Actueel Jong, radicaal en vooral boos RET gaat in 2011 weer even plat ooo Eindejaars-verrassing! Radicalisme In Beeld 'De opstand opt de van de lagere middenstand en arbeidersklasse.' Hulpinstanties Geen meerderheid voor onderzoek Iedereen is schuldig, dus niemandheeft schuldL' JA95r 968,- Het kan vriezen, het kan dooien Zwarte sneeuw zien... lAGERWAARD LAGERWAARD MaasstadPers Woensdag22december2cno Van de redactie ROTTERDAM Waarom sympathised! de ene tiener met het nationaal-soci- alisme terwijl de ander diep in de nacht en met het risico op gevangenisstrafbij een kweker nertsen uit hun hok bevrijdt? Hoe komt het dat de een zich ontpopt als een islamitische radicaal met plannen voor een aanslag in Den Haag, en zijn leeftijdgenootzich als milieu- activist voorbereidt op een confrontatie met de politie in Kopenhagen Waarom gaat de een in voile overtuiging mat- ten met agenten in Hoek van Holland, terwijl de ander zich als anti-globalist laat vastkete- nen aan een hek tijdens een bijeenkomst van de Wereld- toppen? Hoewel verschillend van wereldvisie hebben de jonge- ren een ding gemeen: ze zijn jong, radicaal en vooral boos. Het Nederlands Fotomuseum in Rotterdam brengt in samen- werking met Kosmopolis Rot terdam deze jongeren in beeld. Defototentoonstelling 'Angry', die vanaf januari in Rotterdam te zien is, geeft een kijkje in de wereld van jonge ren. Vanuit hun perspectief, van heel dichtbij. Boze jongeren zijn van alle tijden maar de beroemdste stroming ontstond in de jaren vijftig van de twintigste eeuw, toen een groep gelijkgezinde jonge, intellectuele Britse schrijvers de beweging 'Angry Young Men' (het Rotterdamse project is afgeleid van deze stroming) opzette. De elite- groep behoorde tot de eerste naoorlogse generatie in de En- gelse literatuur met een eigen kritisch geluid, die zich afzette tegen de gevestigde orde en de burgelijkheid. De hoofdfigu- 3 ren in hun romans waren vaak antihelden, afkomstig uit de lagere middenstand of de ar beidersklasse. En dat is precies wat het fotomuseum en Kos mopolis willen latenzien. Pu- bers zijn over het algemeen boos. Op hun ouders, op vol- wassenen, op de samenleving. Het is inherent aan de puber- tijd. En pubers zien alles in zwart-wit. Dingen zijn 'goed' of 'fout', iets er tussenin be- staat niet of is 'laf en 'burge- lijk'. De grijze nuance komt pas jaren later, gelijk met het ouder worden. Jongeren zijn radicaal omdat zij bezig zijn hun plekje te vinden in de we reld, te ontdekken wie ze zijn en waarze voor staan, beaamt Alia Azzouzi, projectleider bij Kosmopolis Rotterdam. „Veel van de jongeren waar wij mee hebben gewerkt, zijn op zich niet zo heel erg met het thema bezig maar geven wel aan dat ze zich vooral via de media een beeld vormen van radica lisme. Ze noemen extreem- rechts en radicale moslims als voorbeeld." Maar ook andere jongeren die zich niet met de main stream kunnen vereenzelfi- gen, voelen zich 'anders' en radicaal. „Veganisten, krakers, punkers, Koerdische activisten en hooligans", noemt Azzouzi als voorbeeld. Ze vervolgt: „Wat wij willen laten zien is dat radicalisme niet altijd ne- gatiefis." Maar het valt toch niet te ontkennen dat radicalisme te- genwoordig ook negatief is? De tijden van milde radicale millitanten zoals Dr. Martin Luther King en Ghandi zijn al- lang voorbij en het beeld dat we nu van radicalen hebben, hebben we toch vooral aan Volkert van der G. en Moham med B. te danken niet aan de media? Met het project 'Angry' vra- gen het fotomuseum en Kos mopolis jongeren om, onder leiding van kunstenaars, hun associatiesbij radicaliseringin beeld te brengen. Zonder de waan van de dag van de me dia. Meer info op www.neder- landsfotomuseum.nl O Geen extra onderzoek naar dood van baby's Van de redactie ROTTERDAM De dood van drie Rotterdamse baby's die onder toezicht van bureau Jeugdzorg stonden, is voor de gemeente Rotterdam geen aanleiding om een on derzoek te doen naar het rei- len en zeilen binnen Jeugd zorg Rotterdam en de Raad voor de Kinderbescherming. Leefbaar Rotterdam vroeg vo- rige week een spoeddebat aan na een vernietigend rapport van de Inspectie Jeugdzorg. Daarin maakte de inspectie korte metten met de commu- nicatie tussen de twee instel- lingen. Door het gebrek aan communicatie en samenwer- king lieten drie baby's in 2009 het leven. De baby's werden alien geboren in gezinnen die al jaren onder toezicht ston den en waar allerlei proble- men hoogtij vierden. Reden voor Bureau Jeugdzorg om die gezinnen extra in de gaten te houden. En volgens het rap port van de inspectie deed Jeugdzorg dat ook. Het pro- bleem zat hem, volgens de in spectie, vooral in de commu nicatie tussen Jeugdzorg en de Raad voor de Kinderbescher ming. De Raad voor de Kinderbe scherming schatte keer op keer de situatie verkeerd in ofvond de maatregelen die Jeugdzorg voorstelde, dan wel te ver gaan, dan wel overbodig. In een geval was het de rechter die, op aanraden van de Raad voor de Kinderbescherming, extra toezicht niet nodig vond. De hulpinstanties, zo oordeel- de de inspectie, werkten langs elkaar heen. Verder was het onduidelijk wie verantwoor- delijk was voor welk gezin en op welk moment. Condusie: iedereen is schuldig, dus nie- mand is schuldig. Ondanks de grote veront- waardiging van de Rotterdam se gemeenteraadslieden en het college over de dood van de kinderen die voorkomen had kunnen worden, wil een meerderheid van de raad geen extra onderzoek naar de gang van zaken. Tot grote frustratie van oppositiepartij Leefbaar Rotterdam. Raadslid Ronald Buijt wil een onafhankelijk onderzoek naar de fouten die zijn gemaakt. ,,Er zijn na de dood van baby Talysa en de dood van Gessica (het 'Maas- meisje dat door haar vader om het leven werd gebracht en in stukken in de Maas werd ge- vonden, red.) afspraken ge maakt door het gemeentebe- stuur. Het bestuur zou er op toezien dat de instanties niet meer langs elkaar zouden wer- ken.leefbaar kreeg steun van GroenLinks en de SP. Verant- woordelijk wethouder Hugo de Jonge (Jeugd en Gezin, CDA) kon alleen maar belo- ven dat het in de toekomst niet meer mocht voorkomen. O Geniet nog even van je ritje met tram of metro, wantvolgend jaar gaat het openbaar vervoer weer plat. Een bezui- niging van 80 miljoen is de nekslag voor het personeel dat het bijltje er in februaritijdelijkbij neergooit. O hh Astronomischbekekenisvanmorgen, 22december 2010, om 6,30 uur de winter begonnen. Meteorologisch iMjk (en gevoelsmatig!) gezien zitten we er al midden in. Het lijkt zo vroeg voor de tijd van het jaar, maar in 2009 hebben we in dezelfde periode ook zware sneeuwval gehad. Inclusief spoorweg- en strooizoutproblemen. Lagerwaard Design heeft een bijzondere eindejaarsverrassing. In december staal he! gloednieuwe huismerk centraal en betaalt u voor de 'eigen' tafel, eetkamersloelen, fauteuils en banken geen BTW, dus 19% korting! Het eigentijdse model 'Kim' is een van de voorbeelden van de nieuwe LAGERWAARD.NL lijn. In stof 'bezif u deze schitterende 3-zitsbank al voor: TWEEDE KERSTDAG GESLOTEN Uesiqn Kanaalweg 39-53, Capelle a.d. IJssel, Tel. 010-4507466 esign Fax 010-4588992, info@lagerwaard.nl, www.lagerwaard.nl

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 3