opende Dimitri Roels zijn zevende winkel van het Vlaams Broodhuys lekker dichtbij op de Meent. En ook in Schiedam, aan de Lange Haven, kan elke zaterdag ge- snoept worden van het am- bachtelijke zuurdesembrood. Eindelijk. Echte smulpapen en klan- ten van toprestaurants zweren al jaren bij het handgemaakte brood van Dimitri Roels (41). Puur, heerlijk, lekker en ge- zond, precies zoals het hem voor ogen stond toen hij 15 jaar geleden begon met het bakken van zijn Vlaamse brood. Als tienjarig jongetje wilde hij geen vliegenier of voetballer worden, maar bak- ker. In zijn geboorteplaats Sluis keek hij zijn ogen uit bij de plaatselijke bakker om niet lang daarna de fijne kneepjes van het vak te leren op de bak- kersschool in Temeuzen. In Brugge en Brussel kon hij zijn liefde voor het artisanale brood definitief vorm geven. Daamaast volgde hij een koks- opleiding. Als stagiair stond hij in Oisterwijk bij Cas Spij- ker achter het fornuis, maar zijn echte passie bleeftoch het ambachtelijke brood. Jaren- lang boog hij zich over de vraag hoe je ovenvers brood maakt dat hetzelfde smaakt als wat de toerist in Frankrijk op zijn bordje krijgt. De oplos- sing; brood van zuurdesem, langzaam gerezen en gebak- ken in steenvloerovens. De Nederlandse consu- ment is voorzichtig en zuinig, Bewoners in de omgeving van het Vlaardingse Veer- plein vrezen parkeeroverlast, herrie en onveiligheid in hun buurt als het voormalige V&D-pand daadwerkelijk zal worden omgebouwd tot een gokhal, bioscoop, grand cafe en fitnesscentrum. De gemeente is echter van meningdat de parkeergara- ges aan het Liesveld en Stad- huis de extra parkeerdruk op zouden moeten kunnen van- gen als ze langer open worden gesteld. Angst voor overlast hoeven de omwonenden volgens de ge meente ook niet te hebben, omdat de lichtblauwe brigade dit jaar nog wordt uitgebreid en de extra capaciteit ook in het centrum zal worden inge- zet. Burgemeesteren wethou- ders hadden het helaas te druk omdatde bewoners zelfte vertellen op de bewoners- avond van eind oktober. Dimitri Roels met de broodjes die het Broodhuys beroemd maakten. vincent van dordrecht vertelt Roels in zijn hagelscho- ne bakkerij in Vlaardingen- Oost vanwaar elke dag vers brood naar de winkels gaat. De Nederlander koopt een keer per week bij de super- markt zijn 'verse' brood en voor zondag een croissantje. De rest gaat in de vriezer. In Belgie of Frankrijk gaat de klant elke dag naar de bakker om een ovenvers stokbroodje te kopen. Dat Bourgondische en de smaak om voor wat lek kers ook meer moeite te doen moet Nederland gaan verove- ren. Zuurdesembrood heeft een slechte naam omdat het zuur smaakt en en vaak als beton- In Pendrecht zul je niet snel meer huilende kinderen aan- treffen in de kappersstoel. Martine van Leeuwen heeft er immerseen kapperszaakge- opend waar louter kinderen tussen de 0 en 12 jaar geknipt worden. De zaak is voorzien van televisie, kinderstoelen en lekkere dingen als beloning. Waar? Aan de Zijpe 11 in Pen drecht. nen blok in natuurwinkels wordt verkocht. Dat staat in scherp contrast met de zoete broodjes van Roels die luchtig en krokantzijn. Die smaken alsgebakjes; romig, eentikkel- tje zoet en luchtig. Daarvoor staan in de fabriek bakkers met de hand bollen deeg te kneden. Om ze even later in rieten mand jes met linnen be- kleed 6 tot 24 uur te laten rij- zenZonder smaakversterkers ofemulgatoren, maarwel met toevoeging van Bretons zee- zout en oude ongemodificeer- de tarwerassen als Campremy. Dat laten ze vervolgens rijzen via een 200 jaar oud procede dat Roels leerde van Parijse topbakkers als Poilane en Poujourand. In 1996 begon Dimitri Roels te experimenteren met een bakkersoven in Hellevoet- sluis. En direct kon hij zijn brouwsels al leveren aan to prestaurants! Maar Roels wilde De perijanuariaangekondig- detariefdaling van 34 tot 38 procent op orthodontische zorgzal ingrijpende gevolgen hebben volgens een onder- zoek van het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuit- gaven (100) onder een repre- sentatief deel van de Neder landse tandartsen en ortho- dontisten. Van de orthodon- tisten in Zuid-Holland geeft 17 procent aan te zullen stoppen methunpraktijk. Met name tijdrovende en in- gewikkelde tandheelkundige zorgzal erbij inschieten. Tandartsen en orthodontisten zullen mindertijd kunnen be- steden aan complexe behan- delingen en minder gebruik maken van innovatieve be- handelmethoden en materia- len. Landelijkoverweegtig pro- cent van de orthodontisten te stoppen met hun praktijk, zo blijkt uit het onderzoek. meer. IndeAmsterdamsebin- nenstad opende hij 't Vlaamsch Broodhuys, snel ge- volgd door vestigingen in Lei den, Utrecht en Laren. Waar- om nu pas een broodhuys in de regio waar het brood ook wordt gebakken? ,,In Rijn- mond is het moeilijker om speciaal brood te verkopen", weet hij, maar op versmarkten als in Schiedam merkte hij dat zijnkraampjewel alom 10 uur uitverkocht was. Met zijn tren dy lunchroom of Bakers Cafe's wil hij de sfeer van Frankrijk en grote steden koppelen. Geen saaie gezondheidswin- kels maar ook geen fastfood restaurants. Zaken met een frisse uitstraling met lichtei- ken tafels en naturel kleuren. En natuurlijk de geur van zijn dagverse broden en patisserie met centraal de 'Pain Grand- Mere', het moederbrood dat dagvers uit de ovens in Vlaar dingen komt. O Eendinsdagavondin cafe De Witte Aap. Ik zit met kunstenaar Rufus Ketting op een bar- kruk. We hebben zojuist een surreeel diner in Dewi Sri achter de rug. Of eigenlijk in Warisan, een restaurant dat op hetzelfde adres is geves- tigd als Dewi Sri. Het verschil zit'm in de keuken. Dewi Sri serveert Indonesisch, Wari san is Thais. Ik had met Rufus Ketting afgesproken in Dewi Sri. Maareenmaalgeplaceerd blijken we in restaurant Wa risan te zitten. 'Heb jij ook eenThaise menukaart voor je?' vraagt Ketting met een aarzeling in zijn stem. Ik knik, ik kan geen enkel ge- recht zonder stotteren uit- spreken. We vragen de kel- ner om opheldering. Hij ver telt ons dat we de verkeerde deurzijn binnengegaan. 'Dus zitu nu in restaurant Wari san,' zegt hij. 'Authentiek Thais.' 'Waar zit Dewi Sri dan?' vraagt Ketting. 'Achter de andere deur,' antwoordt de kelner. Logica waar geen spelt tussen is te krijgen. Maar we kunnen nog opstaan en ver- kassen. 'Waar is het eten beter?' 'Als u van Indonesisch houdt, dan is Dewi Sri beter, maar als u van Thais houdt, dan is Warisan beter.' 'Wat vindtu beter?' De kelner zwijgt. Een po- liticus die geen commentaar wil geven. 'Zijn beide restaurants van dezelfde eigenaar?' De kelner knikt. We blijven uiteindelijk zitten en genieten van pittig maar heerlijk eten. Thais in plaats van Indonesisch. We blussen onze tong met bier in De Witte Aap. Het is rustig, het is dinsdag. Een paarstudenten, een groepje vriendinnen, her en der een man boven zijn glas. Aan de muur hangen schilderijen. 'Waarom is de kunst in de Witte Aap altijd foeilelijk?' vraag ik Rufus Ketting. Hij bekijkt de schilderijen een voor een en zegt dan: 'Dit is volgens mij kunst die we over duizend jaar heel mooi zullen vinden. Niemand wil dan nog Van Gogh en Rem brandt. Iedereen wil Lee- Anne van den Brand.' Zes biertjes later zijn de vrouwen mooiergeworden in De Witte Aap, maar de schilderijen niet. We bestel- len nog een biertje, maar dan ishetechttijd om naarhuis tegaan. O Ernest van der Kwast is schrijver. Onlangs verscheen zijn boek Mama Tandoori. De eerste Rotterdamse Pietenschool aan de Pupillen- straat is een groot succes. Bijna 2000 kinderen tussen de 4 en 7 jaar gingen dit jaar al in de leer. In het oude Luxor Theater kan Tweede Kerstdag mee worden gezongen met Hollandse klassiekers tijdens de toneelvoorstelling 'Lichtjes in je Ogen'. In Krimpen wordt een kookworkshop 'Gezond kerstlek- i kers maken'gegeven.Er worden zoete en hartigepro- ducten gemaakt die goed zij n voor lijf en leden.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 5