Actueel Training Afghanen Soberheid issleutel totvertrek in Kunduz valt Duitsers zwaar Goldman verslikt zich met Facebook VERVANGEN K0PERLEIDING B0NNENQU0TA ECHT V00RBD Kunduz 80 procent rekruten is analfabeet Asielzoekers Leers in cassatie Beleggen Geen aandelen voor Amerikanen TER plekke gaan controlereni 14 OOO Noodopvang ProRail Raad van Korpschefs Laura d'r hacker jjc Neanderthalers ArgUS Piraterij breekt alle records EN VAN JOU /V\0ESTEN we DAT RECORD Z0 N0DI6 sorrV... MaasstadPers Woensdagigjanuari 2011 Er komt een nieuw uitzetcentrum voor uitgeprocedeerde asielzoekers met minderjarige kinderen. Want het kan nog soberder. De afgelopen drie maanden kwa- men in de Afghaanse provincie Kunduz tachtig politiemannen om. 'Als ze maar een checkpoint kunnen overleven.' Arnold Karskens KUNDUZ Het zit de boomlange Sven Mewes, hoofd van het Duitse Politie Trai- ningscentrum in Kunduz, niet mee. 'Vandaag om half tien zouden 120 rekruten zich moeten melden, maar er is er nog niet een.' Pas op de derde dag marcheren de Afghanen met onregelmatig zwaai- ende armen naar de appelplaats. Het spektakel, sommigen dragen zelfs slippers, doet denken aan een scene uit de serie Dad's Army Daar komen de schutters). Maar de gezichten verstrak- ken als de Afghaanse vlag wordt gehe- sen en een toespraak volgt van de chef-opleider: 'Het is erg moeilijkom tegen de terroristen te vechten en daarom is een goede training nodig. Als u niet goed oplet of gemotiveerd bent, is het erg moeili jk te overleven.' Datdoetde 19-jarige Ahmad Khan met puberpukkels op zijn wangen even slikken. Hij komt uit de naburi- ge Takhar en is net aangekomen. 'Ik wil mijn land dienen', zegt hij plicht- matig. 'En natuurlijk mijn familie onderhouden.' Het maandinkomen van 260 dollar, inclusiefeetgeld, trok hem uiteindelijk over de streep. Wapenkunde Want Ahmad Khan heeft allerminst voor een veilig beroep gekozen. 'De afgelopen drie maanden zijn tachtig politieagenten in Kunduz om het le- ven gekomen', zegt Mewes in een van de gebouwen van het moderne cen trum met lichtgeel geschilderde pui- en, pal naast het grote ISAF-kamp. 'De islamistische taliban zijn ver- antwoordelijk voor 95 procent van de aanvallen op de politie. Het rond- rijden in ongepantserde voertuigen is een belangrijke reden voor het hoge sterftecijfer.' Zijn Duitse Politie Pro ject Team valt onder het Duitse mi- nisterie van Binnenlandse Zaken. Daaraan werken tien Duitsers en en- kele Afghanen mee, wat ruwweg een trainer op tien rekruten inhoudt. 'Zes weken is te kort voor een gede- gen opleiding. Tot 80 procent van de rekruten is analfabeet', erkent Me wes. 'Daarom concentreren we op drie kernpunten: teamgeest, disci pline en wapenkunde.' De lat ligt op een praktische hoogte: 'We stellen als doel: als ze maar een checkpoint kun nen overleven.' Mewes diende zelf jarenlang bij de Duitse antiterroristeneenheid GSG6. Hij blijft binnen de poort. Over de gevaren oordeelt hij nuchter. 'Het is hier gevaarlijker dan Neder- land of Duitsland. Maar ik zie geen problemen als ze door beveiligers worden beschermd, als een schild om de trainers.' Dat zouden dan de 270 militairen moeten zijn die vol- gens de plannen meereizen. Voor kolonel Abdul Rahman Aghtash, de tweede man van de poli tie van Kunduz, voldoet de politie- opleiding nu niet. Volgens hem wordt de manschappen niet geleerd hoe ze zich moeten verdedigen tegen zelfmoordenaars. Ook wil hij zware wapensvoorzijnagenten. 'We willen leren chauffeuren met gepantserde voertuigen en we willen leren om- gaan met mortieren', zegt Aghtash. Hij zou blij zijn met nog zeker duizend agenten erbijDe Nederlan- ders ziet hij dus graag komen, zeker als ze ook nog eens een mooie uitrus- ting meenemen. 'In sommige streken is er een agent op 4000 inwoners.' Mewes is tegen het lesgeven in het gebruik van zware wapens. 'We moe ten de politie civieler maken. Leren datzevoordebevolkingis.' O Merel van Leeuwen ROTTERDAM Minister Leers van Immigratie en Asiel legt zich niet neer bij een uit- spraak van het gerechtshof in Den Haag dat heeft bepaald dat de over- heid onderdak moet bieden aan een Angolese vrouw. Zij is uitgeproce- deerd, maar wil met haar drie kinde ren in Nederland blijven. Leers wil dit gezin en andere uitgeprocedeerde ge- zinnen met minderjarige kinderen geen onderdak bieden en gaat in cas satie bij de Hoge Raad. Eerder tikte de Raad van Europa Nederland al op de vingers, omdat Nederland uitgeprocedeerde illegale ki nderen op straat zette. Toen de over- heid daarmee stopte, was het idee om deze kinderen wel op te vangen, maar hun ouders het land uit te zet- ten. Ook dat kon volgens het hof niet door de beugel. Scheiding van moe- deren kinderen is bovendien in strijd met internationale verdragen. Maar Leers gaat door, want zijn beleid denken aan een kantine in plaats van dat de mensen zelf kunnen koken. Leers houdt voet bij stuk. anp is erop gericht uitgeprocedeerde asielzoekers uit te zetten. Of ze nu minderjarige kinderen hebben of niet. Hij laat nu voor deze groep een speciaal vertrekcentrum inrichten 'waar ouders moeten werken aan hun vertrek'. Waar en wanneer dit centrum gerealiseerd moet worden, is nogon- bekend. Wel heeft Leers aangekon- digd dat de voorzieningen sober zul- len zijn, met beperkingen aan de bewegingsvrijheid. Daarbij kun je Nederland telt volgens een woord- voerder van Leers nu 1850 uitgepro cedeerde gezinnen. Maar daar zitten ook gezinnen tussen met meerderja- rige kinderen, en voor hen is het nieu- we centrum niet bedoeld. Intussen vangen gemeenten en kerkelijke or- ganisaties in noodopvangsituaties illegale kinderen en hun ouders op. Leers is niet van plan hun opnieuw opvang te bieden. En dat zou wel moeten, vindt John van Tilborg, di- recteur van Inlia. 'De uitspraak van het hof was heel duidelijk. Alle ille gale kinderen hebben recht op op vang, huisvestingen onderwijs.' Ook vraagt Van Tilborg zich af hoe het nog soberder kan. Hij wijstopeen recente uitspraak van de rechtbank in Breda. De gemeente Breda wilde een uitgeprocedeerde vrouw uit Sierra Leone en haar twee jonge kinderen in het centrum inTer Apel plaatsen, een plek waar veel uitgeprocedeerde ge zinnen verbli jven. Maar de rechtbank meent dat het centrum het gezin niet de juiste psychische zorg kan bieden. De gemeente moet nu voor andere passende opvang zorgen. O De Duitse trainer Mewes. reuters De godenzonen van Goldman Sachs hebben zich vergaloppeerd met de verkoop van aandelen in Facebook. Amerikaanse beleggers grijpen mis. Tjeerd Wiersma ROTTERDAM Goldman Sachs, de Amerikaanse za- kenbank die zijn eigen werk ooit met dat van God vergeleek, heeft een faux pas begaan door te gaan leuren met aandelen in Facebook, de immens populaire sociale netwerksite. Op 2 januari van dit jaar werd dui delijk dat Goldman voor 450 miljoen dollar had gei'nvesteerd in de sociale netwerksite. En ook dat het voor een bedragvan 1,5 mil jard dollar aande len in Facebook via een zogeheten onderhandse plaatsing wilde verko- pen aan zi j n meest vermogende klan- ten (minimale inleg per klant: 2 mil joen dollar). Tot zover geen vuiltje aan de lucht. Ware het niet dat het nieuws dat Goldman Sachs een e-mail aan zijn beste klanten (onder wie veel Amerikanen) had gestuurd om te investeren in Facebook, zich als een lopend vuurtje begon te versprei- den. En dat mag dus niet. Volgens Amerikaanse beursregels mag je voor onderhandse plaatsin- gen van aandelen - anders dan bij publieke plaatsing - geen sluikrecla- me maken. Want zo zou je het al dan niet gewenste 'publiciteitsoffensief van Goldman Sachs rondom de aan delen wel kunnen uitleggen. De zakenbank dreigde het daar- door opnieuw aan de stok te krijgen met de Amerikaanse beurswaakhond SEC. De zakenbankiers van Goldman hadden vorig jaar al een akkefietje met de waakhond dat hen duur kwam te staan. Die fraudezaak met com- plexe hypotheekproducten werd voor 550 miljoen dollargeschikt. Om dit keer aan de strenge keurmeesters van de SEC te ontkomen, bedachten de gehaaide bankiers van Goldman een list. Dat is dat alleen Amerikaanse be leggers nu geen aandelen Facebook meer toegewezen krijgen. Sneu voor de Amerikanen, maar mogelijk goed nieuws voor rijkaards uit andere landen die bij Goldman bankieren en naast de aandelen gre- pen. Doordat Goldman Sachs de spelregels heeft veranderd, kunnen zij alsnog aandelen Facebook be- machtigen tegen een 'gunstige' waar- deringvan 50 miljard dollar. Zo veel was Facebook waard toen het aanbod in de e-mail door Gold man Sachs aan beleggers werd ge- daan. Dat lijkt nu een koopje, want afgelopen weekeinde werden de aan delen in de sociale netwerksite al op 70 miljard dollar gewaardeerd en ver- handeld. O Spoorbeheerder ProRail kijkt naar mogelijkheden om de koperleidin- gen op een aantal plekken langs het spoor te vervangen door ander ma- teriaal. Op die plaatsen is het ge- vaarlijk als het koper wordt gesto- len. Onlangs botsten bij Zevenaar twee treinen op elkaar, doordat ko- perdieven het alarmsysteem had den uitgeschakeld. De prijs van ko per is de laatste tijd fors gestegen, waardoor het populair is bij dieven. De Raad van Korpschefs heeft gister- middag laten weten dat zij achter het voorstel van de regering staat om de bonnenquota af te schaffen. In een persbericht Met de raad weten dat er geen korpschefs meer zijn die nog een bonnenquotum hanteren. Het Landelijk Kader Nederlandse Politie introduceerde in 2003 het bon nenquotum. De ministers Remkes en Donneren de korpschefs waren het toen eens over het vastgestelde aan tal uitteschrijven bekeuringen. In november20iosteldeministerOp- stelten van Veiligheid en Justitie dat dit 'prestatiecontract' zou worden af- geschaft. Toen deze week duidelijk werd dat politiechefs uit vier regio's zich niks van de afschaffing aantrokken, rea- geerden politici verontwaardigd. Een woordvoerder van het CDA stelde dat de geloofwaardigheid van de politie hierdoorwerdaangetast. Het Korps van Landelijke Politie- diensten laat weten dat inmiddels geen van de korpschefs nog een bon nenquotum hanteren. Zeilmeisje Laura Dekker wordt lastiggeval- v -i len door een hacker. Deonverlaat zou almeer- dere laptops onbruikbaar hebben gemaakt. Ze hadden niet zo'n grote neus vanwege een Oevolutionaire aanpassing dan de kou, maar de rest van hun lijf was ook groter. mwtW mm masm

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 14