Achtergrond OOd Een zelfvoldane kliekvan hoger opgeleiden kijktneerop op'gewone' Nederlanders, enminacht hun onvrede. ooo Juf! Juf! Kunt u dat herformuleren? Ga jij maar fijn tekenen! MaasstadPers Woensdagi2januari20n De sociale zekerheid is duur en moet op de schop (daar maken ze zelf toch geen gebruik van), en de instroom van niet-westerse immigranten is 'goed voor de economie'. De groeiende onvrede onder de lageropgeleiden, over stedelijk ver- val, criminaliteit, vreemde culturen en niet te vergeten: over de arrogante elite zelf, wordt door de opleidingse- lite het liefst psychologisch geduid als het rancuneuze gezeur van losers die de snelle veranderingen in de glo- baliserende samenleving niet bij kunnen houden. (Maar wat wil je ook, met die starre vmbo's die oplei- den voor een enkel verouderd be- roepZe weigeren die kritiek, en dan met name de 'islamofobie', serieus te nemen. Het gaat om uitingen van 'frustratie' die beantwoord moeten worden met een beroep op 'toleran- tie' (de elite heeft toch ook geen last van allochtonen?) of, zoals het CDA een tijd heeft geroepen, een Sterke Leider die de oproerige massa kan temmen en leiden. Balkenende zou hij heten. En onder zijn leiding bra- ken dedijken. Wie de opkomst van de PW wil begrijpen, moetopnieuwkijken naar opleiding. Deopleidingskloofisook in deTweede Kamerzichtbaargewor- den. Laagopgeleiden, eenderde van het electoraat, zijn massaal gegaan voor nieuw rechts, dus de WD of PW. De WD maakte enige angstige momenten mee met het vertrek van Geert Wilders, maar heeft dankzij een hard standpunt op het gebied van immigratie de weg naar het laag- opgeleide electoraat gevonden. Eigen partijen Hoogopgeleiden, ook eenderde, zoe- ken hun toevlucht in toenemende mate bij GroenLinksen D66. De elite heeft daarmee haar eigen partijen: de helft van de academici in ons land stemt GroenLinks of D66. Aan de an- dere kant van het spectrum trekt de PW onder die groep hooguit drie of vier procent. Maar onder laagopge leiden is de PW inmiddels met ge- mak de grootste partij, terwijl de 'linkse' stemmers daar in hoog tem po uitsterven. De resterende groep met een mid- delbare opleiding heeft op dit mo ment geen thuis. Ze kiest voor een van beide extremen - een politiek midden is er niet meer. De grote volkspartijen PvdA en CDA, partijen die nog dateren uit de tijd van de ver- zuiling en die traditioneel in staat waren om hoog- en laagopgeleiden te verbinden door middel van een overkoepelend geloof of ideologic, zijn weggevaagd. Beide zwalken stuurloos rond en politicologen voorspellen dat ze, wanneer ze op de 'brede' ideologische basis verder gaan, terug zullen vallen op een ver- gri jsd kemelectoraat dat goed is voor hooguit tien zetels. De kiezer kiest niet meer volgens zijn geloof, laat staan uit naam van 'solidariteit'. Hij kiest voor zichzelf, dat wil zeggen, voor de partij van ge- lijkgestemden, van zijn opleidingsni- veau. Slingerbeweging Gaat het hier om een tijdelijk ver- schijnsel? Zullen de lageropgeleiden weer tot rede komen en zal de samen leving temgkeren naar 'hoe het vroe- ger was', zoals de elite al jaren stille- tjes hoopt? In hun studie Farewell to the Leftist Working Class, uit 2008, we- zen de Rotterdamse cultuursociolo- gen Dick Houtman en Peter Achter- berg er enerzijds op dat de 'ruk naar rechts' een mondiaal verschijnsel was, maar volgens hen was er sprake van een slingerbeweging: zodra er een economische crisis zou komen, zouden de laagopgeleiden, uit angst voorde aantastingvan hun inkomen, weer naar links bewegen. Maar in middels zitten we al twee jaar in een diepe crisis, en de beweging naar links is uitgebleven. In de NRC van juni wijt Houtman dit aan een behoorlijk doorzichtige move van Geert Wilders: 'Hij is wel- bewust gaan schuiven, waardoorzijn partij nu alles heeft wat laagopgelei den willen: economisch links en cul tured rechts.' Maar dat kan niet het hele verhaalzijn. Inmiddels is duide- li jk dat Wilders wellicht 'economisch links' kan praten, maar op dat vlak niets kan bieden. En toch blijven de kiezers hem trouw. Laagopgeleiden willen niet alleen gehoord worden, ze willen niet alleen hun straat en hun land terug, ze zijn blijkbaarook bereid daarvoor te betalen. De PvdA en SP hebben dat niet door. Die hebben al hun kaarten ge- zet op de 'onvermijdelijke' sociale onrust. Maar die onrust zou wel eens heel goed achterwege kunnen blij ven. Het lijkt er op dat de sociaal-eco- nomische thema's hebben afgedaan. Het gaat niet om de centen. Het elec toraat is niet gek, ofzieliggefrustreerd door de globalisering. Het gaat om hoe Nederland eruit moet zien. Als de opleidingselite dat niet inziet, gaat zij harde confrontaties tegemoet. O Kinderen met een beperktere woordenschat worden door leerkrachten systematisch 'minder intelligent' gevonden dan kinderen die veel woorden kennen. Onlangs stelden psychologen vast dat een veel gebruikte IQ-test, vanwege de daarin gebruikte taal, allochtone kinderen 7 IQ-punten te weinig toekent. Wanneer een leraar enkele kinderen laat merken dat hij verwacht dat ze slechter zullen presteren, dandalenhun resultaten ook fors.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 23