Actueel DIOXINE IN PALING RECORD: 1.181 GDZELINGEN ADVIESAAN MINISTER Met het beroeptegen een 'gag order' heeft Twitter een voorbeeld gesteld voorzijn collegas bij Facebook, Google en Microsoft. Sociale media Amerikaanse justitie 'Een journalist is gewoon een burger met rechten en plichten.' Mag ik wat vragen? OOO 17 M Vangstverbod Piraterij anno 2010 Gezondsheidsraad He Jong geleerd... He Poespas He Pas op voor de pornoworm! MaasstadPers Woensdagigjanuari 2011 'We willen alles en u mag lekker niets doorvertellen' Julien Althuisius ROTTERDAM Viel de wereld een paar weken gele- den nog massaal over Twitter omdat het de term WikiLeaks' uit de Tren ding Topic lijst (overzicht van meest getweete onderwerpen) hield, sinds enkele dagen wordt het microblog op digitale handen gedragen. Wat is er gebeurd? Op 14 decem- ber kreeg Twitter een gerechtelijk be vel binnen van de U.S Department of Justice. Daarin vorderde de Ameri kaanse justitie de Twitter-accounts van WikiLeaks-voorman Julian Ass- ange, andere medewerkers van de klokkenluiderssite en nog een aantal mensen die op een of andere manier iets te maken hebben gehad met pu- bliceren van duizenden gelekte docu- menten en de gewraakte video 'Col lateral Murder'. Justitie wilde onder andere inzage hebben in welke IP-adressen er ge- bruikt werden en wie er waar, wan- neerenhoe lang op de site actief was. Dat is heel vervelend voor de betrok- kenen, maar als er een gerechtelijk bevel ligt, kun je als bedri jfweinig an- ders doen dan hetopvolgen. Gag order Maar behalve het gerechtelijk bevel kreeg Twitter 00k nog een zogenaam- de 'gag order' voor z'n kiezen. Kort gezegd betekent dat: jullie mogen niet tegen de mensen in kwestie zeg- gen dat we hun gegevens opvragen. Had Twitter zich daarbij neergelegd, dan had niemand iets geweten en wa- ren de gegevens van de twitteraars zonder slag of stoot doorgegeven aan de Amerikaanse overheid. MaarTwit- ter ging in beroep tegen de gag order. Met succes. Twitter stelt de desbetref- fende gebruikers op de hoogte van de dagvaarding en geeft ze tien dagen om actie te ondernemen. Daarna geeft de microblogdienstde gegevens over aan justitie. En wat blijkt? Dit is niet zomaar een nobele actie van Twitter om zichzelf in een beter dag- licht te plaatsen; het is beleid. En daarmee neemt de website het op voor zijn gebruikers. De vraag is nog maar of de Amerikaanse justitie iiber- haupt iets interessants weet te vinden in de gegevens van de Twitter-ac counts. Rop Grongrijp, hacker en op- richter van XS4all, wordt door de Amerikanen gelinkt aan Assange. Arnoud Engelfriet Ook hij kreeg een bericht van Twitter datzijn gegevens werden opgevraagd. Maar hij heeft, naar eigen zeggen, niets te verbergen. 'Wat heeft Twitter allemaal van mij?' schrijft hij op zijn weblog. 'Mijn tweets, maar die kan iedereen zien. Ik heb nog nooit een direct message verstuurd, dan wel ontvangen.' Google, Facebook, hallooooo? Intussen blijft het angstvallig stil van- uit de hoek van Facebook en Google. Het is helemaal geen gekke gedachte dat als de Amerikaanse justitie bij Twitter heeft aangeklopt, ook gerech- telijke bevelen door de bus van Face- book en Google heeft gedaan. Alleen, die houden hun mond dicht. Wat be tekent dat? Een tweet van de Wiki- I.eaks account zegt genoeg: 'We kun- nen aannemen dat Google en Facebook ook geheime bevelen van de Amerikaanse overheid hebben ontvangen. Zij zeggen niets. Hebben ze de boel laten zien?' In ieder geval Google hanteert een soortgelijk beleid als Twitter en stelt mensen doorgaans op de hoogte als er informatie wordt opgevraagd. Maar als Google ook een gag order heeft ontvangen, mag hij daar dus ook niets over zeg gen. Een belangrijke vraag is hoe het nu zit met de persvrij- heid en bronnenbescherming voor journalisten in het tijdperk van de sociale media. Via websites als Facebook, Hyves en Twitter is volledige anonimiteit haast niet te garanderen. En niet iedereen wordt dus altijd ingelicht als er een verzoek naar gegevens komt. Volgens ICT-jurist Arnoud Engel friet is het allemaal niet zo gemakke- lijk. Hij zegt dat journalisten geen wettelijk verschoningsrecht heb ben, zoals advocaten. Bij hen is het bijvoorbeeld bij voorbaat al verbo- den om telefoongesprekken af te tappen. Bij journalisten ligt dat an- ders. 'Een journalist is gewoon een burger met rechten en plichten', al- dus Engelfriet. 'Die moet kunnen aantonen dat het ging om een bron of vrijheid van meningsuiting. Het is gecompliceerd en ligt moeilijk.' Wel heeft Engelfriet een tip voor journalisten die niets willen laten uit- lekken: 'maak een apart e-mailadres aan bij een dienst die niet uit Europa ofdeVerenigde Staten komtofspreek bijvoorbeeld af op een Chinees inter- netforum.' Dus de volgende keer als u iets wilt lekken, ishethandigalsuuw oosterse talen spreekt. O Google kwam onlangs met het 'Transparency Report', een overzicht van hoeveel verzoeken het krijgt vanuit de overheid om gegevens van gebruikers. In de Verenigde Sta ten lag het aantal verzoeken, van ja- nuaritotjuni 2010, op 4287. InNe- derland waren dat er minder dan 10. Ook Facebook wordt regelmatigge- vraagd om prive-gegevens van zijn gebruikers. In 2009 onthulde de so ciale netwerksite dat het dagelijks 10 a 20 van dat soort verzoeken bin nen krijgt. O Staatssecretaris Henk Bleker (Land- bouw en Visserij) wil het vangen van paling in rivieren die vervuild zijn met dioxine verbieden. Hij volgt daarmee een meerderheid in de Tweede Kamer die eerder diverse keren aandrong op een vangstver bod. DeVoedsel en Waren Autoriteit waarschuwde in 2007 ai voor een te hoog dioxinegehalte in paling, maar desondanks werd de vis gewoon gevangen en verkocht. Piraten hebben afgeiopenjaareen re- cordaantal mensen gegijzeld, meldde het International Maritime Bureau (1MB) gisteren. Maar liefst 1.181 sche- pelingen werden gekidnapt en acht gegijzelde opvarenden werden om- gebracht. In totaal werden 53 boten gekaapt. Het is het vierde jaar op rij dat er een stijging te zien is in de hoeveel- heid gewelddadige acties op zee. In 2009 was het aantal gijzelingen 1.050. Het aantal kapingen was toen echter hoger: 117 boten werden geplunderd. Maar in 2006 constateerde het 1MB 'slechts' 188 gijzelingen. Opvallend is dat in 2010 met name Somalische piraten verantwoordelijk gehouden kunnen worden voor de kapingen. Hoewel het 1MB stelt dat de Golf van Aden iets veiliger wordt door het vertrek van deze zeerovers, maakten de Somalische piraten zich schuldig aan 92 procent van alle ka pingen in 2010. In 2011 zijn tot nu toe vier schepen gekaapt. Momenteel worden er707 zeelieden gevangen gehouden. Patienten en zorgverleners moeten meer betrokken worden in de ont- wikkeling van medische producten. Nu is het nog vaak de industrie die bedenkt wat goed en nodigis. Dat condudeert de Gezondheidsraad in een dinsdag aan de minister van Volksgezondheid overhandigd ad- vies. Volgens een woordvoerder van de raad hebben patienten soms be- hoefte aan producten 'waar gewoon nog nooit aan gedacht is'. In Zwitserland is een jongetje van 4 met de auto van opa tegen een boom gereden. Het ventje was jarig en besloot zelf zijn verjaardagstaart op te halen. In de VS is een kat opgeroepen voor de juryplicht. Het bezwaar van het baasje dat het dier geen Engels spreekt en begrijpt, is vreemd genoeg afgewezen. Trend Micro waarschuwt voor een computerworm op pornowebsites. De worm gaat pas weg als je geld overmaakt via een sms'je.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 17