De Ondernemer Oude filmbeeldcn v VERS UIT DE K0FFERBAK HET GAAT WEER GOED ooo Deonzekerewegnaarbenedenleidt naargeschonden principes en verscholen geluk. Een ondernemerbezint. Export Wat nou crisis? KVK Rotterdam breekt record! Onderwijs School is bezet en de messen zijn geslepen Crisis Net nu't economisch wat beter gaat, dreigt onheil VI ij zvttcn ze voor 11 op DVD ofhardc schijf! oor in forinntie bet: 010-214 13 14 De klappen van de crisis zijn gewoon te hard geweest' VANDERKWAST Liefde sje Miss you like crazy Netwerken Rozengeur maneschijn ERNEST jjc +19 werklozen MaasstadPers Woensdagi5december20io Van de redactie ROTTERDAM Want de export trekt aan. De Rotterdamse Kamer van Koop- handel Rotterdam geeft dit jaar een recordaantal export- documenten af. Het laatste record dateert van 2007, twee jaar voor de economische cri sis van 2009. Het record van ruim 77.000 documenten is begin decembergebroken. In januari maakt de KvK de exac- tecijfers over 2010 bekend. De stevige groei begon pas in fe- bruariJanuari van dit jaar was zelfs nog slechter dan het maandgemiddelde van het crisisjaar. Het aantal afgegeven docu menten geeft geen inzicht in het volume van de handel en de waarde ervan, maar het geeft wel een aanwijzing dat de handel met het buitenland toeneemt. O Van de redactie ROTTERDAM Zo'n 75 studenten van de Ho- geschool Rotterdam hebben maandag actie gevoerd tegen de bezuinigsmaatregelen van het kabinet. Zij hadden een deel van het gebouw aan het Museumpark bezet, waardoor er maar beperkt les kon wor- dengegeven. Het College van Bestuur van de hogeschool steunt de studenten in hun actiepunten. Het opleggen van boetes aan zowel instellingen als langstu- deerders zal volgens het schoolbestuur een fors nega- tief effect hebben op het on derwijs en zal hogerstudieuit- val in de hand werken. De bezetting is een voor- proefje op de landelijke actie- dag die op 21 januari in Den Haaggehouden wordt. O Ideaal eindigt in het afdalen van berg schuld Irwin Ment ROTTERDAM CLOSED/OPEN? Aan de Nieuwe Binnenweg 133c is het muisstil. De deur naar de biologische kledingzaak zwenkt toch open. Bovenop de verhitte kachel zit bepakt met jas en sjaal de eenzame winkeleigenaar een tijdschrift te lezen. Geen klant te beken- nen. Zelfs niet rondneuzende geiten-wollen-sokken jagers, doorgaans aan het verkeerde adres. Zijn enige gezelschap lijkt te komen van een uit het zicht geplaatste geluidskast, waar net boven de stilte uitstij- gend een droevig deuntje klinkt. Hoe gaat het nu? 'Ja, best goed.', klinkt verrassend opge- wekt het antwoord van de op de rand van faillissement ver- kerende Jasper Dierx (37). 'In zoverre dat ik er niet meer on- dersteboven van raak als het onderwerp ter sprake komt.' Klinkklare logica. Maar toch moest drie weken geleden de ondernemer zijn emotioneel ui geklutste ei even kwijt. Het re- sultaat: de inmiddels door vriend en vijand veel bespro- ken nieuwsbrief, welke ook de MaasstadPers redactie ter in- zage kwam. Gericht aan collega-onder- nemers van de Nieuwe Bin- Afgelopen maandag stond Ahoy vol met auto's. En 'chip tunen' had daar niets mee te maken. Het was een originele netwerkbijeenkomst: de busi ness-to-business carboot sale van de Kamer van Koophandel Rotterdam. Bijna 150 exposan- ten presenteerden hun bedrijf vanuitde kofferbak van hun zakenauto op een beursvloer van 4000 vierkante meter. nenweg en de media leest de openingszin als volgt: 'Met heel heel veel pijn in het hart moet ik u alien vertellen dat JAS The Organic Clothing Co. gaat ophouden te bestaan!' Een paar alinea's en heel wat regeltjes verder lijkt de emo- literatuur overvloedig, maar bespeurt het oplettend oog, verrassend genoeg, ook opti- misme. 'Ik geef toe ook een beetje uit te zijn geweest op medelij- den. De redeh waarom de winkel waarschijnlijk al in maart de deuren sluit is finan- cieel. Ik wil helemaal niet stoppen, maar de klappen van de crisis zijn te hard geweest. Het geld is op, de rekeningen te hoogen de schulden teveel.' Dierx aast op een doorstart en provoceert met de nieuws brief. 'Misschien denk ik over eentijdje: heb ik me daar druk over ge- maakt? Wmy VINCENTVAN WB&- 1 DORDRECHT De ondernemer in biologi sche kledingzal altijd een Fair Trader blijven, maaroverweegt inmiddels een meer commer- ciele aanpak. Dit druist echter wel tegen zijn eenszo onbuig- bareprincipes in. 'Ikbenaltijd heel strikt geweest in mi jn filo- sofie. Zat er bij wijze van er- gens ook maar een elastiekje door kwam het er bij mij niet in.' Maar omdat ook steeds meer jongeren geinteresseerd raken in mensvriendelijke kle ding moet het allemaal wat modieuzer en commercieler. Dierx geeft als voorbeeld de groeiende vraag naar biolo- gisch katoen of hennep spij- kerbroeken. 'Maar: om mens vriendelijke kleding van biologische aard te blijven ga- randeren ben ik op zoek naar investeerders. Ik heb simpel- weggeld nodig!' O Het economische herstel zet zich verder door in de regio Rotterdam. Het vertrouwen van ondernemers neemt in het vierde kwartaal van 2010 toe. Dit blijkt uit de resultaten van de Conjunctuur Enquete Ne- derland (COEN) en de Business Barometer Rotterdam, die de Kamer van Koophandel publi- ceert. De COEN brengt ieder kwar taal de verwachtingen van het bedrijfsleven in kaart. De Busi- ness Barometer geeft vier keer per jaar een overzicht van de export, de starters, opheffin- gen en faillissementen. Een van de uitkomsten is dat de bouw en landbouw iets posi- tiever gestemd zijn. Verder is het een goed signaal dat de personeelssterkte bij de be- drijven stabiel blijft. Ook groeit het vertrouwen in de economie en is het aantal star ters in het laatste kwartaal verder gestegen. Enige tijd geleden was ik te gast op het Blaise Pascal College in Spij- kenisse. Ik was uitgenodigd in de hoedanigheid van schrijver en mocht drie gast- lessen geven aan leerlingen van zestien en zeventien jaar. Veel hormonen, nog meer toekomstdromen. Ik vroegde leerlingen van mijn eerste klas wie er schrijver wilde worden. Niemand stakzijn vinger op. 'Wie wil er docent Nederlands worden?' Ook geen vingers. Een goed be gin. 'Zal ik dan een stukje voorlezen?' Her en der geluid, ondefinieerbaar, datwel. Het viel gelukkig mee. De leerlingen luisterden aan- dachtig en lachten luider dan het publiek van een biblio- theek in de gemeente Noord- wijkerhout. Maar daar zijn de toehoorders dan ook vijf- tigjaar ouder. Niets is mooier dan een jong publiek. Na mijn eerste gastles vroeg een leerling of ik met hem en zijn vrienden op de foto wilde gaan. Het waren stoerejon- gemannen; gel in het haar, le- ren jassen. Ze deden mij den- ken aan 'de verwarming- gang' uit mijn schooltijd. Bij de verwarming van het Eras- miaans Gymnasium stonden de sterkste jongens van de bovenbouw. Ik hoorde er niet bij. Nu wel. Tijdens de tweede les zag ik liefde. Een Aziatische jon- gen naasteen beeldschone prinses. Ik deed mijn best om er een romantische lezing van te maken, maar de liefde wilde niet opbloeien. Het was ook wel een moeilijke plek. Een klaslokaal is niet het balkon van Julia. Om de jongen en het meisje te hel- pen, bood ik hen twee bios- coopkaartjes aan, popcorn inbegrepen. Hetaanbod werd aarzelend aangeno- men. Vierentwintig leerlin gen giechelden. Na drie we ken kreeg ikeene-mailvan de docent Nederlands van het Blaise Pascal College. Ze had twee bioscoopkaartjes van de Aziatische jongen ge- kregen. Een kostendedaratie. De docent schreef mij dat de leerlingen naar Harry Potter and the Deathly Hallows wa ren geweest en geen popcorn hadden gegeten. Verder geen mededelingen over de liefde. Toch hoop ik in de toekomst nog iets van ze te horen. Bij een huwelijk wil ik ze een 117-delig bestek in luxe op- bergkoffer cadeau doen. En bij een baby krijgen ze een wieg met een hemel van sa- tijn. Want hierleef ik voor: liefde die ontstaat bij lite- raire lezin- gen. O De Rotterdamse Earl S. is zaterdag tijdens de finale van het 538 Demo Duel uitgeroepen tot winnaarvan de new talent zoektocht van 538. Hij krijgt een platencontract. De Nederlandse tak van het bedrijf GPS Marine is fail- liet. Het Rotterdamse bedrijf voerde bergingswerk- <22/ zaamheden uit in de Nederlandse binnenwateren.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 5