Actueel Islamabad zit in zijn maag met haat tegen christenen 1 i mutraBlKE Klokkenluiders wijzen op mogelijk wanbeleid bij de luchthaven. Pieter Lakemanvraagtom een onderzoek. Anders doethij hetzelf. Pakistan 'Asia Bibi beledigde de Profeet' Hulporganisaties klagenoverde slechte behandeling van christenen. De zaak-Asia Bibi Onderzoek Pieter Lakeman 'Ik heb ze twee weken gegeven om te reageren, nu is het even afwachten.' St Rabobank OOO 17 6-daagseRotterdam Bos Terpstra Stam Mulder Duizenden hete sexvideo's Live webcamsex Uitgebreide escort iriformatie SMS e-mail contact Sextoys lingerie Unieke Hollandse porno met optredens van frans Bauer, Jan Smit en Frans Duijts 6-11 januari 2011 Ahoy Rotterdam rickets: KlUin Ahoy, 0900-2152469 te p/m) MH of www.mdoagserotterdam.nt ■OMAFIETS ■STflDSFIETS IN flLLE KLEURENl met 52% KORTIWB leni-C MM vanat €/4£ STAOSFIETS SCHOOLFIETS E-BIKE VOGUE EL. VOUWFIETS van €j>#9£ voor ELEKTRISCHE FIETS E-CITY 8000HT LITHIUM van €£150,- 999,-1 ELKE»¥0N0 m 20:00 meiOPEND 0UTLET-DISC0UNTSH0P in ROTTERDAM Kleiweg 127 B - Tel. 010-2180806 - Zie website voor openingstijden. 0 SPECIALE EINDEJAARS AANBIEDINGEN VOOR SPOTPRIJZEN - OOK OP INTERNET: www.Matrabike.nl MaasstadPers Woensdag 22 december2cno Pakistan is in de ban van de drei- gende doodstraf voor de christelijke Asia Bibi. Eva Ludemann ROTTERDAM Een gezellige Kerst zal het niet wor- den in de Punjab. Een vreedzame evenmin. En het kan zomaar haar laatste zijn. Als het aan Pakistans isla- mitische geestelijken ligt, wordt de christelijke Asia Bibi (39) zo snel mo- gelijk opgeknoopt aan de hoogste boom. Bibi heeft profeet Moham med beledigd, zeggen ze. En daarop staat de doodstraf. Plus een boete van omgerekend ruim 750 euro. Zo be- paalde vorige maand het gerechtshof in Sheikhupura, in oost-Pakistan. Maar ze is nog niet verloren: Bibi's echtgenoot heeft het oordeel aange- vochten en het hooggerechtshof van Lahore kan Bibi alsnog vrijspreken. Dit tot grote woede van de geestelijk- heid. Die heeft moslims in het hele land opgeroepen vrijdag, na het mid- daggebed, te demonstreren tegen vrijlating. En op Oudejaarsdag staat een massale staking gepland. Op scherp Christelijke leiders op hun beurt heb- ben hun volgelingen opgeroepen op Eerste Kerstdag voor het parlementte betogen om aanpassing van de blas- femiewet te eisen. Die staat onder druk door de zaak tegen Bibi. De wet zou vooral Pakistaanse minderheden treffen en moeten worden herzien, zeggen christenen en liberale mos lims. Een islamitische volksvertegen- woordiger heeft daartoe een voorstel ingediend in het parlement. De zaak-Bibi (zie kader) zet de al- maar grimmiger verhouding tussen de christelijke. minderheid - onge- veer 12 procent van de in totaal 160 miljoen Pakistanen - en de islamiti sche meerderheid verder op scherp. De christenen leven onder toene- mende maatschappelijke druk, 00k omdat de afgelopen jaren het geweld Asia Bibi en haar gezin wa- ren een van de drie christe lijke families in het 1500- koppige plattelandsdorpje Ittan- wali in Oost-Pakistan. In 2009 haalde Asia water uit de plaatselij- ke put voor haar en andere vrou- wen die het land rond Ittanwali bewerkten. Diverse moslima's weigerden het water te drinken; het zou onrein zijn, omdat het door een christelijke was gehaald. Daarop volgde een ruzie, waarin Asia zou hebben gezegd dat Jezus een betere profeet is dan Moham med. De moslimvrouwen vielen haar aan en ze werd opgesloten, terwijl de dorpsgeestelijken voor- bereidingen troffen om haarge- zichtzwartte kalken en haar op een ezel in een schandparade door het dorp te voeren. Zover kwam het niet; de politie kwam tussen- beide en zette haar in het gevang. Volgens Asia waren er al langer spanningen tussen haar en de an dere vrouwen, omdat die haar constant probeerden te bekeren tot de islam. O van talibanachtige groeperingen te gen minderheden toeneemt. Er gaan hardnekkige geruchten over radicaal- islamitische groepen die nachtelijke rooftochten houden in christelijke dorpen in de Punjab om daar jonge- tjes tussen de zes en de twaalf jaar te ontvoeren en te verkopen. In 2006 zagen Pakistaanse christelijke mis- sionarissen foto's van vermiste jonge- tjes hangen op de zwarte markt in Quetta. Berovingen, moorden en ver- krachtingen van christenen zijn aan de orde van de dag. In de zomer van 2009 werd een christelijk dorp ge- deeltelijk in de as gelegd door boze rposlims; zekerzeven christenen wer- den gedood. De christenen beschul- digen de lokale overheden datze be- wust niet daadkrachtig optreden en hen niet beschermen. Diezelfde over heden steunen immers Islamabad in de nationalisering - lees islamisering - van christelijke instanties als scho- len en ziekenhuizen. Watersnoodramp Ook veel internationale hulporgani saties klagen over de slechte behan deling van christenen door de rege- ring. Ze stellen dat de overheid en islamitische organisaties christenen stelselmatig negeren in de hulpverle- ning voor slachtoffers van de waters noodramp van afgelopen zomer, die 20 miljoen mensen trof. Islamabad zit intussen lelijk in de maag met Bibi. Er is veel aandacht voor haar zaak. De paus en westerse diplomaten en regeringsfunctiona- rissen hebben opgeroepen Bibi vrij te laten, en mensenrechtenorganisaties wereldwijd hebben de zaak tegen haar veroordeeld. In een paniekerige reactie werd drie dagen na de veroor- deling vorige maand plots het minis- terie voor Minderheden opgeheven, het aanspreekpunt voor westerse re- geringen wat Bibi betreft. Zwak en verdeeld Het geeft aan hoezeer Islamabad met zichzelf in de knoop zit en hoe zwak en verdeeld het is. Het staat onder druk van het Westen het moslimradi- calisme een halt toe te roepen, maar kan dit niet verkopen aan de eigen islamitische achterban. Daaronder zijn grote delen van het Pakistaanse legeren de veiligheidsdiensten. Onlangs ging het gerucht dat pre sident Asif Ali Zardarr Bibi gratie zou willen schenken. Direct daarop dreig- den islamitische leiders met bloedige rellen. Ook loofden ze een half mil joen roepies uit - 4.384 euro - voor degene die Bibi ombrengt. Haar fa- milie is ondergedoken. Intussen wacht Bibi al anderhalf jaar in haar eel op wat er met haar gaat gebeuren. Hoe het oordeel over haar ook luidt, een zalig kerstfeest krijgt ze niet. O 'Gesjoemel bij Schiphol' grens steegzouden de bonussen voor topmensen onder wie ook Verboom sprongsgewijstoenemen', schrijft La keman. 'De opleverdata van vast- goedprojecten die rond de jaarwisse- ling rijp voor oplevering waren, zouden zijn gestuurd door de wens de bonussen van detopmedewerkers te optimaliseren. Mede om dit proces te faciliteren zou Schiphol een aantal jaren slechts een vastgoedtaxateur hebben gehad, hoewel dat zeer onge- bruikelijkis.' Ookzou Verboom vastgoedmede- werkers opdracht hebben gegeven rendementscijfers van potentiele vastgoedprojecten te vervalsen. Dit om bepaalde projecten goedgekeurd te krijgen, die in werkelijkheid niet aantrekkelijk voor Schiphol waren. Lakeman: 'Ik hoorde dat Verboom vastgoedtransacties heeft gedaan, waarvoorzowel de corporate control ler als de vastgoedman weigerden te tekenen omdat ze die voorstellen niet in het belang van Schiphol acht- ten.' Frans huisje Wat de reden zou kunnen zijn voor de alleingang van Verboom heeft de beruchte bedrijfsonderzoeker ook gehoord: 'Hij zou na hetgunnenvan een zeer aantrekkelijk vastgoedcon- tract van de wederpartij goedkoop een Frans huisje hebben verkregen. De Raad van Commissarissen zou hem hierover gehoord hebben, maar heeft hem toch niet ontslagen.' Lakeman is niet heel optimistisch over de kans dat zijn verzoek om een intern onderzoek wordt ingewilligd. 'Als ze er niets mee doen, ga ik zelf aan de slag', zegt hij. 'Ik pluis onder meer jaarverslagen door en het ka- daster op zoek naar opmerkelijke vastgoedtransacties. Ik kan natuurlijk altijd noggetuigen laten horen, als ik toch nog een rechtszaak tegen Schip hol begin.' O Mathijs Rotteveel AMSTERDAM 'De eerste aangelegenheid betreft het manipuleren van de jaarcijfers van Luchthaven NV Schiphol met het doel bonussen voor topmensen kunstmatig hoger te doen uitvallen.' Bedrijfsonderzoeker Pieter Lakeman stuurde vorige week een brief aan be- stuursvoorzitter Jos Nijhuis van Schiphol. Lakeman heeft verschil- lende medewerkers en oud-mede- werkers van Schiphol gesproken die hem vroegen onderzoek te gaan doen naar mogelijk wanbeleid bij de nati- onale luchthaven. 'Maar voor ik be gin, wil ikhetbestuurzelfdegelegen- heid geven bedoelde misstanden aan te pakken', zegt hij. 'Ik heb ze twee weken de tijd gegeven om te reageren. De Raad van Commissarissen heb ik een kopie van mi j n verzoek gestuurd Nu is het even afwachten.' Pieter Lakeman Als reden van zijn onderzoek noemt Lakeman het 'algemeen belang'. Hij is wel aandeelhouder van Landinvest, een onroerendgoedbedrijf dat zaken heeft gedaan met Schiphol waar hij ookzijntwijfelsbij heeft. 'Maar dat is niet mijn primaire drijfveer.' Manipuleren De klokkenluiders die bij Lakeman hebben aangeklopt, beschuldigen vooral financieel directeur Pieter Ver boom van het manipuleren van de boekhouding. 'Wanneerdejaarwinst van Schiphol boven een bepaalde Clcsies.nl Rabobank

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 17