Actueel Mooie verhalen over de hoge hypotheekrente Roken in 2048 verleden tijd D0UANE PAKT SIGARETTEN 'DRINKWATER NIET VERVUILD' 0NH00RBAAR TANDB0REN 2280 2054 Rabobank Is er wel genoeg concurrentie? Het is aigemeen bekend dat de Rabobank bepaald geen prijsvechter is. OOO Wm 2042 2048 2040 2040 2051 MIVBSIISBIf IllHlllllllini 2028 2231 2058 Rotterdam AAoerdijk INIieuwe buzz Stille nacht... Wild lekt Baardvrij MaasstadPers Woensdag 12 januari 2011 Jaar dat de laatste roker zal stoppen IJsland nu: 16% Noorwegen nu: 21% Nederland nu: 28% Canada nu: 18% Verenigd Koningkrijk nu: 21% VS nu: 21% Belgie nu: 20% 12000 2100 12200 Spanje Frankrijk Italie nu:26% nu:25% nu: 23% Australie nu: 17% Finland nu:21% Zweden nu: 15% Duitsland nu: 23% Japan nu: 24% TTriekenland nu:40% Nieuw- Zeeland nu: 18% Over 38 jaar wordt ergens in Nederland de laatste sigaret uitge- gegevens per land tot een prognose voor de laatst afgetikte aske- dit soort prognoses is het heel goed denkbaar dat er over 38 jaar drukt. De Amerikaanse CitiGroupbank combineerde statistische gel. Rokers denken online het hunne van de statistiek: 'Vanwege geen CitiGroup meer is.' O bron:citigroup, graphic: els engel Nederlanders betalen een flinke hy potheekrente. Die niet te hoog is, zegt Rabobank. Wel, zegt de NMa. Het is in elk geval onduidelijk. Jan-Hein Strop ROTTERDAM Banken verdienen goed aan uw hy- potheek. Zo goed dat er twijfel be- staat over de mate van concurrentie tussen Nederlandse banken. Rabo bank vindt echter dat er niets mis is met de hypotheekrente. Die is inder- daad hoger dan in het verleden, zo betoogde de bank vorige week in een nieuw publiciteitsoffensief, maar dat komt omdat het voor banken duur- der is om hypotheekleningen te fi- nancieren. Rabobank heeft er als marktleider in hypotheekverstrekkingallebelang bij de onrust over (te) hoge renteta- rieven de kop in te drukken, zeker nu de Nederlandse Mededingingsauto- riteit (NMa) een onderzoek heeft in- gesteld naar het functioneren van de markt. Voorlopig oordeel: de marges van banken op hypotheken zijn sinds medio 2009 hoog, zowel historisch als in vergelijking met buurlanden. Rabobank noemt dat verklaarbaar, want het doorverkopen van pakketjes hypotheekleningen ('securitisatie') is na de kredietcrisis ingestort, terwijl Nederlandse banken daar juist af- hankelijk van zijn. Daardoorzouden hypotheekverstrekkers meer leunen op dure geldbronnen als spaartegoe- den, die in Nederland traditioneel schaarszijn. Of de bank inderdaad meer kwijt is om geld aan te trekken, is niet zo- maar uit de cijfers af te leiden. Maar met het doorverkopen van leningen gaat het in elk geval stukken beter, leert een inventarisatie. Rabobank- dochter Obvion ging vorig jaar de boer op met meer dan vier miljard aan obligaties met hypotheken als onderpand. Ook ABN Amro, Achmea en Aegon wisten op deze manier geld op te halen. 'De markt is opgeleefd', zegt Ivo Raschl, analist bij kredietbe- oordelaar.Moody's. 'Beleggers zijn weer geinteresseerd geraakt, maar vragen wel een hogere vergoeding dan vroeger.' Zo lijkt het erop dat Rabobank gelijk heeft. Maar er is meer: de financie- ringskosten zijn ook sterk afhankelijk van de kredietwaardigheid van een bank. Laat de boerenleenbank nu een van de gezondste financiele instellin- gen ter wereld zijn met de altijd trots gepromote 'triple A-rating', waarmee de bank in principe het minst betaalt om zelf geld te lenen. Dat zien klanten van Rabobank niet terug in hun rentetarief. Ook al publiceert de bank de tarieven niet, het is aigemeen bekend dat Rabo be paald geen prijsvechter is. Enwaarom ook zou de bank dat willen zijn? De cooperatieve instelling is metzo'n 30 procent marktaandeel al marktleider en heeft van de naaste concurrentie niets tevrezen. Dankzij Brussel. Toen ING, ABN Amro en Aegon met staatssteun gered werden, ver- bond de Europese Commissie daar voorwaarden aan. ING mag daarom niet in de topdrie voordeligste hypo- theekaanbieders zitten en ABN Amro niet het goedkoopst zijn. Tel daarbij opdatbijnaalleprijsvechters(GMAC, Sparck, DSB) na de crisis van de markt zijn verdwenen en het is niet vreemd dat ook de NMa twijfelt aan de con currentie op de hypotheekmarkt. Uit NMa's al gepubliceerde quick- scan blijkt dat vooral de marge op de variabele hypotheekrente sinds me dio 2009 heel hoog is: afhankelijk van de rekenmethode tussen de 1 en 1,6 procent hoger dan voor de crisis. Op tien jaar rentevaste leningen is de marge het kleinst, maar nog altijd plus 0,3 tot bijna 1 procent. Op het definitieve oordeel van de NMa is hetnogeven wachten. OfNe- derlandse banken een kartel vormen weten we begin 2012. Verwacht tot die tijd van uw bank nog veel mooie verhalen over uw hoge rente. O De douane heeft drie weken gele- den bij een controle in de haven van Rotterdam een illegale partij van zes miljoen sigaretten aangetroffen. De handelswaar zat in een container afkomstig uit China, aldus het mi- nisterie van Financien gisteren. De container had volgens de vrachtpapieren aluminiumfolie als lading. De lading werd ontdekt na controle door speurhonden en is door de douane vernietigd. Het drinkwater in en rondom Moer- dijk, waar woensdag een hevige brand woedde, is niet verontreinigd. Dat bevestigde een woordvoerster van waterleverancier Brabant Water nadat gisteren uitslagen van eerste tests waren binnengekomen. Vrijdag werd bekend dat de sloten rondom het door brand verwoeste bedrijf Chemie-Pack in Moerdijk zwaar verontreinigd zijn met onder meer benzeen, naftaleen en tolueen, afkomstig uit de afgebrande fabriek. Het drinkwater wordt door Brabant Water echter gewonnen op twee- honderd meter diepte. 'We hebben ter geruststelling van de burgers het grondwater extra ge- controleerd. Maar zoals blijkt uit de eerste tests is er niets met de kwali- teit van het water aan de hand', aldus de woordvoerster. Brabant Water blijft de komende maanden het water extra controle- ren. 'Maar ook de gevolgen op de lan- ge termijn van de verontreinigde bo- dem houden we scherp in de gaten', verzekerde de woordvoerster. Goed nieuws voor mensen die bang zijn voor het geluid van de tandarts- boor. Onderzoekers aan het King's College in Londen hebben een appa- raat ontwikkeld dat het nare geluid van de boor dempt. Bovendien kun- nen patienten het apparaat aanslui- ten op een mp3-speler, zodat je ook niet meer naar het nare geklets van de tandartsassistente hoeft te luis- teren. Naar de tandarts gaan wordt bijna leuk. Schiedam overweegt een vuurwerkverbod. De schade die veroorzaakt werd door vuurwerk was afgelopen jaarwisseling ruim 85.000 euro. -WikiLeaks verliest ruim een half miljoen euro per f di week. Dat zegt Julian Assange in een interview. Hij heeft niet verteld waaraan. Vijftien leerlingen vaneenschoolin Bangladesh zijn geschorst omdat ze zich hadden geschoren. Als hun baard weer is aangegroeid mogen ze de klas weer in.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 17