Actueel Jii ooo De allerslimste kindjesbloeien opinLeonardo- scholen.Maar zonderofficiele erkenningdreigt bankroet 50 PLUS OF f*. 40MIN Leonardo Onderwijs aan hoogbegaafden in gevaar 'Autistische, dove en hoogbegaafde kinderen in een klas: dat werkt niet' WIEGEL Nagels zoveelste partij is er een van de omgekeerde solidariteit 16 HANS He Litertje koffie graag He Fleximan He Zaadziekte MaasstadPers Woensdagigjanuari20ii 'Weetjij al hoe alt backspace werkt?' Peter Wierenga 8ENNEK0M 'Nee joh, zo zet je geen rokade...' cor- rigeert de achtjarige Irene klasge- nootje Yannick (7), die aan het scha- ken is tegen Pascal (8) en toren en koningverkeerd omwisselt. Nogeen advies: 'Ik zou die toren slaan.' Nee, dit is geen schaakclub, maar een zogeheten Leonardo-klas in Ben- nekom. Onderwijs op maat voor hoogbegaafde kindjes, die welkom zijn als ze een IQ van 130 of hoger scoren. De wanden van het klaslo- kaaltjeverradenweinig, maardeana- tomische pop is indrukwekkend. De leerlingen in de leeftijd van vier tot acht jaar schaken, tekenen geconcen- treerd, of zitten te surfen op hun ei- gen laptop. 'Op mijn vorige school ging ik al- tijd huilend naar school, ik durfde de klas niet in', vertelt Pascal, intussen zijn opponent achteloos schaak zet- tend. 'Ik weet ook niet waarom.' Yan nick: 'Het is perfect hier, je leert veel. Ik moest eerst sommen onder de 20 maken, dat is zo stom.' Romeinse cijfers 'Zie je dat zesjarige jongetje? Caser heeft alle rekenstof van de basis- school al onder de knie', zegt meester Frans Wolswijk (56). 'Nu rekent hij voor de grap in Romeinse cijfers. En als je hem de wortel van 144 vraagt, weet-ie het ook.' Dus mag hij lekker verder computeren. 'He, weet jij al hoe alt backspace werkt op een Mac?' vraagt hij deverslaggever. Het succes van het uit de VS af- komstige Leonardo-concept is zicht- baar aan de 55 basisscholen en 10 middelbare scholen die in het hele land uit de grond sprongen. Ze zijn gehuisvestbij 'gewone' scholen, maar volgen een eigen lesprogramma. De behoefte bleek enorm, alleen al in Bennekom staan veertig kindjes op de wachtlijst. Maar op dit moment staat het concept overal onder druk. De kleinere klassen (16 leerlingen), extra lessen (Spaans, Engels, muziek, schaken, chemie) en het materiaal (Macbook, lesboekjes) jagen de kos- ten op. Hoewel ouders proberen om het gat van zo'n 2000 euro per leer- ling zelf te dichten, dreigt sluiting. Nu wil het toeval dat het kabinet 30 miljoen opzij zet voor onderwijs aan hoogbegaafden. Probleem opge- lost, zou je zeggen. Maar... dat geld mag alleen besteed worden binnen het reguliere onderwijs. Waar menig kind verdronk in verveling. Depressief Politici moeten zich eens afvragen hoezij hetzoudenvinden om onder hun niveau te moeten werken, vindt Wolswijk. Want ouders vertellen dat ze weer een vrolijk kind hebben, niet meer depressief of onderpresterend. Zoals Saskia Maarse, moeder van drie hoogbegaafde zoontjes: 'Ik zie een groot verschil nu onze tweede in een Leonardo-klas zit. Eerst stond hij vaak's ochtends huilend onder de douche, omdat hij niet naar school wou. Nu is hij weer leergierig.' Just Hageman, schooldirecteur Dat terwijl zijn oude school dacht dat het altijd dagdromende joch een stoornis had. Voor de oudste zoon kwam Leonardo te laat. Die ging naar een 'plusklas': een ochtend apart les. 'Dat is weinig, je bent de hele week hoogbegaafd.' Plus dat de ene docent er meer van maakte dan de andere. Dat is geen wonder, omdat het onder- werp hoogbegaafdheid op de pabo vooral schittert door afwezigheid. Daarom is de vrees dat het extra geld van hetkabinet naar plusklassen gaat, terwijl Leonardo 'eindelijk een con cept is dat werkt'. Bovendien, zo stellen ouders, als we met liefde nog veel meer geld uit- geven aan onderwijs aan zorgkinde- ren, waarom beknibbelen we dan op de uitvinders van morgen? Knelpunt is dat Leonardo nog niet officieel erkend is. Er loopt wel een onderzoek van de Radboud Universi- teit, maar dat duurt nog wel even. Bo vendien is de huidige trend om ver- schillende kinderen weer zo veel mogeli jk bij elkaar te zetten. Directeur Just Hageman (55) van de Prinsenakker, waaronder de Leo- nardo-afdeling valt, is daar in princi- pe niet op tegen. 'Maar om blinde, dove, autistische, gedragsgestoorde, zwakbegaafde, normale en hoogbe gaafde leerlingen in een klas te laten zitten, zoals de politiek wil? Dat gaat niet werken in de praktijk.' Gebruik het geld dus liever om de Le- De hoogbegaaf de leerling Richard tekent een wolf. BRAM PETRAEUS onardo-scholen te redden, betoogt Hageman. En geef toe dat ook de do- centen extra creatief moeten zijn. 'Gewone kinderen geef je elke dag een puzzelstukje. Hoogbegaafde kindjes geef je de totale puzzel en dan kijk je wat ze nog niet weten, want veel puzzelstukjes hebben ze zelf al Wikipedia Wolswijkbeaamt: 'Zevragen je steeds waarom. Dat stimuleren we ook. Zo verzint de klas elke ochtend een vraag. Nu zoekt Nathan uit wie de tafel heeft uitgevonden.' Het jongetje is druk in de weer op Wikipedia; het antwoord mag hij presenteren aan de klas. Want het cli- chebeeld van nerds met brilletjes gaat duidelijk niet meer op. Er zitten ook multi-talenten bij, die uitblinken in sport of creatieve vakken. Zoals Ri chard (8), die een fraaie wolf tekent. 'Ik vind het leuk hier, omdat ik meer dingen kan doen. Mijn vorige jufwist niet wat ze met me aan moest, omdat ik altij d vroeg klaar was.' O W Jan Nagel heeft weer een nieu- we partij opgericht. Hij is in- middels een ervaringsdeskun- dige: Leefbaar Hilversum, Leefbaar Nederland, de Partij voor Recht- vaardigheid, Daadkracht en Voor- uitgang en nog zo wat. En nu dus 50PIUS. We kennen elkaar al jaren. Van het roemruchte radioprogramma In de Rooie Haan en daarvoor, toen we al- lebei in de jeugdgemeenteraad van Hilversum zaten. Een opgewekte, lepe vent, altijd in vooractieen intrige. Wat moeten we met 50PIUS? Na gel wil inspelen op de onvrede bij de oudere kiezer. De AOW-leeftijd mag niet omhoog, dat moet wel met het vakantiegeld voor de AOW'ers gebeu- ren. Er moet voor de 65-plussers een dertiende maand komen en iedere senior moet gratis met de bus of tram kunnen. Gratis betekent dat een an- der de kosten moet betalen. Hebben die 50-plussers het zo moei- lijk? Al die babyboomers onder hen hebben niette klagen. In feite 'de meest welvarende ge nerate ooit', las ik ergens. Opge- groeid in een tijd met ruime studiefi- nanciering, van hoge uitkeringen, van geen sollicitatieplicht. En maar zeuren, en vinden dat ze overal recht op hebben. Een toon van afgunst. Dan de 40-minners. Die moeten opdraaien voor de wensen van de ba byboomers. Die kunnen later, pas als ze tegen de 70 lopen, met pensioen. Die moeten zelf een groot deel van de kosten van hun oude dag opbrengen. Dat is heel wat anders dan wat alle kandidaten, die zich achter Nagels vlag hebben geschaard, hebben erva- ren: oud-staatssecretaris Van Hulten uit het kabinet-Den Uyl, oud-politie- voorlichter Klaas Wilting en mannen als Jacques d'Ancona en Koos Poste- ma. Waar blijven trouwens de vrou- wen op de lijst van Jan? Of weten die wel dat de jonge generatie al heel veel lasten van de krasse knarren op de schouders heeft? Nagels zoveelste partij is er een van de omgekeerde solidariteit. Straks wordt er ook een 40Min- partij opgericht! Laten we wel wezen: bij een tweedeling op basis van leeftijd heeft dit land geen baat. O De koffieketen Starbucks heeft een nieuw beker- formaat aangekondigd voor de Amerikaanse markt. De 'Trenta'-beker bevat 917 ml; bijna een liter dus. 60 procent van de mannen gaat flexibeler om met A&k zijn werktijden na de geboorte van een eerste kind. yiv 9 procent zegt dat er niks aan de situatie is veranderd. Mannen die nade zaadlozinggriepachtige verschijn- selen krijgen, kunnen allergisch zijn voor hun eigen sperma, ontdekten Nederlandse professoren.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 16