Achtergrond Groei De Nieuwe Vietnamees ooo Vietnam zorgtde laatstejarengoed voorondememersalstheemagnaatDoan AnhTuan. x -M Het weer Links aanhouden Niet eten! MaasstadPers Woensdag8december20io Lege velden, voile beurzen Mark van Assen Meneer Doan Anh Tuan drinkt het liefste thee, dat zie jezo. Hij kiest eerst met zorg een smaak (deze keer is dat oolong, een mengeling van groene en zwarte thee), kijkt een beetje dromerig naar de stoom die uit het kopje komt, voelt de warmte in zijn handen, doet zijn ogen een beet je dicht en begint te drinken met kleine slokjes. Hehe. Maar intussen speelt hij een beetje vals. Tussen zijn wimpers door kijkt hij naar zijn tafelgenoten. Wat zou- den zij van de thee vinden? 'Mmmm, nice', zegt de eerste. 'Oeh, good tea zegtdetweede. Enzovoort. Hij grijnst. Zo mag hi j het graag horen. Dit is na- melijk zijn thee. Letterlijk: ZIJN thee. Meneer Doan Anh Tuan is alge- meen directeur van de Future Gene ration Company Limited, The Viet nam Tea Exporter. Enalziethij erniet zouitinzijneenvoudigekleren, hij is een man in bonis. Hij heeft drie Fu ture Generation-fabrieken, plus nog een meerderheidsbelang in twaalf andere theefabrieken. Dat maakt hem de grootste thee-exporteur van Vietnam, met een blits kantoor op de 29e verdieping van een van de vele kantoortorens in Hanoi. Het gaat goed met hem, net zoals hetgoed gaat met Vietnam. Hij hoort tot de eerste generatie private onder- nemers. Toen het communistische Vietnam in 1996 zijn markt open- gooide, stond hij vooraan. B52's Doan Anh is de Nieuwe Vietnamees. ')a, dat klopt.' Vroeger was hij echter de Gewone Vietnamees. Wat is ergebeurd? Laten we eerst even teruggaan naar zijn jeugd in Thai Binh, een kleine kust- provincie in het noorden van het land. En in die kleine provincie, in de delta van de machtige Rode Rivier, ligt een klein dorpje, waar ze veertig jaar geleden alleen maar rijst ver- bouwden. 'We waren echt heel arm', zegt hij. 'We hadden honger, net als heel veel mensen in die tijd.' Het wordt niet precies duidelijk hoe oud meneer Doan Anh is, maar hij moet zijn geboren en deels ook zijn opge- groeid in dagen van oorlog. Mogelijk heeft hij de Amerikaanse B52's nog gehoord die hoog in de lucht hun bommen afwierpen. Misschien heeft hij het Noord-Vietnamese leger zien oprukken naar Zuid-Vietnam, om daar de hele kapotgeschoten boel over te nemen na het vertrek van de Amerikanen in 1973. Hij moetbijna wel gehoord hebben van de honderd- duizenden bootvluchtelingen die eind jaren zeventig de zee verkozen boven een communistische regering. Of van de Chinese troepen die het land binnenvielen in reactie op Viet- nams invasie van buurland Cambod- ja, waar het China's criminele bond- genoot Pol Pot verjoeg. Een gewone Vietnamese jeugd, dus. 'Later ging ik naar Moskou om te studeren', zegt hij. 'Automechanica. Heel veel jongeren gingen die kant op. En verder, naarOost-Europa. Het was zo koud daar. Dat is mealtijd bij- gebleven.' En hij zegt het niet hardop, maar anderen doen dat wel: de Russen Wa ren (en zijn) niet bepaald dol op mensen met zwart, sluik haar. Toch legde Doan Anh in het kille Rusland de kiem voorzijn latere carriere. 'Ik zag dat spullen er veel goedkoper wa ren dan thuis in Vietnam. Gewoon, gebruiksvoorwerpen. Plastic bakjes, zeep, handschoenen, alles. Ik begon tehandelen. Ikkochtdingen in Mos kou, propte alles in een koffer, reisde terug naar mijn dorp en verkocht de boel daar voor een iets hogere prijs, die voor Vietnam nog steeds erg laag was.' Hij had een soort aangeboren on- dernemersinstinct. En daar hoefde je in het communistische Vietnam van die tijd echt niet mee aan te komen. 'Mensen keken me maar raar aan. Wat ik deed was kapitalistisch. En ka- pitalisme was vies en slecht, dat had den we geleerd. Maarze kochten mijn spullen wel, natuurlijk.' Langzaam maarzeker kreeg hij er handigheid in, zodat hij klaar was toen in 1996 de voordeur van Viet nam van het slot ging. Ineconomisch opzicht, althans. De staatsvorm (alle macht aan de communistische parti j bleef bestaan. Het model-China, dus. 6 miljoen theeboeren Doan Anh had geld gespaard, leende links en rechts van familie, 'zo doen we dat in Vietnam', en kocht een aan- deel in een theefabriek. Thee? Ja, na tuurlijk. Het land telt 6 miljoen thee boeren (op een bevolking van bijna 90 miljoen), daar moest wel geld mee teverdienenzijn. Dankzij zijn Russi- sche contacten en de enorme Russi- sche markt voor thee handelde hij al snel zijn eerste fabriek bij elkaar. 'Het was moeilijk hoor, in het be gin', zegt hij nu. 'Niemand kende Fu ture Generation. In de eerste twee jaar was het ook niet voor iedereen toege- staan om te exporteren. Daarna had ik alleen maar Rusland als klant. Maar de Russen waren gewend aan mix-thee, vaak Pakistaanse en India- se. Die wilden helemaal geen pure Vietnamese thee. We begonnen dus ook met heel kleine hoeveelheden.' Maar ach, dat was toen. Nu is hij grootondernemer in thee, alle soor- ten biedt hij aan: oolong, jasmijn, earl grey, zwarte orthodoxe thee, groene thee, met aardbeiensmaak en vanillesmaak, ga maar door. De han- delsportefeuille omvat meer dan vijf- tiglanden. In zijn fabriek in Vinh Yen, in de provincie Vinh Phuc, eenuurtje rijden van Hanoi, werken 240 men- sen. Future Generation voert elk jaar meer dan 20.000 ton thee uit. 'Dat is 20 miljoen kilo', zegt hij er nog bij. Ho Chi Minh City: 30°C/22°C, zonnig met wat wolken Hanoi: 24°C/13°C, zonnig met wat wolken Thai Binh: 20°C/14°C, ook zonnig met wat wolken o Pas op in het verkeer! In Vietnam rijden de vele honderdduizenden brommers rechts op de weg. Auto's blijven links, aan de andere kant van de streep. De felrode pepertjes (circa 1 cm) die u bij de soep krijgt, zijn niet om te eten. Ook al verzekeren gieche- lende Vietnamezen u dat ze helemaal niet heet zijn.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 18