22 000 Achtergrond N n o Ik zie mezelf niet wegrotten in hetverzorgingshuis #KokenmetKoppes RegisseurJohan Doesburg heeft nog nooitgekookt. Desondankswaagtde nicotinejunkie zich een dag na de premiere van zijn spektakelstukFousf aan de edele kunstvan het sushi maken. Tekst Dirk Koppes Foto's Christiaan Krop Fassbinder-rel van Doesburg Jules Croiset versus Doesburg Michel Houellebecq MaasstadPers Woensdag 26 januari 2011 iohan Doesburg Regisseur Alchemist DenHaag ondagmiddag 23 januari, 15.00 uur. In de Haagse Koninklijke Schouwburg gaat de spectaculaire monsterproductie Faust in premiere. In 5,5 uurzien 300 toe- schouwershoe 15acteursin 136kos- tuums gestalte geven aan de tweede- lige klassieker van Goethe. Jaap Spi jkers excelleert als de wetenschap- per Faust die een pact sluit met duivel Mefisto. Pas als Faust zal aangeven dat hij voldoende lust, liefde, kennis en macht heeft binnengesleept, mag Mefisto hem meeslepen naar de hel- lepoort. De kijker wordt moeiteloos meegesleept in een bijna hallucine- rende trip langs middeleeuwse burch- ten, het Troje van Helena, mystieke heksenheuvels en nog veel meer. De alchemist die dit wonderbaarlijke brouwsel (nu al een hoogtepunt van het theaterseizoen) samenstelde is regisseur Johan Doesburg. Maandagmiddag 24 januari, 17.00 uur. De day after. Doesburg(55) kijkt nog enigszins verdwaasd uit de ogen als hij de deuropent van zijn woning aan een Haagse gracht. 'Ik besef nog niet helemaal dat het voorbij is.' Het maandenlange werken aan Faust heeft zijn sporen nagelaten in Does- burgs priveleven, maar de stemban- den van de onvermoeibare causeur zijn ongeschonden gebleven. Does burg citeert tevreden uit de eerste re- censie in de NRC, terwijl hij onder- tussen zijn eerste van talloze sigaretten opsteekt. 'Bezwaar als ik rook tijdens het koken?' De Hagenees heeft nog nooit ge- kookt, had hij telefonisch al aange- kondigd. En of er Japans op tafel kon komen. 'Ik heb nooit zo de meer- waarde van zelf koken ingezien', legt hij uit. 'Andere mensen kunnen dat veel beter. Je moet elkaars talenten gebruiken. Zelfs koffie haal ik buiten dedeur. Handig, hoefjenietsschoon te maken. Nou ja, ik heb wel een ap- paraat, maar dat moet ontkalkt wor- den. Oploscappuccino?' We beginnen aan de hoeksteen van de Japanse keuken, de sushirijst. Enigszins onwennig staart Doesburg naar de pan met te wassen rijst. Uit- eindelijk gaat zijn onafscheidelijke zwarte jasje uit. 'Je beseft dat ik nooit ongekleed in het openbaar verschijn?' Uiteindelijkzethij resoluut eengroot broodmes in de pompoen, die in stukjes gehakt dient voor de miso- soep. De pompoen wordt gaar ge- kookt, waarna Johan de groente tot pulp stampt. Met het snipperen van de bosuitjes heeft hij weinig moeite. Een miskend kooktalent. Miso soup met pompoen Bij het binnenlepelen van de pom- poensoep, legt Doesburg uit waarom hij voor juist deze lange versie van het Faust-verhaal heeft gekozen. 'Al sinds mijn middelbare schooltijd fasci- neert het Faust-verhaal me. Voor deze uitvoering merkte dat ik Goethes complete stuk nodig had om het mo- rele verloop van Faust te laten zien. Heeft die wat geleerd na al die om- zwervingen? Nee. Is hij tevreden? Nee. Doen wij het beter? Nee. Wij zijn ontevreden als mensensoort. Dieren hebben het makkelijker. Ze hebben te eten of niet. Lukt het niet dan gaan ze dood, anders leven ze nog. Ons streven naar perfectie, naar meer, dwingt ons zelden genoegen te ne- men met geluk dat voor het grijpen ligt. Volmaaktheid blijft onbereik- Als afstudeerproject wilde Doesburg in 1987 Het Vuil, De Stad, en De Dood van Werner Fassbinderopvoeren. Het werd een rel. Acteur Jules Croiset pleegde in 1987 een zelfontvoering om te protesteren tegen het anti- semitische karakter van stuk. Dat werd afgelast. In 2005 bracht Johan Doesberg een theaterversie van Michel Houellebecqs omstreden bestseller Elementaire Deeltjes.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 22