Achtergrond N .1 OOO Dieafscheids- wedstrijdbleef hem altijd dwars zitten. ooo Rotterdam rouwtom Coen Moulijn, debestevoetballer die Feyenoord ooit heeft gehad. Toch heeft Moulijn bij Feyenoord nooitgehonoreerd gekregen voor wat hij waard was. 3fi i t Volksheld Coen Moulijn Geliefd, geeerd, maar altijd onderbetaald i mm Spelers bij uitvaart if: 5fc Trainen in Oman Muziek van Lee MaasstadPers Woensdagi2januari20n De uitvaart van un petit maitre Jan D. Swart ROTTERDAM Als Feyenoords beste voetbal- lerallertijden in dezomervan 1972 zijn laatste wedstrijd speelt verdient die dag geen schoonheidsprijs. Er vertrekt uit de Kuip een gedesillusio- neerd man na een onooglijke zomeravondwedstrijd tegen Uruguay; een landsteam dat niet eens de reden kent waar- voor het is uitgenodigd. Coentje Moulijn gaat na af- loop nog wel op de schouders, maar het restant aan spelers hijst ook de afzwaaiende scheidsrechter Lau van Ravens omhoog, zodat het good bye van het wonderkind tot over- maat van ramp en ergernis wordt verdeeld. Bovendien weigert Feyenoord Moulijn een complete benefiet. Het is niet aannemelijk dat bij de organisatie van de feil- loze uitvaart van le petit maitre iemand nog heeft stil gestaan bij het gebrek aan eerbied van de toenmalige voorzitter Guus Couwenberg voor een balkun- stenaar die tussen 1955 en 1972 een elftal van faam voor- zag. Veertig jaar geleden keek men regentesk aan tegen een bonus voor zeventien jaar een vol stadion. Coen Moulijn heeft bij Fey enoord nooit gehonoreerd gekregen voor wat hij waard was. Daar heeft hij zelf meer dan eens kritiek op geuit. Hij was bescheiden en meegaand, maar dat - die afscheidswed- strijd, die ontgoocheling, die zuinigheid en die affaire die eraan vooraf ging - die heeft hem altijd dwars gezeten. Drie mensen vinden in de zomer van 1972 dat de op- brengst van die afscheidswed- strijd, zelfs zonder btw, tot netto aangevuld, dus volledig voor Moulijn moet zijn: Cor Kieboom (oud voorzitter), Jaap de Jong (Coens adviseur en 2e vader) en Jen Vlietstra (journalistvan HetVrijeVolk). Later schaart ook de aanvoer- der van Feyenoord zich aan hun zij, Rinus Isreal. Hij belt Kieboom. Het telefoontje valt samen met een aan Kieboom gestuurd briefje van Toon Her mans waarin hij schrijft: als u het niet doet, doe ik het. De slotsom is dat het be- stuur van Feyenoord, overstag door negatieve publiciteit, ak- koord gaat met een extra slot- inkomenvan 100.000 gulden, waarvan Coen Moulijn de helft moet afstaan aan de fiscus. Het magere compromis volgt op een jaar van rampspoed, waar in het huwelijk van Coen Mou lijn strandten hij op 14 okto- ber 1971 met zijn auto op een onbewaakte overweg nabij - *t .i- - v C.: HIHLHJ I Pi C.UOOT-O r M Rotterdam liet zich van z'n beste kantzien tij- dens de uit vaart. VINCENTVAN DORDRECHT De immense bloemenzee bij de Kuip. ROB KAMMINGA zijn modezaak door een ran- geertrein wordt geschept en metgroteverwondingen in het ziekenhuis belandt. Meteen gaat het gerucht dat hij een po- ging heeft gedaan om zich van het leven te benemen. Het is een van die vervelende mythes die altijd aan hem is blijven hangen, terwijl hij die avond gewoon gezelligbij zijn vriend Hennie Kooring is geweest en gedurende het kleine ritje tus sen Barendrechten Rotterdam Zuid in de landerijen wordt overvallen door een dichte mist. Ook die aanhoudende stroom van geruchten en aan- gedikte verhalen hebben hem z'n hele leven dwars gezeten. Zelfzei hij er dit over: 'Je bent bekend. Toen al, in die tijd, lag je priveleven op straat. Tegen gemchten ben je niet opgewas- sen. Ze gaan als een lopend vuurtje. Aan het einde van mijn loopbaan zat ik in een slechte waaier. Dat klopt. Ik wasblij dat ikermeekon stop- pen. Ik zag mijn zoon door de scheiding te weinig; ik wilde meer tijd. Dus het laatste waar je dan aan denkt is om uit het leven testappen. Het was al erg genoeg die de onzin ook door Raymond gelezen werd. Later heb ik mi jn schouders er maar over opgehaald en er grappen over gemaakt. Ik hoor Theo Laseroms nog roepen: hee Coen, er zat toch ook nog een lekkerdingnaast je in die auto, hoe komt het nou dat die nooit meer is gevonden Dit jaar, In vier maanden tijd, staat Theo de Jong, de zoon van Coens adviseur Jaap de Jong, tweemaal achter een kathedervan het crematorium. Hij speecht. Eerst bij de uit vaart van Raymond Moulijn (47) en vorige week zaterdag bij die van Coen, die volgende maand 74 jaarzou zijn gewor- den. Theo de Jong is met bei- den opgegroeid. Hij vertelt hoe de families matchten op die overbrugbare winkelaf- stand: Moulijn-mode en Vol vo-Rotterdam. Jaap de Jong was een ouder- wetse no nonsense directeur. Later, rond 1990, toen shirt- sponsor HCS een wildwestpo- ging deed om De Kuip voor een appel en een ei te kopen, weigerde hij als enige stadion- commissaris op te stappen. Hij redde daarmee het stadion uit handen van vreemden. Die Jaap de Jong was Moul i j ns ver- trouwensman. Hij kon balan- sen. Coen keek, komende van het stadion, alleen maar gein- teresseerd naar de dagop- brengst. Hij dribbelde de win- kel binnen, dribbelde naar rechts, omdat hij altijd is blij ven dribbelen en tikte de kassa aan. Het winkelpersoneel hield dan even de adem in. Theo de Jong vertelt het anek- dotisch. Hetgesprokenwoord bij uitvaarten hoeft tegen- woordig niet zo somber meer. Dat was het leven van Coen Moulijn evenmin. 'Ja, erwaren op z'n tijd grote zorgen om de handicap van zijn zoon. Maar Raymond had ook op hoog niveau gesport'. WaarmeeTheo de Jong net als zijn vader de werkelijkheid van het leven een balans gaf. Hij wilde daar mee toch nog heel even aange- ven dat er bij het heengaan van zijn vriend de geschreven en gefilmde triestheden een beet- je te erg waren aangedikt. 'Ray mond en Coen', sprak hij, 'haddenwellicht juist door die handicap een band waar me- nige vader en zoon hun vingers bij zouden aflikken'. Het waren de mooiste woorden van die dag O De selectie van Feyenoord was toch met vier spelers bij de uitvaart van Moulijn: Rob van Dijk, Ion Dahl Tomas- son, Bart Schenkeveld en Ruben Schaken. De rest van de A-selectie was namelijk op trainingskamp in Oman, inclusief trainer Mario Been natuurlijk. Ze blij ven een week weg. En natuurlijk mocht Lee Towers niet ontbreken op de uitvaart van Coen Moulijn. Als goede vriend zong hij Moulijn toe.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 5