w Actueel 1 2 3 4 Ik voorzag dat we niet zouden overleven met alleen sigaren. IOO Golden parachute Op zijn pootjes Niet erg verrassend Thomas Klaphake Directeur sigarenfabriek De Olifant MaasstadPers Woensdag 26 januari 201 Edward Deiters Kampen V Een interview met een fabrikant van rookwaar is geen sinecure. Om te be- ginnen moet het initiatief van de journalist komen. Voorts moeten de woorden tabak of roken in het artikel zoveel mogelijk vermeden worden. En verder moet goed worden gelet op ieder stukje tekst dat ook maar in de verste verte op de promotie van rook- waren zou kunnen wijzen. Zelfs vooraf wat informatie op- zoeken blijkt lastig; dewebsite van de Kampense sigarenfabrikant De Oli fant (anno 1832) is op last van de Tabakswet niet toegankelijk voor consumenten. Die zouden immers op rare ideeen kunnen komen. Be- ginnen met roken bijvoorbeeld. Welkom indewereldvan een siga renfabrikant anno 2011. Thomas Klaphake, directeur bij De Olifant, zit in een lastig parket. Zijn verhaal wil devrolijkemidden-veertigerbestver- tellen, maar de Voedsel en Waren Au- toriteit (VWA) leest mee. Overtredin- gen van de Tabakswet zouden hem een boete van 45.000 euro kunnen opleveren. Relikwie En dat is een hoop geld voor een klein bedrijf als het zijne. Vier mil joen siga ren rollen er jaarlijks van de band. 'Dat cijfer correspondeert ongeveer met onze omzet', zegt Klaphake, die er al twintig jaar de scepter zwaait. Toen hij aantrad bij het bedrijf, dat al sinds mensenheugenis in fami- liehanden is, trof hij een sigarenmu- seum aan, een relikwie uit vervlogen tijden. Bezoekers konden erzien hoe het ooit was, toen Kampen nog een bloeiende sigarenindustrie had, met tientallen merken, zoals Balmoral en Oud Kampen, die hun eigen fabriek- jes hadden. Een voor een waren deze verdwenen. Op een na: De Olifant, gevestigd in een eeuwenoud statig pakhuis in de hoofdstraat van het stadje. 'Om de museumbezoekers te laten zien hoe het ooit werkte, maakten we een klei- ne hoeveelheid sigaren', zegt Klap hake. 'Als we hier toch aan het werk zijn, kunnen we het net zo goed nieuw leven inblazen en weer sigaren gaan verkopen', bedacht hij in de ja- ren tachtig. En dus ging het bedrijf, deels met dezelfde oeroude machines en in het- zelfde krakende fabrieksgebouw weer aan de slag. 'Het was een tijd waarin de sigaar best populair was', zegt Klaphake. 'De wetgeving was nog mild en de omzet groeide vrij snel, ergens tussen de 5 en 10 procent per jaar.' Eind jaren negentigzag Klaphake plots donkere wolken aan zijn hori zon. De Tabakswet zat er aan te ko men. 'Ik voorzag dat we niet zouden De Tabakswet heeft van Thomas Klaphake een nogal veelzijdige ondernemer gemaakt. frank groeliken overleven met alleen de sigarenpro- ductie'. Alternatief En dus ging Klaphake op zoek naar een alternatief. Dat vond hij in de verre geschiedenis van het bedrijf; in dezelfde puntzakjes als waarin ooit de tabak werd verkocht, leverde het bedrijf ooit ook koffie en thee. Via een van onze tabakscontacten in Bra- zilie maakten we kennis met een leve- rancier die werkelijk de prachtigste Braziliaanse Arabica-koffies teelt.' Met de thee ging het min of meer het- zelfde. Met de naam ontstaat nog een pro- bleem. De Olifant thee en koffie, die Klaphake voor ogen heeft, blijken verboden. De tabakswet schrijft na- melijk voor dat onder de naam van een tabaksproduct geen nieuwe an- dere producten mogen worden ge- hangen. Hij lost het inventief op. "We had den hier ooit ook een sigarenmerk dat De Eenhoorn heette', legt hij uit. 'Dat heb ik toen laten uitschrijven uit de categorie tabaksproducten en la ten inschrijven als koffie- en thee- merk.' Rookverbod Terwijl Klaphake bezig is een tweede standbeen te creeren doet ondertus- sen de Tabakswet zijn werk. De Ne- d.erlandse sigarenconsumptie daalt van 1 miljardstuks in de jaren tachtig naar zo'n 450 miljoen nu. En dat is ook te zien op de balans van De Oli fant. Na de invoering van het rook verbod, in 2008, daaldede omzet van de sigaren met 5 procent. En die is sindsdien min of meer constant ge- bleven. Traditie De Eenhoorn is volgens Klaphake nog kleinschalig bezig, maar de om zet groeit zo'n 10 a 15 procent per jaar. De koffie en thee noemt hij een 'mooie maar moeilijke' markt. 'Op het gebied van sigaren hebben wena- tuurlijk die eeuwenoude naam en Waarhebjeeen hekelaan? In algemene zin: de enorme wet- en regelgeving waarje in ons land mee te maken hebt. Dat is voor ondernemers echt killing. Volgens mij moet dat echt wel minder kunnen. Wat is je grootste blunder? Ik heb me wel eens laten verlei- dentotdenken in marketing- concepten. Onze klanten inde- len in smaakprofielen bijvoor beeld. Dat werkt bij Unilever, maar niet bij ons. Wat wasje laatste groteaankoop? Een tachtigtal zakken van zes- tig kilo pure BraziliaanseAra- bica. Dat is een behoorlijk grote deal. (Over deprijs wil Klaphake niets kwijt, maar die ligt rond de 19.000 euro). WatisjouwpianB? Ik kom uit een jeneverfamilie, brouwer zijn lijkt me dan ook wel mooi. En dan aan het einde van de dag altijd een zelfge- stookt glaasje proeven. traditie', zegt Klaphake. 'Op die an- dere markten heb je megaspelers, keiharde concurrentie en de laatste tijd ook enorme prijsfluctuaties.' Daarnaast is er de winkel annex koffieshop op de begane grond van het bedrijf. Vroeger werden hier al leen de sigaren van De Olifant ver kocht. Maar dat mag niet meer, want datzou merkpromotiezijn. En zo heeft de wet hem een nogal veelzijdige ondernemer gemaakt. Al leen wanneer hij minstens negentig ondermerken verkoopt, mag hij zijn sigaren nog in de winkel verkopen. En daarom grossiert hij er nu ook in koffie, thee, wijn, noga....en ja, zelfs de sigaren van de concurrent. Eric Schmidt, de vertrekkende baas bij Google, krijgt als afscheidscadeautje een aandelenpakket ter waarde van honderd miljoen dollar mee. Tony Hayward is amper 4 maanden weg als baas bij BP en wordt mogelijk nu alweer bestuurder bij Glencore, 's werelds grootste grondstofhandel. Economische groei en het creeren van banen zijn de speerpunten in de State of the Union, de Amerikaanse 'Troonrede'van president Obama.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 19