WOOO 1 Q #Supportersdruk Feyenoord worstelt met het Legioen. Oppassen dus. Want een morrende massa voetbalfans vormt een machtiggeheel.'Alsde beeldvormingeenmaal isaangeslagen, isergeen houden meeraan.' Bang voor Sir Alex Alleen in Belgie Geen tijd te verliezen Je vertelt jezelf dat het leven hier niet van afhangt. Gertjan Verbeek geeft tekst en uitleg aan Feyenoordfans. Het Legioen zet ook dit seizoen de Rotterdamse dubbestuurders onder druk. anp Fokko Ebbens Rotterdam v Zittend aan de tafel in zijn voorkamer bladert Ronald van Vliet rustig door een boek. Totdat hij buiten lawaai hoort. De voorzitter van FC Zwolle pakt zijn telefoon, belt de politie en loopt met de telefoon aan zijn oor richting de gang. Op dat moment knalt een steen door de voormit van zijnwoning. Nietalleen de ruitsneu- velt. Ook het tafelblad kan de preses afschrijven. 'Ik ben blij dat ik alleen thuis was en dat ik op dat moment niet meer aan die tafel zat. Er vlogen glasscherven van twintig centimeter door de kamer.' Spreekkoor De supporters - lees: gekken - die in maart 2009 de woning van Van Vliet stenigen kunnen zich niet vinden in het ontslag van trainer Jan Everse, en- kele dagen eerder. 'Onder een aantal supporters is er destijds een enorm negatief beeld van mij ontstaan', ver- telt de oud-voorzitter nu. 'Onterecht. Maar daar is dan niet meer tegen te vechten.' Het voorval in de Overijsselse hoofdstad staat zeker niet op zichzelf. Primitief reagerende supporters zijn van alle tijden. Wie tegen de haren pectwasvoorelkaarsmening.'Endan van de voetbalfans instrijkt en zijn isernatuurlijkheteisenpakketdatde handelen niet kan verantwoorden supporters van Feyenoord vorige met sportieve successen, komt vroeg week bi j de directie van de club neer- of laat in de problemen. legden. Feyenoord weigerdede macht PimVerbeekbijvoorbeeld. Hijwas over te dragen aan de fans en kreeg in 1989dejongetrainervanhetzwal- daarom te horen dat niet alle aanhan- kende Feyenoord. A1 in de derde wed- gers nog langer in de hand gehouden strijd van het seizoen bestormde het kunnen worden. Geldschieter Pirn publiek het veld van De Kuip. Hoe- Blokland reageerde cynisch op die wel de woede van het legioen zich laatste mededeling. 'Dan maar een vooral op het bestuur richtte, moest goede glasverzekering afsluiten, om- ook Verbeek het ontgelden. 'Een dat de ruiten uit het Maasgebouw spreekkoor raakt je. Maar als ze ook vliegen.' over het hek het trainingsveld opko- De bijna middeleeuwse wijze men en vervolgens vertellen wat je waarop supporters af en toe hun on- allemaalmoetveranderen, dan begin vrede uiten, stelt de betreffende jealsnel tedenken: 'Ikhoudhetvoor slachtoffers altijd voor dezelfde di- gezien. Dit is te bedreigend.' En ik lemma's. Is het dit allemaal waard? denk dat meer trainers op die manier redeneren.' Ook Hans Erkens, oud-directeur van Fortuna Sittard, weet wat een on- tevreden groep fans kan doen. Hij "K I II I zette zich in 2009 in voor een fusie J \_J metRodaJC. Tot grote frustratie van een deel van de aanhang. 'Als ze dan toch voor m'n huis moeten staan, Stoetdoordestad had ikze lieverbinnen gevraagd voor Er liepen 300 'fans' mee in een een pilsje en een goed gesprek over protestmars tegen Ronald van voetbal. Nu sneuvelde de ruit van Vliet. De oud-voorzitter:'Dat mijn auto en daar zit je niet op te aantal kunje altijd wel vinden.' wachten. Ik had gehoopt dat er res- En is het gevecht met de morrende massa wel te winnen? Van Vliet dacht als voorzitter van FC Zwolle van wel. Vrouw en kinderen vonden van niet. 'Ik wilde niet wijken voor de terreur. Maar via de politie hoorde ik dat het alleen maar erger zou worden. Om- dat er rust in de stad moest komen, heeft de politie mij toen uiteindelijk zelfs geadviseerd terug te treden als voorzitter. Ik hoopte via een aantal goedwillende supporters uit te kun nen leggen dat de kritiek op mijn functioneren onrechtvaardig was. Maar als de beeldvorming eenmaal is aangeslagen onder de fans, dan is er geen houden meer aan.' Ook Erkens was standvastig. Hij wildevangeenwijkenweten. 'Jemoet in zo'n situatie ook koersvast blijven. Ik had begrip voor het standpunt van de supporters, maar als bestuur moet je wel knopen doorhakken. Gezien de emoties wist ik dat het uit de klau- wen kon lopen, dat het niet plezierig zou zijn. Maar ik was er voor de voile honderd procent van overtuigd dat dit de juiste weg was.' Omdat de provincie Limburg op het laatste moment de stekker uit de fusieclub trok, nam ook de onrust rondom Erkens af. Toch bleven de supporters van Fortuna aandringen op een vertrek van de directeur. En- kele weken later kregen ze hun zin. Al had dat volgens Erkens niets te ma- ken met de druk van de supporters. 'Nu ik voor die fusie had gestreden, had ik niet meer het gevoel dat ik op een geloofwaardige manier een func- tie binnen Fortuna kon bekleden.' Barriere Blijft over Verbeek. De geboren Rot- terdammer houdt zelf vol, maar de clubleiding ontslaat hem bijna twee jaar nazijn aanstellingalsnog. En tij- dens die periode heeft de onervaren oefenmeester geleden onder de dmk van het legioen. 'Ik had het heel zwaar. Je richt voor jezelf een barriere op. Je moet wel, anders houd je het niet vol. Jesluit je afvan alle randza- ken en probeert te focussen op alles wat je moet doen. Daarnaast relati- veer je, vertel je jezelf dat het leven hier niet van afhangt. En ik had het idee dat ik dit gevecht kon winnen.' Dat lukte hem dus niet. Net als vele anderen. Primitief en afkeurens- waardig? Zeker. Maar het maakt een groep supporters tot een machtig or- gaan. De tegenstanders van de massa die zich nu opnieuw in Rotterdam- Zuid roert zijn gewaarschuwd. Volgens Dimitar Berbatov is de kleedkamer van Man United een dolle boel, totdat de manager binnenkomt. Dan is iedereen meteen stil. Dei6-jarige MaxHeylen moest opeensvlaggen tijdens FCAntwerp-Doornik. Degrensrechterwas geblesseerd en Max werd van de tribune geplukt. Fernando Torres werd maandagavond door een helikoptervan Liverpool naar Londen gebracht om zijn transfer naar Chelsea rond te maken. MaasstadPers Woensdag 2 februari 2011 X Pim Verbeek Oud-Feyenoordtrainer

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 19