Achtergrond OO Alles en iedereen is klaar voor de Grote Sprang Oostwaarts. Alleen de politiek huivert nog. OOO 19 Mariene massaproductie Als het maar groen is sje Werkplaats van de wereld MaasstadPers Woensdagigjanuari 2011 De Chinezen zijn behoedzame spe- lers op de financiele wereldmarkt. Ze beschikken over voldoende dollars om de VS op de knieen te dwingen, maarzullen er alles aan doen om een handelsoorlog te voorkomen. Maar je hoeftgeen rocket scientist tezi]n om te zien waar deze groeiende reus zijn groeikansen ziet. Over twintig jaar zijn niet de VS, maar is China de grootsteeconomieterwereld. Deop- komende landen als China, India, Rusland en Braziliezijn gezamenlijk nu al economisch machtiger dan het Westen. En de EU is op dit moment China's grootste afzetmarkt. Omgekeerd wordt China voor de EU als exportland steeds belangrijker. Een kwart van de Rotterdamse haven is nu al in gebruik voor de Chinese im- en export. China is dus zeer ge- baat bij Europese stabiliteit, en Pe king heeft diepe zakken gevuld met dollars, die voor destabilisatie van de euro kunnen zorgen. Zij heeft be- loofd met die enorme dollarreserves de eurozone bij te staan, door staats- schulden van landen als Grieken- land, Span je en Portugal op te kopen. Daarmee koopt China politieke in- vloed en belangen in industrieen. Ja pan heeft zich vorige week overigens 00k bereid getoond de eurozone met serieuze bedragen te helpen. Het Oosten heeft vertrouwen in Europa. Wat nog ontbreekt, is Euro- pees vertrouwen in het Oosten. In de VS worden Chinese investeerders bijna het land uitgejaagd; hier in Eu ropa worden ze met enig wantrou- wen gadegeslagen. Ten onrechte. Ze zijn onze grote kans om aan de omar- ming van de wankele Amerikaanse reus te ontsnappen. En dat moet. Voordat dat land in de greep komt van een permanente politieke en fi nanciele crisis. Er is een andere uitstekende reden om zo snel mogelijk aan die Ameri kaanse greep te ontkomen: energie. Ooit was Europa net zo verslaafd aan Arabische olie als de VS. Toen liepen de geopolitieke belangen parallel. Maar dat doen ze allang niet meer. Amerikanenzijn nog steeds verslaafd aan Arabische olie, en daaraan zal in de komende decennia weinig veran- deren. Terwijl Europa het niet alleen veel zuiniger aan doet, maar 00k dringend op zoek is naar alternatie- ven. Europa moetwel. Het heeft altijd voorrang gegeven aan een misschien minder spectaculaire, maar in ieder geval stabiele economische groei. Dat vereist stabiele energieprijzen. Maar dankzij Amerikaanse militaire interventies is het Midden-Oosten een grote brandhaard, en is olie uit het Midden-Oosten buitengewoon onaantrekkelijkgeworden. Devoort- durende conflicten in de regio, en het daardooroplaaiendeterrorisme, zul- len de VS hoogstwaarschijnlijk verlei- den tot nieuwe militaire avonturen, zoals een aanval op Iran. Avonturen die de regio alleen maar nog instabie- lerzullen maken. En dat zal de leve- rantie alleen maar nog onbetrouw- baarder maken. Rusland Maar er is 00k een kans dat de VS zich de komende jaren juist terug zullen trekken uit de internationale politie ke arena (zie kader.) Dat is goed nieuws voor het Midden-Oosten (metuitzonderingvanSaoedi-Arabie en Israel) en belangrijk nieuws voor de opkomende industriestaten, die op eigen kracht hun economische belangen zullen moeten gaan be- schermen. Europa is geen militaire grootmacht en moet dat 00k niet worden. Maar als hetzijn welvaartwil behouden, zal het in dit spel een hoofdrol moeten spelen. Alweereen reden om verder te kijken dan het oude, atlantische bondgenootschap Inzet van het beleid is een duur- zaam evenwicht. Wat Europa nodig heeft, is een slimme combinatie van energieleveranciers en van energie- bronnen: duurzame energiebronnen (nucleair, zon, wind, biomassa) en het flexibele, schone aardgas. Dat laatste betekent een nauwere band met Rusland. Nu al zijn er innige banden tussen Nederland en het Rus- sische Gazprom. Gasunie neemtdeel in Nordstream, de gaspijpleiding door de Oostzee. Als het om energie gaat, hebben we allang voor het Oos ten gekozen. Daar groeit een com- pleet nieuwe markt, met compleet andere spelers. China heeft recent een overeenkomst gesloten voor de levering van Russisch gas. Ook hier gaan de belangen steeds meer paral lel lopen. Een nieuwe wereldorde De American Century spoedt naar zijn einde. Het land is economisch in het slop geraakt en politiek volstrekt ver- lamd. Iedereen roept er om hervor- mingen, om nieuw elan, om eenheid. En al die idealen zijn verder weg dan ooit. Het land staat voor een onge- kende zware, dubbele crisis. Europa moet te alien tijde voorkomen dat het daarin wordt meegesleurd. Het zal zo snel mogelijk aansluiting moe ten zoeken bij de opkomende indu- strielanden. Diezelfde landen zijn dringend op zoek naar een nieuwe economi sche wereldorde. Een systeem waar- binnen de ooit almachtige Verenigde Staten een bescheidener rol spelen, en waarin diezelfde VS niet meer in staat zullen zijn de wereldeconomie hun wil op te leggen. Economisch en financieel is de basis voor die nieuwe orde al gelegd. China wil zijn krach- ten bundelen met de nieuwe spelers, met energiegigant Rusland en met het rijke, gistende Europa. Alles en iedereen staat klaar voor de Grote Sprong Oostwaarts. Ieder een, alleen de politiek huivert. We mogen hopen dat Europa zijn kans ziet, en benut, voordat het zinkende schip Amerika ons naar beneden trekt. O Amerikaanse werven bouwden in vier jaar tijd 90.000 landingsvaartuigen en 8.000 grote oorlogsschepen. Zestien keer zoveel oorlogsschepen als de Japanners. Alle autofabrieken concentreerden zich op militair materieel. Ford in Detroit overtrof in zijn eentje de Italiaanse wapenproductie. Aan het eind WOII hadden de VS tweederde van al het geallieerde legermaterieel geproduceerd, waaronder 300.000 vliegtuigen en 86.000 tanks. MERliN BEELDVERTEIXER

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 19