Actueel Hogere cijfers haal je doordit artikel te onthouden T- Geheugen Goed studeren doe je zo Whale Wars Japan wil ingrijpen Nederland WIERINGA 18 OOO TOMMY Getuige parachutemoord valt zelf Naamdief valt door de mand jjc De paas-app MaasstadPers Woensdagi2januari 2011 De hele vloot van Sea Shepherd vaart onder Nederlandse vlag. hollandse hoogte Oorlog op de oceaan Varend onder een Nederlandse vlag maakt de Sea Shepherd Japanse walvisvaarders het leven zuur. En dat zal voorlopig wel zo blijven. Julien Althuisius ROTTERDAM Het was weer raak zondag. Met rook- bommen en enterhaken probeerden de activisten van internationale anti- walvisorganisatie Sea Shepherd de Japanse walvisvaarderYushin Maru 2 aan te vallen. Na een half uur wisten de Japanners te ontkomen. De vloot van de Sea Shepherd - bekend van het programma Whale Wars - vaart onder de Nederlandse vlag; 00k het hoofdkantoor is in Nederland. A1 jarenlang woedt er een oorlog tussen de walvisvaarders en de acti visten. In 2008 bestookten activisten een Japanse walvisvaarder met bij- tend zuur, waarbij drie opvarenden gewond raakten. Japan was woedend en eiste opheldering van de Neder landse ambassadeur. In januari vorig jaar kwam de strijd opnieuw groot in het nieuws toen het futuristische schip Ady Gil door de walvisvaarder Shonan Mam werd geramd. Het Ja panse instituut voor walvisvangst roept Nederland nu op om in te grij- pen en alle vorm van steun aan de Sea Shepherd af te breken. Maar zo mak- kelijkgaatdat niet. Gedraag jullie!' In december kwam het ministerie van Buitenlandse zaken nog met een verklaring, opgesteld doorde regerin- gen van de Verenigde Staten, Austra lia, Nieuw-Zeeland en Nederland. Daarin roepen de landen beide par- tijen op om zich netjes te gedragen. Ze waarschuwen zowel de Japanse walvisvaarders als de vloot van de Sea Shepherd dat 'elke onwettige activi- teit zal worden behandeld in overeenstemming met de relevante internationale en binnenlandse wet- geving'. Wat die sancties precies zijn, is on- duidelijk. Hoogleraar Fred Soons van de Universiteit van Utrecht is gespeci- aliseerd in internationaal recht van dezee. Hij benadrukt dat zowel Japan als Nederland verplichtzijn om sche- pen die onder hun vlag varen in de gaten te houden. Voor Nederland geldt dat het wel kan ingrijpen, maar dat gaat niet zomaar. 'Nederland is er verantwoordelijk voor dat schepen onder Nederlandse vlag zich houden aan de algemene internationale re- gels. Dat is in de praktijk buitenge- woon moeilijk. Nederland zal nietzo snel een oorlogschip sturen om te kij- ken of iedereen zich netjes gedraagt.' Een andere optie is om de Neder landse vlag in te trekken, maar 00k dat is lastig: Voor het intrekken van een zeebrief moeten gegronde rede- nen zijn. Het is maar de vraag of Ne derland die kan aanvoeren'. Wel ligt er een wetsontwerp van voormalig minister Eurlings dat het makkelijker moet maken een schip de Nederland se vlag af te nemen. Dat voorstel is echtercontroversieel verklaard en het kan dus wel even duren voordat het zover is. Ondertussen is de Sea Shepherd allerminst van plan om de strijd te staken. Vanuit het Amsterdamse hoofdkantoor zegt l^aurens de Groot, die zelf met verschillende campagnes mee is geweest: 'We blijven voluit achter die schepen aangaan'. O Onderwijspsychologen weten precies met welke studiemethoden je het meeste onthoudt, maar die informatie bereikt studenten niet Camil Driessen ROTTERDAM 'Het is triest hoe weinig jullie weten over hoe je moet studeren. Studieme thoden zijn gebaseerd op gewoonte. Terwijl uit wetenschappelijk onder- zoek blijkt dat mensen zoveel effec- tiever kunnen studeren als ze hun tactiek aanpassen.' Professor Robert A. Bjork is de internationale groot- heid op het gebied van cognitieve onderwijspsychologie van de UCLA Department of Psychology. Woordjes stampen, een dag in de universiteitsbibliotheek zitten, een tekst drie keer doorlezenStop ermee Dit soort conventionele studiewijs- heden werken niet maar behoren desondanks tot de routine van menig student en scholier. Hoe het wel moet leer je via deze studietips: Tip 1: wissel van studieplek Te beginnen met eentje uit de oude doos. Bjork verwierf al in 1978 faam met het tweekamer-experiment. Hij ontdekte dat studenten die veertig woordjes in twee verschillende ka- mers bestudeerden (een kamer zon- der ramen en een met uitzicht op een tuin) veel betere resultaten in de over- horing scoorden, dan studenten die de woorden twee keer in dezelfde ka mer hadden geleerd. Het brein koppelt namelijk de in formatie die het opneemt aan de om- geving en context. Het is dus niet slim om acht uur lang op dezelfde plek in de universiteitsbibliotheek te zitten. Je kunt beter regelmatig van plek wis- selen. Dit soort broodnodige variatie kan bijvoorbeeld 00k worden aange- bracht door met/zonder achtergrond geluid, binnen/buiten en alleen/sa- men te studeren. Het is zelfs verstan- dig om tijdens colleges en werkgroe- pen steeds een ander plek te kiezen. Tip 2: niet stampen, maar spreiden Leerlingen kunnen het beste meer- dere keren kort met stof aan de slag dan een keer lang, want dan wordt de stofbeteronthouden. Dusdiewoord- jes Spaans kun je beter drie uur op rij tien minuten bestuderen, dan een half uur achter elkaar. 'Niet stampen, maar spreiden', is dan 00k een van de tips die onder- zoeksgroep Cognitie&Leren van het Instituut voor Psychologie van de Erasmus Universiteit sinds kort geeft aan leraren van vijf scholen van het Bestuur Openbaar Onderwijs Rotter dam. 'We hebben een handleiding gemaakt omdat onderwijzers weinig praktische handvatten kri jgen om dit soort leerstrategieen in de praktijk toe te passen', zegt onderzoeker Peter Verkoeijen. Tip 3: meer tests en tentamens Hoe vaker studenten of scholieren getest worden, hoe beter de stof blijft hangen. Overhoringen zijn niet al- leen handig om voortgang te testen, maar juist 00k een goede manier om te leren. Een begrip terughalen tij dens een toets heeff invloed op hoe het wordt opgeslagen en dat maakt het toegankelijker in de toekomst. 'Stof die je tijdens een toets fout hebt, moet je opnieuw bestuderen. Stof die je goed hebt, opnieuw toet- sen, want daardoor blijft het beter hangen', zegt Gino Camp van de on- derzoeksgroep Cognitie&Leren. Jezelftesten valt hier 00k onder, bijvoorbeeld door vragen te beant- woorden die aan het einde van een hoofdstuk staan. Dat is beter dan zin- nen te arceren en de tekst steeds weer opnieuw te lezen. Tip 4: niet meeschrijven Je ploft neer in de collegebank, de hoogleraar begint te vertellen en jij schrijft mee. Fout: luister eerst naar het hele begrip dat de beste man uit- legt en maak dan een aantekening. Door het hele idee voor jezelf te re- produceren blijft het beter hangen. Een principe dat 00k geldt bij samen- vattingen maken van hoofdstukken. Heldere tips, maar word je er 00k slimmer van? Verkoeijen stelt ons te- leur. 'Dit zijn geheugentechnieken, die gaan puur over onthouden.' O Meertips via depers.nl/lerenleren Soms schrijft Marinus V., auto- filosoof te Langeveen, mij een brief. Ik lees verhalen over de spirituele dimensie van geld en au to's, over de oudijzerdynastie van Huzink (die halen zelfs de hemel- poort nog omver, zo wordt gezegd, want 'van oud ijzer komt vroeg of laat geld') en over de superioriteit van de Honda S2000, die over de weg glijdt als een kano door het water. De Porsche haalt het daar niet bij. 'Een mysterie, de Porsche', schrijft hij, 'een wereld aan vragen.' Op zondagmiddag bezorgt de elektronische postbode een brief van Marinus, ditmaal over het dorp waar ik opgroeide, waar hij zijn bood- schappen doet. Vierentwintigjaar geleden verliet ik het dorp, maar het dorp verliet mij niet. Ik dagdroom zijn wegenplan en 00k de geheimzinnige plaatsen die op geen enkele kaart voorkomen. In lege uren dwing ik mijn geheugen namen prijs te geven die ik al lang vergeten was. Een spiri- tistische seance; sommige geesten spreken, andere weigeren zich te la- ten oproepen. Marinus schrijft: In Geesteren, waar de mensen weinig nieuws hebben en de gespreksleeg- tes worden opgevuld met praat over zieken en dooien, heb ik een nieuw onderwerp aangeboord, nl. Tommy Wieringa. Dat breekt de bekken los... Hij kwam van Aruba, weten ze nog, dat was ongekend. Een moeder met franje-achtige kledingen rood haar en zijn vader een schooimeester van het lyceum. Of de mavo in Enschede? 0, Oldenzaal. Wat doet-ie nu? 0, schrijft-ie boeken. Heeft-ie geen werk dan? 0, komt-ie op tv. Waarvoor heeft-ie dat nu toch nodig. Als ik dan zeg dat jij jezelf in jejeugd afschildert als verlegen en terugge- trokken, dan gaan de bekken echt los. Vooral bij Rene Broekhuis. Wat, hij was de enige die de leraar durfde af te bekken! Hij kwam dan 00k van Aruba. Meester Jansen werd door hem afge- bekt, hij rende in de klas achter hem aan maarTommy kon harder lopen en meester Jansen kreeghem niette pakken, niet lijfelijk en niet verbaal. Tjonge, wat had die Tommy een grote bek, maarja, hij kwam van Aruba... Maar dattie geen werk heeft... Ja, dat is toch wel vervelend voor hem. Dit heb ik me nooit gerealiseerd: dat ik me niet alleen herinner, maar 00k herinnerd word. Langetijd heb ik gunstig over mezelf gedacht, dat ik 'anarchosyndicalist'was, of'gesel der autoriteiten'. Nu denk ik gewone dingen, 'gore etterbak' bijvoorbeeld, of'gestoord rotjoch'. O Tommy Wieringa is auteur van onder meer de romans Joe Speedboot en Caesarion. Een man die in 2006 getuige was van de 'parachute moord' in het Belgische Opglabbeek, is zondag zelf neergestort. Van sabotage lijkt geen sprake. Een voortvluchtige Amerikaan is gepakt nadat hij bij een verkeerscontrole een andere naam had opgege- ven. De eigenaar van die naam werd 00k gezocht. In Duitsland is een app ontwikkeld waarmee je kunt g - zienofjeeitjebesmet is met dioxine. Het maakt gebruik van het unieke nummer dat op ieder ei staat.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 18