De Ondernemer i De havenheld is allang geen stoere man meer Van Dongen zorgt voor topdrukte in Boijmans RET OP VINGERS GETIKT ooo Mainstreamjazzzoals die ooit in de Harbour Jazzdub werd gespeeld, isstrakselkezaterdagte beluisteren in Schiedam. tot 60% korting LAGERWAARD (Viuziek Vergeten theater in oude glorie hersteld 'Ik heb geen pensioen opgebouwd, all zit hierin.' es Haven Maritiem Museum Kunst De grote ogen 3 Geen klanten meer naar huis sturen *|g Oppepper voor Zaagmolenstraat Op vele moderne en klassieke toonkamermodellen van o.a. New Sity, Banz Bord, Leolux, Montis, Hulsta, Frommholz, Schuitema, Jori, v.Bree ,Rolf Benz, Touche en Pastoe. Uesiqn Uestgn PLUS GRATIS MaasstadPers Woensdag26januari20n 'Jazz uit de Koffer' wordt 'the place to be' Frank Willemse SCHIEDAM In de jaren dertigvan de vorige eeuw stond gemengd koor Ex celsior er op de biihne en klonk de muziek van harmo- nieorkest Crescendo. Maar binnenkort gaan er jazzklan- ken door de grote zaal van De Rooie Koffer in Schiedam. De regio heeft weer een jazzclub. In de jaren vijftig verbleek- te de glans van het Socialisti- sche Bolwerk aan de statige Tuinlaan in Schiedam. Daar voor het park in de Plantage spraken socialistische voor- mannen als Willem Drees en Pieter Jelle Troelstra de Schie- damse arbeiders toe. Na de oorlog werd het stil en verpau- perde het theater. In 1965 werd het gebouw verkocht met de geuzennaam De Rooie Koffer. EigenaarTon van Adrichem (56) kocht het immense ge bouw in 1987 om het alskan- toorcomplexte verhuren. Be- neden bleef de ruimte met grote zaal leeg en verpauper- de. Tot Van Adrichem vorig jaar de stoute schoenen aan- trok en de financiering rond- kreeg om zijn droom waar te maken: het theater in oude glorie herstellen. ,,Ik zou het mijn klanten niet aanraden", zegt de belastingadviseur en ondernemer lachertd. ,,A1 je geld steken in een concertzaal waar 300 man straks een plek- je vinden. Ik heb geen pensi- oen opgebouwd, maar mijn geld gestoken in dit pand wat ook onze woning en kantoor is." Binnenin de Rooie Koffer zijn een vijftal arbeiders, al- lemaal ZZP'ers, keihard bezig het theater voor de opening gereed te krijgen. Adrichem zelf is spijkers uit eiken vloer- delen aan het halen en even verderop is een monteur bezig met het podium. Van Adri chem wijst trots op de oude houten deuren van de foyer naardezaal: „Glasin loodvan rond 1920 van een oud hotel, Het Witte Paard in Oegstgeest. Precies de sfeer die ik in de Jazzclub wil hebben." Hetliefstdraaithij er straks oude jazz van zijn favorieten Ton en Hedwig van Adrichem; jazzliefhebbers met een droom. VINCENT VAN DORDRECHT Ella Fitzgerald of Django Rein- hardt. Mainstream jazz net als vroeger in de Harbour Jazz club op het Weena. Een oude- re heer komt langs in de foyer. Hij heeft gelezen over Jazz in de Koffer en wil lid worden. Hij verlangt terug naar oude jazz en vooral het societeitsge- voel dat past bij mainstream jazz. Toch wordt op het jazz- podium straks niet enkel oude jazz gespeeld maar zullen er ook moderne varianten als blues en funk klinken. Con- tacten met topsaxofonisten als Wouter Kiers (Blood, Sweat en Kiers) en Boris van der Leek (ex-Herman Brood en Dulfer) zijn al gelegd. Dus dat belooft wat. Zaterdag 29 januari is de officiele opening van Jazz uit de Koffer. Dan gaat de theater- zaal open om net als 80 jaar geleden te veranderen in een 'Hot Place To Be'. O Van de redactie ROTTERDAM Heeft een kraanmachinistwel eens last van hoogtevrees? Waar gaat de lading van een schip naartoe en wie regelt dat? Wie zorgt ervoor dat sche- pen veilig de haven binnenlo- pen en bij welk beroep heb je echte zeebenen nodig? De fa- milietentoonstelling 'Haven- helden- van advocaat tot kraanmachinist' in het Mari tiem Museum Rotterdam laat kinderen spelenderwijs ont- dekken welke talenten en vaardigheden iemand nodig heeft voor het uitoefenen van een bepaald beroep in de ha ven. Ook wordt getoond hoe het beroep in de loop der jaren is veranderd. Kinderen kun- nen zelf een hijskraan bestu- ren om de schepen te laden en te lossen of onvervalste kracht laten zien, net als de havenar- beiders vroeger. De Rotter- damse haven is groot en in- drukwekkend. Onze haven biedt toegang tot de hele we- reld, dat is altijd zo geweest. De beroepen in de haven zijn wel drastisch veranderd. Ha- venarbeiders met gebogen ruggen van al het sjouwwerk, zie je niet meer. De spierballen van weleer zijn tegenwoordig vervangen door geautomati- seerde processen en robots. Dat heeft niet alleen het beeld van de haven veranderd, de haven is nu ook een plek voor de minder gespierden onder ons. Want in de haven van vandaag werken duizenden mensen in bijna evenveel ver- schillende beroepen. Wie zich een nieuw beeld wil vormen van de haven, doet er goed aan een kijkje te ne- men op de tentoonstelling 'Havenhelden'vanaf 12 febru- ari in het Maritiem Museum Rotterdam. O Van de redactie ROTTERDAM Wie zondag nog even snel 'De grote ogen van Kees van Don gen' in Boijmans Van Beunin- gen wilde zien, had grote kans in een lange, lange wachtrij terecht te komen. De laatste dag om de prachtige doeken van Van Dongen te zien, was voor honderden Rotterdam- mers reden om tot ver in de namiddag in de rij te staan. De grote toestroom van kunst- minnend Rotterdam en omge- ving was overigens niet uniek voor de laatste dag van de ten toonstelling. Kees van Dongen trok ruim 200 duizend bezoe- kers in vier maanden tijd. En daarmee is 'De grote ogen-col- lectie' volgens het museum een van de meest succesvolle tentoonstell ingen van de afge- lopen jaren. Eind maart zijn de werken van Kees van Don gen te bewonderen in Parijs. Al vanaf de opening op 18 September 2010 liep de ten toonstelling 'De grote ogen van Kees van Dongen' storm. In de openingsweek ontving het museum al meer dan 10.000 bezoekers: een verdrie- voudiging van het reguliere bezoekersaantal. Dit liep op naar meer dan 6.000 bezoe kers op de laatste woensdag van2010en maarliefst 17.000 bezoekers in de sluitingsweek. Directeur Sjarel Ex; "Het be zoekersaantal is boven ver- wachting hoog. We hadden gerekend op 130.000 dus we zijn bijzonder blij met deze enorme belangstelling. In 'De grote ogen van Kees van Dongen' werden repre- sentatieve voorbeelden van Van Dongens vroegste portret- ten en zijn meest extravagante Parijse werken getoond. O De RET zal niet langer klanten in de servicewinkels wegstu- ren wanneer hette druk wordt. Dit heeft de RET toege- zegd na klachten van Rover- Rotterdam. Door bezuinigingen had de RET de openingstijden van de servicewinkel teruggedron- gen, waardoor het vooral op de late maandagmiddag flink druk kon worden. Als 'oplos- sing' stuurde de RET klanten het laatste half uur voor slui- tingstijd naar huis wanneer hette druk werd. Rover-Rot terdam vond dat onaanvaard- baar. De RET heeft Rover nu toegezegd alle klanten te hel- pen die zich binnen de ope ningstijden in de Servicewin kel melden. De vervoerder heeft de mededeling dat de winkel bij drukte eerder sluit, van de website verwijderd. Op dedrukke maandag worden de openingstijden bovendien verruimd tot 18.00 uur. Gemeentewerken start volgende week met werkzaam- heden in de Zaagmolenstraat. De straat wordt opge- hoogd en opgefrist met groen. Kanaalweg 39-53, Capelle a.d. IJssel, Tel. 010-4507466 Fax 010-4588992, info@lagerwaard.nl, www.lagerwaard.nl TOMTOM VIA 110 EUROPA VAN VOOR PIN M AT E T.W.V. €19,95 *EXCL. €5,95 VERZENDING E3I

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 3