Achtergrond OOO Ikwordhier zostinkend rijk,hetbedrag paststraks nietmeerop het display vanmijn rekenmachine.' ooo sPrijsstijging Boorgekte jje Niet voor eigen gebruik Een boortoren van Chesapeake Energy in Loui siana. (links het uitzichtvanuit Ruggiero's keu- kenraam). HOLLANDSE HOOGTE MaasstadPers Woensdag8december20io import van buitenlandse olie. Dat geld kan worden gestoken in de Ame- rikaanse economie. De gasindustrie creeert bovendien nieuwe banen en het is stukken beter voor het milieu. Aardgas is allesbehalve zaligma- kend, werpen critici tegen, onder wie vooral milieuactivisten. De ramp met de installaties van BP in de Golf van Mexico bewijst maar weereens dat de ontginning van grondstoffen niet honderd procent risicovrij kan zijn. Het hydro/racking is zeer contro- versieel. In Louisiana circuleren veel verhalen over schade aan het milieu en gevaren voor de volksgezondheid, vooral aangericht door onvoorzich- tig gebruik van de fracking fluid. On- langs werden zeventien koeien dood aangetroffen in een wei vlak bij een boortoren net buiten Mansfield. In de wei was fracking fluid gelekt. In Louisiana, maar ook in andere staten waar naar gas wordt geboord, lopen tal van rechtszaken wegens vervui- ling van drinkwater, dat nu op diverse plaatsen als bruine, stinkende smur- rie uit de kraan komt. De drillmaat- schappijen hebben de getroffen huis- houdens van flessenwater voorzien, maar erkennen geen schuld aan het probleem en lossen het niet op. Ken- neth McCorten, woordvoerder van Chesapeake Energy, geeft niet thuis bij vragen over fracking fluid. Per e- mail laat hij weten dat journalisten voor informatie maar op de website van zijn bedrijf moeten kijken. Brandend water In Decatur, Texas, net over de grens met Louisiana en in de punt van de Haynesville Shale, sleept Tim Rug- giero al anderhalf jaar met liters fles- water. Het water dat uit zijn kraan stroomt, ruikt naar gas. Toen Ruggie- ro er onlangs een aansteker bij hield, kwam er een steekvlam uit. Hij is in een rechtszaak verwikkeld met Aruba Petroleum, dat naar gas boort op zijn terrein. Ruggiero's brandende water is niet zijn grootste probleem. Het uitzicht uit zijn keukenraam wordt versperd door een boortoren in zijn achtertuin. Een jaar geleden belde zijn buurvrouw hem op zijn werk: overal in zijn tuin reden bulldozers, bomen waren omgehaald, het gras was omgeploegd. 'Dat was het begin van de nachtmerrie', zegt Ruggiero. Toen de Ruggiero's hun huis in 2004 kochten, waren ze zich er niet van bewust dat de vorige eigenaar de rechten op de mineralen in het ter rein behield. Die verkocht die rechten twee jaar geleden aan Aruba Petrole um. 'Dat heeft nu op zestig metervan onze achterdeur een boortoren ge- zet', zegt Ruggiero woedend. 'Ons huis is driekwart in waarde gedaald, we zijn bijna de helft van ons terrein kwijt, al moeten we wei over het ge- heel belastingbetalen. Onze dochter van acht kan nauwelijks buiten spe- len, omdat de boorinstallatie perma nent een zwarte roetwolk uitstoot. Het is ongelooflijk, maar dit mag vol- gens dewet. Diewordthiergedicteerd doorde oliebaronnen.' Gaswinning in de VS is nieuw en de regelgevi ng daardoor nog beperkt, waarschuwen milieuorganisaties. En er is de zogeheten Haliburton loop hole'. in 2005 werd onder leiding van toenmalig vicepresident Dick Che ney, tevens oud-CEO van Haliburton, een wet aangenomen waardoor olie- maatschappijen de samenstelling van hun fracking fluid niet openbaar hoeven te maken. Dat maakt het voor mensen als Ruggiero moeilijk hun drinkwater te saneren. 'Aruba Petro leum hoeft mij niet eens te vertellen welke gifstoffen het op mijn terrein loost', fulmineert Ruggiero. 'Ach, dat gezeur over fracking fluid, het is allemaal onzin', zegt Leather- wood. 'Het is jaloezie; als die mensen ook een vette cheque hadden gekre- gen, had je ze nergens over gehoord.' Leatherwood heeft onlangs vier grote vijvers gegraven op zijn terrein. 'Ik voorzie Chesapeake Energy van het water dat ze nodig hebben voor hun fracking fluid', zegt hij. 'Ik verdien zo nog meer. This gas here, it's a true gift from the Lord! In steeds meerstaten, 32 in totaal, wordt nu naarstig gezocht naar deze gift van God. Tot nu toe lijkt de Hay nesville Shale het grootste gasveld te zijn. 'Ik kan niet wachten tot ze gaan drillen', zegt Leatherwood. 'Chesa peake Energy kan acht boortorens op mijn terrein zetten, die naar schatting elk drie tot acht miljoen kubieke me ter gas opleveren.' Het is even stil aan de andere kant van de telefoon, op het geluid van vingers op toetsen na. 'Ik heb het nog maar eens uitgere- kend', klinkt Leatherwoord even later weer. 'Per boortoren verdien ik straks zeker 1.300 dollar per dag. En dat dan misschien keer acht, dat is meer dan tienduizend dollar per dag. Ik word zo knetterrijk, het bedrag past straks niet meer op mijn rekenma chine.' O In 2009 kostte het leasen van mineral rights in Louisiana honderd dollar per hectare. Dat is nu tussen de tien- en dertigduizend dollar per hectare. In Mansfield wordt overal geboord. Ookdwars door het asfalt op de parkeerplaats achter de kerk en in de wedstrijdbaan van de plaatselijke golfclub. Veel Amerikaans gas wordt geexporteerd. In de VS zelf rijden vrijwel alle auto's nog op benzine, ook omdat je (nog) nergens gas kunt tanken.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 23