Cultuur ooo Een luxe leven combineren metdegelijkkoopjesjagen, EstherJansen isermeester in. Zijlanceerde een naamglossyvoor mensen die'budgettriomfantelijk'in het leven staan.'Alsikiets naar het grofvuil breng, neem ikaltijd ookweerwat mee.' Tijdschrift Niet rijk, wel smaak Ook online Nick Simon retepopulair if: Kim Kardashian verdient lekker jfc Trainspotting II? MaasstadPers Woensdag8 december20io Scharrel een luxe leven bij elkaar Maarten Bloem ROTTERDAM 'Kok van restaurant met twee Miche- lin-sterren kookt maaltijd met spul- lenvandeLidl', las MSM vol interesse halverwege deze maand in een pers- bericht. De kok was, zo bleek, niet zomaar culinair in de weer met spul- len van de Germaanse grutter. Hij zette de lancering van het blad Jansen luisterbij. We zoeken de naamgever en initi- atiefnemer Esther Jansen (36) thuis op in Amsterdam, waar zi j woont met (reclame) man en peuter. Jansen koos de titel van haar eersteling als bladen- maakster niet uit egomane overwe- gingen 'Jansen kan iedereen zijn, een pizzakoerier of een bankdirecteur, het staat voor Hollands: doe maar ge- woon. Maar je mag soms ook gek doen.' Dat laatste is zo'n beetje de Jansen- doctrine; die is niet moeilijk, mits je uitgekiend te werk gaat. In het kort behelst ze niet meer dan het luxueuze combineren met het goedkope. Het Armanipak met het HEMA-over- hemd, de Billykast van Ikea met op- gesnorde stoelen van Le Corbusier. Gasten trakteren op goedkope wijn in een luxe karaf. Dit alles dient sans gene en positief te worden uitgedra- gen. Volgens Jansen is er niets mis met het handig nastreven van smaak met een modaal loonstrookje. 'Bud- get-triomfantelijk' noemt ze die hou- ding, en haar magazine staat bomvol voorbeelden. 'Mijn blad is een aan- vulling op wat er al is. Ik laatzien hoe je met minder geld ongeveer hetzelf- de resul taat behaalt van wat in andere glossy's staat. Creatiever worden met wat je hebt (en met je budget), wil Jansen maarzeggen, kan iedereen. Scharrelen is niet erg Jansen is een zelfverklaard scharre- laar. Bedreven raakte ze door schade en schande. 'Zo'n vier jaar geleden ging ik scheiden en zat ik met een halfvol huis.' Kringloopwinkels, vin- tagetoko's en grofvuilverzamelpun- ten werden bezocht op zoek naar verborgen schatten. 'Bij het grofvuil mag je alleen spullen brengen, ik nam stiekem ook altijd wat mee', biecht Jansen, die ookhuisvuil nauw- lettend in de gaten houdt, op. 'Ik wilde rond mijn scheiding lekker blijven leven', verklaart ze. 'Een le- vensstijl aanhouden die ik al had. Als het moet, word je nog creatiever. Daar gaat Jansen over.' Wie door deze opsomming in Jan sen een wat rare, shabby scharrelaar vermoedt, heeft het mis. Het is niet of-of, maar en-en. Zo wordt bijvoor- beeld de PC Hooftstraat niet geme- den. 'Ik kocht er van de week nog Uggs voor mijn zoontje van 2, we- tende dat hij er over vier maanden weer is uitgegroeid. Die hele week eet ik dan wel speklappen, he.' De leefwijze die Esther Jansen be- schrijft, komt op MSM over als een nogal brede, die door menigeen al Jansen verschijnt op papier en dat is nogal hachelijk in het overvolle schap en tijdens de recessie. 'Maar ik weet zeker dat we iets toevoegen aan het huidige aan- bod', verzekert EstherJansen ons. Om het blad te complementeren is er ook een website met de toe- passelijke titel nietrijkwelsmaak. nl. Daar kunnen lezers tips kwijt en adresjes met elkaar uitwisse- len. U bent van harte welkom, of we dat nog even wilden melden. En ook dat de site nog wat werk behoeft. Niet alles wat Jansen koopt, is tweedehands of vin tage. Laarzen blijken een verza- melobject, evenals winterjassen. Die worden gewoon eerstehands weggeshopt. O wordtbeleden. 'MaarJansenzet'm nu in de spotlights. Tuurlijk, als je altijd budget kookt, dan is dat niet nieuw voorje. Maarjekunthetop allevlak- ken toepassen, daar geven we tips over.' Voor de lezers van De Pers schudt ze impromptu nog wat Jansen-life- style-ideeen uit de mouw. Eten thuis of in hotel Wil je op reis bij een tweesterrenres- taurant eten, logeer dan op de cam ping ernaast. Hijs je bij het toiletge- bouw in galajurk. Zo spaar je geld uit.' Dat is dus een typische Jansen-actie. Net als in het Amstelhotel pitten en dan patat halen om de kosten te druk- ken. 'Misschien hecht je wel geen waarde aan duur eten, maar wel aan het toeven in een vijfsterrenhotel, dat is dus de sport.' Visite 'Je kunt als je eters krijgt duur vlees halen, maar goedkope wijn. Als jedie serveert in een karaf, staat het leuk en niemand heeft wat door.' Of: 'Koop een kip, gooi er een fles wijn over- heen, citroen erbij en laat het drie uur in de over staan. Je hele huis ruikt dan lekker en je hebt gegarandeerd een shGwstopper. Groots en boers, daar houden mensen stiekem van Reizen 'Boek een lastminuteticket naar New York, verblijf in een goedkope StayO- kayen ontbijtbij Tiffany's.' Voor in huis 'Fiets om kwart voor vijf eens naar de bloemenmarkt, dan geven ze die bloemen praktisch weg.' Kleding 'Haal een mooie jas bij een tweede- handswinkel en laat hem bij deTurk helemaal opknappen. En de HEMA heeft mooie overhemden, niets mis mee.' Esther Jansen: 'Ik wilde rond mijn scheiding lekker blijven leven.' FRANK GROELIKEN En terwijl je dit alles doet, moet je je- zelf dus niet gierig voelen maar het gewoon zien als een spel, aldus Jan sen. Ze vindt het bijvoorbeeld zelf fantastisch als mensen haar kleding niet op waarde kunnen schatten. 'Ik was laatst op een feest en iedereen kirde: 'Wat een mooie jurk!' Zij lie- pen in Chanel, ik in een tweede- handsje.' In haar mime woning op de Am- sterdamse Overtoom loopteen hond rond, een zwerfgeval uit Spanje, maar Jansen is geen 'idealist hoor'. Verwar haar glossy, die elke twee maanden verschijnt in een oplage van 60.000, dus niet met een adviesgids voor de echt minderbedeelden, al kunnen die hem natuurlijk ook lezen. 'We zijn geen vrekkenclub of groenpoe- persvereniging. Verhalen als 'Chantal werd opgelicht door haar man en nu heeft ze niets meer' komen er niet. Dat is niet de insteek. Het moet wel positief blijven.' O De belangstelling van het Symphonica in Rosso-con- cert met de palingj ongens is zo enorm dat er besloten is om nu al meteen een extra concert toe te voegen. De socialite was in 2010 de best verdienende reality ster van Amerika. 4,5 miljoen euro verdiende Kim met gewoon Kim zijn. Regisseur Danny Boyle denkt dat een vervolg op de succesfilm uit 1996 moet kunnen. De hoofdpersonen zouden dan met een midlifecrisis kampen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 21