Actueel Hn mk VIER LICHAMEN OP LONG ISLAND We doen of het normaal is dat politieke partijen alle bestuursfunctiesonderling verdelen. Datdeugtniet, leertonspoliticoloogNico Baakman. 'Alle discriminatie isverboden, maar politieke discriminatie niet' POO Verenigde Staten HulshofT Zware bevalling Coffee please En de winnaar is... MaasstadPers Woensdagi5december20io Kustaw Bessems DEN HAAG Nico Baakman gaat al ruim dertig jaar niet meer stemmen. 'Ik geef mijn vrouw een volmacht en zeg: meid, doe er iets mee, maar ik wil het niet weten.' Baakman, van de Universiteit Maastricht, wil voorkomen dat hij bij zijn strijd tegen partijpolitieke be- noemingen het verwijt krijgt alleen maar zi j n eigen club verder te helpen. Dus heeft hij geen club. Baakman doet al jaren onderzoek naar de macht van politieke partijen, die er de afgelopen eeuw in zijn ge- slaagd vrijwel exclusieve toegang voor zichzelf af te dwingen tot top- functies in het openbaar bestuur, ad- viesorganen en de ambtenarij. Terwijl slechts een kleine 3 procent in Neder- land lid is van een partij. Funest voor de band tussen burger en bestuur, meent hij. 'Ik neem de kiezers van Geert Wilders heel seri- eus. En uit onderzoek blijkt dat zij veel cynischer zijn dan anderen over de mensen die in Nederland de dienst uitmaken. Dat vinden ze baantjesja- gers. En het zijn ook baantjesjagers, dat is volstrekt te onderbouwen.' Hoe dat baantjesjagen werkt? Aan de ene kant, legt hij uit, zetten politici partij- genoten op cruciale posten om te hel pen hun ideeen te verwezenlijken. Aan de andere kant moeten partijen vaakuitgerangeerde politici kwijt, die zich voorde partij hebben ingezet. 'Die politici hebben vaak hele- maal geen verstand van het terrein waarop ze gaan werken. Ik weet nog dat de WD'er Frank de Grave baas werd van de Nederlandse Zorgautori- teit. Wist-ie niets van! Je ziet het nu aan Hans Hillen, die minister van Defensiewordt. Die is van oorsprong leraar maatschappijleer.' 'In het contact met ondergeschik- ten kunnen hierdoor twee dingen misgaan. Of een politicus wil iets, de ondergeschikten zeggen dat het niet kan en de politicus legt zich er wegens gebrek aan kennis maar bij neer. Of de politicals zet door en doet echt heel domme dingen.' Kwaliteit Doom in het oog van Baakman is de Raad van State, adviesorgaan over wetgeving en hoogste bestuursrech- terlijke instantie. 'Erwordt daarrecht gesproken, maarerworden mensen in benoemd die godbetert niet eens juristen zijn.' Wim Deetman is zo ie- mand. Hij is wel oud-voorzitter van de Tweede Kamer. En oud-burge- meester van Den Haag. En CDA'er. De vicepresident van de Raad van State, Herman Tjeenk Willink, stopt naar verwachting volgend jaar. Hij is van de PvdA, al reageert hij verbolgen wanneer hij daarop wordt aangespro- ken. 'Ze zeggen altijd dat ze er puur vanwege hun kwaliteiten zitten', Nico Baakman schampert Baakman. 'Het is natuur- lijk heel moeilijk om toe te geven dat je je baan zonder je partijkaart niet had gekregen.' CDA'er en minister van Binnen- landse Zaken Piet Hein Donner wordt het vaakst genoemd als opvol- ger van Tjeenk Willink. Dat is geen gelopen race, denkt Baakman. 'Er heeft nog nooit een WD'er op. die plek gezeten. Dat gaat meespelen nu de WD de grootste partij is.' Opval- lend genoeg verschijnt PvdA-fractie- voorzitter Job Cohen af en toe ook op lijstjes met kanshebbers. Dat lijkt on- logisch: waarom zou een rechts kabi- net de kwakkelende linkse oppositie- leider aan een mooie post helpen? Maar zo gaat het vaker: leden van de ene partij helpen leden van een an dere partij, omdat de situatie volgen- dekeeromgekeerd kan zijn. 'De elite investeert in haar eigen toekomst.' Baakman vindt dat de hoogste persoon bij de Raad van State neu- traal moet zijn. 'Omdat de Raad advi- seert over wetsvoorstellen en recht- spreekt.' Hij ziet dat ook ambtenaren vaak op politieke kleur worden gese- lecteerd. 'Erwordt keurig een vacature geplaatst, met een profielschets. Maar erzijn duizend-en-een manieren om dat te omzeilen en je vriendje op een plek te krijgen.' Volgens een onder zoek van het blad Binnenlands Bestuur is eenderde van alle ambtenaren lid van een partij, tien keer zo vaak als andere Nederlanders. In de ambte- lijke top schat Baakman het aantal partij leden op 100 procent. 'En als jij een baan niet krijgt, om dat je politiek wordt gediscrimineerd, kun je nergens heen. Want alle discri minatie is verboden, maar politieke discriminatie niet. Dat moet veran- deren. Je zou naar de Commissie Ge- lijke Behandeling moeten kunnen stappen. Of naar de rechter. Als daar principiele uitspraken over liggen, kan dat echt deboel openbreken.' Twee stemmen Het zou veel schelen als bewindslie- den niet zo partijgebonden waren, meent Baakman. Nog in de jaren zes- tig had Nederland enkele partijloze bewindslieden. Baakman zou dat het liefstweerzien. Datkan, denkthij, als een burger bij landelijke verkiezin- gen twee stemmen mag vergeven: een voor het parlement en een voor de regeringsleider, die dan zelfzijn ploeg mag samenstellen, waarmee hij per onderwerp op zoek moet naar een meerderheid. Die is dan vrijer om kandidaten los van de kleur te kiezen. En dan zullen die ministers, hoopt Baakman, ook weer minder partijpo litieke benoemingen doen in de rest van het openbaar bestuur. Het zou alleen nog lastig worden om zulke bewindslieden te vinden. De partijpolitiek is inmiddels al zo lang dominant, 'iedereen met water- varing, heeft een politieke kleur'. O Zonder partijkaart kom je er niet Op een strand ten oosten van de Ame- rikaanse miljoenenstad New York zijn de afgelopen dagen zeker vier licha- men aangetroffen. De personen zijn mogelijk slachtoffer geworden van een seriemoordenaar. Dat heeft de politie op het eiland Long Island dins- dag laten weten aan lokale media. De politie ontdekte de sterk ont- bonden lichamen tijdens een zoek- tocht naar een vermiste prostituee. De 24-jarige vrouw werd in mei voor het laatst gezien, toen ze in de omge- ving van het strand een afspraak had. Het is niet duidelijk of zij zich onder de gevonden lichamen bevindt. De politie vermoedt dat van de vier slachtoffers er zeker twee vrouw zijn. Het lijkt erop dat ze van een vracht- wagen zijn gegooid, aldus ABC News. Het eerste slachtoffer werd zaterdag gevonden, de andere drie maandag. Hetzal nogwekenduren voor hun identiteit is vastgesteld. Volgens de politie zijn de lichamen ergens in de afgelopen anderhalf jaar op het strand gedumpt. De politie zoekt naar mogelijk meerdere slachtoffers. ij wensen u prettige feestdagen en veel plezier van uw aankoop! Rotterdam. Alexandrium Hi ww w.hulshotfwonen.nl Een Braziliaanse vrouw heeft een kind van 7,1 kilo ter wereld gebracht. Het gezonde meisje heeft een lengte van zestig centimeter en heet Gisela. De steenrijke Britse zakenman Richard Branson gaat een dag aan de slag als stewardess bij Air Asia. Hij verloor een weddenschap van een collega-miljardair. Parlementair journalisten kozen gisteren premier Rutte tot beste politicus. Tweede Kamerlid Wouter Koolmees (D66) werd politiek talent van het jaar.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 25