Onderwij s B 6 I i Geld en aandacht voor onderwijs I I I i MBO-ERS IN EENDIP ONTSLAGEN BIJ UNI'S ooo www.hmcollege.nl Vrijdag 28 januari Zaterdag 29 januari Vrijdag 4 februari Zaterdag 5 februari Onderwijs Een groep 0 voor kinderen met taalachterstand 13 Laag rekenniveau Bezuinigingen Jfif mbo vakschool hout - meubet - interieur 10.00 -14.00 uur HMC Rotterdam Erasmuspad 10 3052 KP Rotterdam 010 - 285 55 55 10.00 -14.00 uur 17.00 - 21.00 uur 17.00 - 21,00 uur HMC Amsterdam Arlandaweg 173-175 1043 HR Amsterdam 020 - 680 28 28 MaasstadPers cBi Woensdag26jan.uari20ii Aankomende mbo-studen- ten halen bij de start van hun opleiding vaak niet eens het niveau dat ze aan het eind van de basisschool bereikt moeten hebben. Vooral met rekenen hebben ze veel moeite. Van degenen die be- ginnen op mbo-niveau 2 blijft met lezen ruim een kwart onder het niveau van de basisschool steken. Met rekenen is het nog erger: daar haalt de helft het basis- schoolniveau niet. Dat meldt Dagblad Trouvv. De universiteiten vrezen dat minstens2500 hoogleraren en docenten hun baan verlie- zen. De universiteiten krij- gen 20 procent minder geld voor onderwijs, blijkt uit ra- mingen van de VSNU, de ver- eniging van universiteiten. De dreigende ontslagen zijn het directe gevolg van de be zuinigingen die het kabinet doorwil voeren bij universi teiten en hogescholen. Vol- gens de VSNU lopen die de komende jaren op tot een bedrag van goo miljoen euro. Van de redactie ROTTERDAM Meer effectieve leertijd, meer professionele scholen en meer betrokkenheid van ouders moeten de onderwijspresta- ties van de Rotterdamse schoolkinderenverhogen. Be- langrijkste punten zijn de fo cus op taal en rekenen, en meer resultaatgerichtheid van de scholen. Dat staat in het programma Beter Prestereri, het eerste deel van het Rotter- dams Onderwijsbeleid 2011- 2014. De Rotterdamse school- besturen en wethouder Hugo de Jonge (Onderwijs) over- handigden het rapport deze week aan minister Van Bijster- veldt (Onderwijs) tijdens het Rotterdamse Onderwijscafe op basisschool De Catama ran. Beter Presteren is een geza- menlijk programma van schoolbesturen en de gemeen- te Rotterdam en richt zich op het verhogen van de onder- wijsresultaten en het maxi- maal benutten van talenten. Rotterdam kiest daarbij voor drie duidelijke hoofdthema's: Meer leertijd, professionele scholen en ouder-betrokken- heid. Rotterdam gaat leerlingen op drie momenten in hun Slimme kinderen om Rotterdam vooruit te helpen. rob kammin schoolloopbaan meer leertijd aanbieden. Onderzoek wijst uit dat hoe jonger peuters in- stromen in de voor- en vroeg- schoolse educatie, hoe groter de kans dat zij zonder een taal achterstand aan het primair onderwijs beginnen. Rotter dam wil daarom als eerste stad starten met een pilot met zo- genoemde 'Groepen 0' voor twee- en driejarigen, waardoor de voorschool op een speelse manier aan de basisschool wordt gekoppeld. Voor deze groep komt minimaal een leerkracht op hbo-niveau te staan. Kinderen komen mini maal vijf dagdelen naar groep 0, in plaats van de huidige vier. Bij het introduceren van de groep 0 rekent Rotterdam op de steun van het ministerie van OCW. De extra leertijd in het primair en voortgezet on derwijs wordt de komende ja ren specifieker gericht op ho- gere onderwijsresultaten. Meervakantiescholen moeten leerlingen beter voorbereiden op de overgang naar het voort gezet onderwijs en voorko- men dat de taalvaardigheden van kinderen in de zomerva- kantie achteruit gaan. Verhoging van onderwijs resultaten vraagt om professi onele scholen, waar schoollei- ding en leerkrachten gemotiveerd zijn om resul- taatgericht te werken. Rotter dam zet in op het verder ver hogen van de kwaliteit van de Rotterdamse lerarenopleidin- gen en een betere samenwer- king tussen de Rotterdamse scholen, voor betere aanslui- ting tussen vraag en aanbod van leerkrachten. Naast actie- ve werving voor onderwijsop- leidingen onder leerlingen in het voortgezet onderwijs en studenten, aan de ROC's en de universiteit, gaan schoolbe sturen hun verwachte vraag naar leraren komende jaren actief neerleggen bij de lera- renopleidingen in de stad. Ook gaat Rotterdam deelne- men aan landelijke program- ma's voor de professionalise- ring van leerkrachten. De betrokkenheid van ouders is essentieel voor de prestaties van een kind. Daarom gaan scholen ouders meer betrek- ken bij hun kinderen. Bij in- schrijving van een leerling op een school vindt een gesprek plaats tussen ouders, school en leerling. School en ouders maken afspraken met elkaar over wat zij van elkaar mogen verwachten en waarop zij aan- spreekbaar zijn. Volgens wet houder Hugo de Jonge moe ten Rotterdamse kinderen de kans krijgen om hun talenten maximaalteontplooien. O V? n i

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 13