Cultuur m GAMEN MET SPEELBLOKJES ONRUSTOVER KINECTDEFECT SEGA MAAKT ZEIKSPELLEN ooo GAME RECENSIE Casual gamesvan Nedeiiandse bodem wordenillegaalgebruiktom advertentiegeld aan te trekken. Chinese hackers blijven onbestraft Gratis Mirror's Edge iswaarvoorjegel Cybercrime 'Ieder spel wordt gehackt' Grote bedrijven als Popcap zijn al jaren met rechtszaken in China in de weer.' sje V/ogels gooien Verschil van inzicht Topgeheim?! 20 Gamecomputer? Xbox Pisgame MaasstadPers Woensdagi2januari20ii ARJANTERPSTRA Voor iPad-bezitters die hun speeltje thuis nog een beetje moeten verdedigen: houd de aanbiedingen in de gaten. Zo zijn er steeds vaker ontwikkelaars die in- eens gratis weggeven wat normaal gesproken geld kost, met jaloersma- kende verrassingen tot gevolg. Wat te denken van een gratis Mirror's Edge voor iPad bijvoor- beeld? Het spel kwam vorigjaar ge- lijk met Apples tabletcomputer op de markt en kreeg positieve kritie- ken: kijk, dit soort spelien laten de mogelijkheden van tabletgames zien. Hij ging toen in de App-store weg voor vijftien dollar- een rede- lijk steile prijs voor een iPadspel, blijkt na een klein jaar met het nieu- we speelgoed - maar was vorige week ineens een hele dag gratis te downloaden. Gratis, maar niet goedkoop: kijk, dan worden we bij De Pers ook en- thousiast. En dus is het genieten ge- blazen van een parcours-spelletje waarbijje een boodschapper, Faith genaamd, over lastige trajecten van A naar B moet begeleiden, onder- wijl duikend, springend, rennend, vliegend, vallend en weer opstaand. Het spel was al bekend van console- versies, maar deed het daar minder goed dan EA Games had verwacht: het nieuws werd gedomineerd door mensen die misselijk zouden wor den van de klauterpartijen op ge- bouwen, veel meer dan door op- merkingen overoriginaliteit. De iPadversie loopt dat gevaar niet: het driedimensionale element is ver- vangen door een spel in twee di- mensies: in vliegende vaart van links naar rechts, met genoeg varia- tie in de parcours om je hart aan op te halen. Een split-screenmodus voor twee spelers maakt het feestje compleet: samen overdaken rennen is nog leuker dan alleen. O EA Games Mirror's Edge voor iPad Games misbmikt door China Arjan Terpstra ROTTERDAM Tim Laning van Grendel Games uit Leeuwarden is not amused. Hetbedrijf loopt inkomsten mis omdat een Chi nese crimineel zijn succesvolle game Diamond Dan misbruikt. Het online casual spel, dat spelers normaal via downloadsites als Steam of Direct- 2Drive voor tien of vijftien euro ko- pen, is gehackt en wordt gratis aange- boden. De bedrijfsnaam van de makers is eruit gestript, de credits zijn veran- derd en als ontwikkelaar is het bedrijf MyPlayBus ingevuld. Onder die vlag wordt de game gratis online op (vaak legale) sites als download.com aan- geboden, waarbij MyPlayBus een zo- genaamde pre-loader voor het spel heeft geprogrammeerd (hetvenster dat je ziet terwijl de game op je com puter wordt ingeladen) waarin bij- voorbeeld Google-advertenties wor den afgespeeld. Een true die flinkgeld oplevert: hoe vaker het spel geopend wordt, hoe groter het bedrag is dat Google naar MyPlayBus overmaakt. De inkomsten uit deze vorm van criminaliteit kunnen behoorlijk op: lopen. 'Binnen de kortste keren staat het spel vvaar jij maanden aan ge- werkt hebt onder ander management overal in de toptien', zegt Laning. 'Het spel is gratis en omdat het een professioneel gemaakte game is, ziet het er stukken beter uit dan het ge- middelde spel dat op die site staat. Het is dan, in die gratis omgeving, al snel een succes. De mensen achter MyPlayBus lachen zich suf om de ad- vertentie-inkomsten die daarmee binnengehaald worden.' IP-diefstal Grendel Games is niet het enige Ne- derlandse slachtoffer van deze vorm van 'IP-diefstal' (IP staat voor Intel lectual Property). We spraken met een vijftal andere aanbieders van casual games die ook met het probleem kampen, maar liever niet met (game)naam en toenaam in de krant willen, om illegaal spelen van hun titels niet te stimuleren. Een zesde, Youda Games uit Hilversum, durft wel met de billen bloot. 'Zodra we een game uitbrengen staat hij in no m w m time op illegale P2P-websites', mailt Inge Rolf van Youda. 'Schade aan pi- raterij is er altijd geweest, maar ille gaal downloaden lijkt in de casual gamesmarkt de laatste jaren behoor lijk normaal te zijn geworden.' Hoe groot de schade voor games- bedrijven precies is, valt niet vast te stellen. Een speler die een gratis ille- een klein bedrijf natuurlijk van enorm belang is. Het frustreert dat het succes financieel nog groter had kunnen zijn. 'Je weet dat je spelien - eigenlijk allemaal - na verloop van tijd worden gehackt', zegt Laning. 'Wat steekt is dat het niet alleen gratis wordt aangeboden, dat is eigenlijk al heel normaal geworden, maar dat mensen er veel geld mee verdienen. En het enige wat je kunt doen, is het spel nog agressiever marketen, zodat individuele consumenten eerder bij jou uitkomen dan bij de Chinezen.' Gretige hackers Deze vorm van diefstal is bijna niet te bevechten. Ter beveiliging van spel ien wordt vaak een zogenaamde DRM-beveiliging (Digital Rights Ma nagement) in de software opgeno- men, maar deze wordt zonder uit- zondering door gretige hackers gekraakt. Een goede DRM kost ook gale versie speelt is niet per se iemand die het spel ook voor vij ftien euro had gekocht, dus je weet niet of je kopers misloopt. Maar toch: bij Grendel werkten zeven mensen drigkwart jaar aan een van de gehackte spelien - de ontwikkelkosten liggen rond de ton. De titel doet het in het reguliere cir cuit buitengewoon goed, wat voor Tim Laning, Grendel Games veel geld: je bentzo twee ton kwijt, en dan nogweten hackers wel raad met de beveiliging. Speel het via Google, en je bent zeeen van tijd kwijt. Het bedrijf heeft een procedure waarbij gamebouwers per overtreding moe ten aantonen wat er mis zit voordat een advertentie wordt ingetrokken: met illegale versies die in een wilde IP-dans over het internet hoppen niet te doen voor de gedupeerde. En het probleem bij de wortel aan- pakken blijkt al helemaal een heil- loze zaak. Laning: 'Popcap Games uit Seattle is in China achter MyPlayBus aangegaan omdat spelien als Plants vs. Zombies en Bejewelled werden mis bruikt. Die zijn alvijf jaar in deweer met rechtszaken in China. Je moet daar een aanklacht per regio indie- nen, en dan als benadeelde partij fy- siek bij het proces aanwezigzijn. Win je dan een zaak in de ene regio, dan wordt de boel in de volgende vrolijk voortgezet. Dat houd je als klein be drijf nooit vol.' O Onrust in Xboxland: spelers klagen online dat hun spelconsole ermee uitscheidtalsze een Kinect-bewe- gingssensor aansluiten. Microsoft reageert op een bericht van de BBC met die strekking door te stellen dat er niets aan de hand is: onderzochte gevallen wijzen erop dat het hier om de eerste generatie-Xboxen 360 gaat, die sowieso technisch niet top waren. Lullig in individuele geval len, maar helaas. Al langer in ontwikkeling, maar op de grote elektronicabeurs CES in Ameri- ka nu eindelijk gelanceerd: de Sifteo- speelblokjes. De blokjes, ontwikkeld op de prestigieuze MIT-universiteit, zijn op zichzelf staande computertjes, die met elkaar interacteren als ze te- gen elkaar aan gehouden worden. Dat biedt mogelijkheden voor spelie- tjes, zo laten voorbeelden op YouTube zien. Laad je een labyrint-achtig spel- letje in de blokjes, dan is het de be- doeling een wezentje aan een mon ster te laten ontsnappen doortelkens een nieuw blokje met tunnels aan de vorige te leggen. Dat nieuwe blokje is dan een blokje dat geen doel meer heeft in de actie van het spel, zodat je aan drie of vier blokjes genoeg hebt om eindeloos door gangen te rennen. De makers zien hun vinding als re- volutionair, al kun je het ook zien als een digitate vertaling van veel bord- en kaartspellen, waarbijje ook kaart- jes aan elkaar legt om een route te vinden. Geeft verder niets, wij kun nen niet wachten tot de blokjes ook in Nederland worden gelanceerd. Sega, ooit trotse ontwikkelaars van eigen spel consoles, gaat in de toilet- ten. Onder de naam 'toylets' wordt in Tokio een pissoir getest waar spelien zijn ingebakken. Met de plasstraal kan virtuele graffiti wor den verwijderd, kun je wedstrijdjes doen wie de hardste straal van het restaurant heeft of, only in Japan, veroorzaakt je urinestraal een Windstoot waarmee een vrouwen- rokje wordt opgetild. Het populaire telefoonspel Angry Birds krijgt in Amerika een bordspelvariant. Dat is inclusief katapult, varkens en vier soorten vogels. Waarschuwde Nintendo voor oogproblemen bij kinderen als ze op de 3DS-computer spelen, oogartsen in de VS zien er niets slechts in. Sony houdt het bestaan van een Playstation- telefoon geheim. 0, vandaar al die gelekte beelden en technische kwalificaties van het ding op internet.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 20