Achtergrond Wereldorde De zon komt op in het Oosten ZestigjaarlangwasEuropa militaireneconomisch nauw verbonden met de Verenigde Staten. Die verbintenis heeft haartijd gehad. Europa moet de VS loslaten. Het liefst zo snel mogelijk. OO® De Verenigde Staten kruipen in hun schulp sjs Reus in de verte sjc Niet klaar voor de oorlog sge Vliegende start Tt MaasstadPers Woensdagi9januari 2011 Vaarwel Amerika Marcel Hulspas Jan-Hein Strop Toen Winston Churchill in 1941 de Ameri- kaanse presi dent Roosevelt ontmoette, om Amerikaanse steun te vragen in de strijd tegen Hitler-Duitsland, zou hij tegen Roosevelt hebben ge- zegd: 'Give us the tools and we'll finish the job.' En dat is wat Roosevelt deed. Washington redde het failliete Groot- Brittannie en de VS werden 'het arse- naal van de democratic'. Direct na de oorlog vormde het Amerikaanse le- ger de enige garantie tegen een Rus- sische bezetting, en dankzij de mil- jarden dollars uit het Marshallplan kon West-Europa zich daarna econo- misch herstellen. Europa is de VS bui- tengewoon veel verschuldigd. Maar nu, zestig jaar later, wordt hethoogtijd dat Europa de Verenigde Staten vaartvel zegt. Dat we de blik niet langer westwaarts rich ten, maar oostwaarts. De VS kampen met ern- stige problemen, in binnen- en bui- tenland, in de economie en in de po- litiek. De American Century loopt ten einde. En als Europa wil overleven, moet het de banden snel verbreken, of in iedergeval veel losser maken. Amerika's grootste probleem is een intern probleem. Het alom ge- roemde regeringssysteem functio- neert al geruime tijd niet meer. De volstrekt vergiftigde partijpolitieke tegenstel 1 i ngen zorgen ervoor dat het Congres en het Witte Huis elkaar al zo'n twintig jaar voor de voeten lo- pen, en niet in staat zijn om hoogst noodzakelijke wetgeving door te voe- ren. Het landsbestuur gaat kapot aan partijpolitieke tegenstellingen. Onoplosbaar probleem nummer een is het begrotingstekort van 1.300 miljard dollar, waardoor de staats- schuld in moordend tempo toe- neemt. Minister Clinton van Buiten- landse Zaken bestempelde het begrotingsprobleem als 'de grootste bedreiging voor de nationale veilig- heid', maar een weguithetfinanciele moeras is verder weg dan ooit. Keihard bezuinigen: not Waarlanden als Ierland, Griekenland en Portugal in staat zijn tot rigoureu- ze bezuinigingen, tegen alle publieke verontwaardiging in, staat het mach- tigstelandterwereld machteloos. De Congressional Budget Office voor- spelt dat de rentelasten, bij voortzet- ting van het huidige beleid, tot 2020 zullen verdriedubbelen. De renteaf- dracht, als percentage van de belas- tinginkomsten, neemttoevan 9 pro- cent nu tot 20 procent in 2020 en tot 58 procent in 2040. Er blijft zo weinig geld over voor beleid, zodat een dingonvermijdelijk is: keihard bezuinigen. Maarsnijden in populaire programma's als Medi care, Medicaid en Social Security is net zo moeilijk als het terugdringen van het heiligverklaarde wapenbezit. Wat defensie betreft (naar schatting 700 miljard per jaar, en stijgende) bleek een uiterst bescheiden voorstel van minister Gates van Defensie om de stijging een beetje in te tomen al voldoende voor heftig verzet. Extra belastingen om het tekort aan te pakken staan gelijk aan poli- tiekezelfmoord. Sterker, de Republi- keinen zijn vast van plan om het be grotingstekort in stand te houden. Onder de oude begrotingsregels 'pay-as-you-go') was een toename van bestedingen alleen toegestaan als er tegelijkertijd voor hetzelfde bedrag gesneden werd of extra inkomsten werden gegenereerd. Maar vorige week, bij het aantre- den van het nieuwe Huis van Afge- vaardigden, heeft de Republikeinse meerderheid nieuwe begrotingsre gels ingesteld, die een uitzondering maken voor het verlagen van de be lastingen. Tax cuts mogen dus einde- loos gefinancierd worden zonder te bezuinigen. Hiermee hoopt de partij de belastingverlaging voor de aller- rijksten, die in december tijdelijk is verlengd, straks permanent te kun- nen maken. Met de tijdelijke verla- ging wordt in vijf jaar al 900 miljard dollar toegevoegd aan het tekort. Normaal gesproken wordt fiscaal onverantwoordelijke politiek bestraft met oplopende rentes op staatsobli- gaties. Maar de VS genieten al zestig jaar het privilege dat ze's werelds re- -servemunt drukken, en dat ze de geldpersen onbeperkt kunnen laten President Obama heeft geen meer derheid in het Huis van Afgevaardig- den, en slechts een uiterst kleine in de Senaat. De verkiezingen in no- vember hebben hem zwaar bescha- digd, en de Republikeinen zijn ervan overtuigd dat ze hem in december 2012 kunnen verdrijven. Obama's overwinning blijkt een zeer tijdelijke 'ruk naar links' te zijn geweest; vrij- wel alle commentatoren verwach- ten in 2012 een grote en blijvende 'ruk naar rechts'. Welke kandidaat de Republikeinen 00k naar voren schui- ven, hij (of zij?) zal ernstig rekening moeten houden met de Tea Party Movement, die de politieke agenda bepaalt. En deTea Party eistradicale veranderingen. De belangrijkste Tea Party-ideoloog, Glenn Beck, hamert voortdurend op de christelijke wor- tels van de Amerikaanse Grondwet en wil de VS in een Great Awakening terug laten keren naarde christelijke idealen. Social security moet afge- schaft. Beck gelooft dat alle onheil het gevolg is van een samenzwering van amorele liberals in Washington, graaiende bankiers in Wall Street en buitenlandse mogendheden. Zijn oplossing is eenvoudig: de federale regering moet bevoegdheden inle- veren en mag zich niet bemoeien met de gewone burger en 00k niet met buitenlandse conflicten. Ooit was hij een groot voorstander van de oorlog in Irak, nu bepleit hij een strikt isolationisme. Vergeet het bui- tenland; de VS hebben al zat proble men. Beck is geen presidentskandi- daat, maar wie dat 00k wordt, zijn radicalegeluid zal doorklinken. O draaien. Daarmee koopt de Ameri kaanse Centrale Bank haar eigen staatsobligaties op om de rente laag te houden, en verder (maar dat zal het nooit toegeven) zorgt dat druk ken ervoor dat de waarde van de dol lar daalt, wat de VS weer competitief maken op de wereldmarkt. Zo moet de Amerikaanse economie uit het slop worden getrokken. En snel. Het experimentele monetaire be leid jaagt de wereld schrik aan. Veel landen, en vooral China, zitten met enorme dollarreserves (2,8 biljoen dollar) en zijn bang dat die reserves straks niets meer waard zijn. Als de dollar ineenzakt voordat de Ameri kaanse economie opkrabbelt, brok- kelt hun vertrouwen in de Ameri kaanse kredietwaardigheid in hoog tempo af. Als dat gebeurt, is de groot ste Amerikaanse crisis allertijden een feit: de VS krijgen hun schulden al leen nog gefinancierd door nog meer dollars te drukken. Hyperinflatie is het waarschi j nl i j ke gevolg. De aandelenmarkten vinden het prachtig. Dat er met goedkoop geld een groot risico is op nieuwe bubbels, maakt politici niets uit: hun campag- nekassen lopen vol, nu op Wall Street de bankiers zich met hun hoge bo- nussen weer suf lachen. Amerika ge looft nog steeds in het cowboy-kapi- talisme, metzijn boom-bust-cydus, in leven op krediet. Europa heeft pakweg dertig jaar in die mallemolen meegedraaid. Het wordt tijd om eruit te stappen. Wijsheid uit het Oosten We moeten uit de buurt blijven van die onvermijdelijke crash. En dat kan. De huidige crisis is al een puur westerse crisis. Het zijn de westerse economieen die stagneren. Elders groeit de economie onstuimig door. Wereldwijd groeide de economie in 2010 met 7 procent. Europa kan daar bij aansluiten. Nobelprijswinnaar Joseph Stieglitz noemde het 'bizar' dat de wereld nog steeds denkt in dollars. 'Dat zou het al zijn als de VS hun economie op orde hadden. Maar nu dat niet zo is, is die situatie ab surd.' Lang hoeft dat niet te duren. Als Europa zijn interne financiele pro blemen heeft opgelost, wordt de euro een aantrekkelijk alternatief. Dan moet Europa die kans 00k grijpen. In 1940 produceerde nazi-Duitsland drie keer zo veel staal als Engeland. Maaf de VS produceerden toen al meer staal dan de rest van de wereld bij elkaar. De Amerikanen hadden in 1940 slechts 20.000 man onder de wapenen en beschikten over 1.700 verouderde vliegtuigen. Eind 1942 produceerde de Amerikaanse wapenindustrie al meer wapens en materieel dan de As-mogendheden lapan, nazi-Duitsland en Italie.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 18