22 000 Actueel 99 100.000 t I 1 I I I o 0 o Chatbots zijn geavanceerder en kunnen steeds meer. #Klantenservice 2.0 IKEA heeft Anna, Bol.com doet het met Billie. Chatbots rukken op in Nederland enje kunt over veel meer met ze praten dan je zou verwachten van een klantenservice. Waarmee kan ik u vandienst zijn? Dollar 'Laat Mandela met rust' Voile visnetten Scan je verslaving MaasstadPers Woensdag 2 februari 2011 Nicotine van Elten Iritemetconsultancy Jungle Minds Camil Driessen Rotterdam v Het kan niet. Het mag niet. Maar in een moment van frustratie floepte het emit. Ruim een week na verzen- ding was mijn bestelde agenda bij Bol.com nog steeds niet aangeko- men. Op de website raakte ik in dis- cussie met Billie de virtuele assistent van Bol.com. 'Homo', beet ik hem toe. Dat liet hij niet over zijn kant gaan. 'Tja, u weet dat u met een computer aan het praten bent? En voor zover ik weet is een computer geen homo of hetero. Zullen we gewoon verder gaan met zaken die over Bol.com gaan?' Opmars De virtuele medewerker, ook wel chatbot genoemd, is bezig met een opmars. Tientallen Nederlandse be- drijven hebben inmiddels een Anna (IKEA), Sophie (NS Hispeed) of Pas- cale (Neckermann). Verzamelsite chatbots.org vermeldt 86 Nederland se bots. Zelfs Soa Aids Nederland en hetTrimbos-instituut hebben er een: Bzz idie vragen beantwoordt over al cohol, dmgs en (veilig) vrijen 'Het verschijnsel is in een jaar be- hoorlijk opgerukt. Ze zijn bovendien steeds geavanceerder en kunnen meer', constateert researcher Nicoli- ne van Elten van internetconsultancy Jungle Minds. Ze verwacht dat de ko- mende jaren chatbots steeds meer de standaard worden. Voor bedrijven zijn de chatbots een aanwinst. Ze zijn 24/7 beschik- baar, zorgen voor betere online ser vice, maar bovenal zorgen ze voor een flinke besparing op de klanten- service. Wie online goed door een computer geholpen wordt, hoeft niet meer te bellen natuurlijk. Volgens Ger Kors van chatbotmaker Artificial Solutions kan 20 tot 30 procent van de mails en telefoontjes van een klant erdoor worden voorkomen. Dirk Jan Dokman is directeur van The Selfservice Company, dat de vir tuele medewerker voor zo'n veertig Nederlandse bedrijven produceerde. 'Inmiddels beantwoorden die 60 miljoen klantvragen per jaar.' Eigenlijk is de virtuele medewer ker een opvolger van de FAQ's (veel- gestelde vragen) die bedrijven op hun sites hebben staan. De ene virtu ele medewerker doet eigenlijk niets meer dan chatters doorleiden naar die vragen. De ander is echt een per- soonlijkheid, met wie jegeanimeerde gesprekken kunt voeren over dingen die niet bepaald ter zake doen Programmeur Lucas Willering van Artificial Solutions legt uit dat de vir tuele medewerker zijn kennis uit een knowledge base haalt. Die bestaat ei genlijk uit drie delen: small talk, do- mein specifieke kennis (bijvoorbeeld over meubilair) en organisatorische kennis (bijvoorbeeld over de catalo- gus van IKEA). Die knowledge base wordt constant doorontwikkeld door vragen en opmerkingen erin te ver- werken die de chatbot eerder niet kon beantwoorden. Van alle door ons geteste chatbots Ouwehoeren met virtuele medewerkers Gaat naar de eerste chatbot die niet van een mens is te onderscheiden. Deze Loebner Prize is nog nooit uitgekeerd. stak IKEA's Anna ermet kop en schou- ders bovenuit, al weet ze niet hoe ze met het compliment 'je bent een top per' moet omgaan (zie chat). 'Wij hebben een hele grote set aan small talk. Waar je voor kiest is afhan- kelijk van de persoonlijkheid die je aan je medewerker wil geven. Een bank zal daar wat conservatiever mee omgaan dan een bedrijf dat zich op jongeren richt', zegt Willering. WK voor chatbots Artificial Solutions is in 23 landen actief en levert robots in verschillende talen (bijvoorbeeld ook Mandarijn en Russisch). Het bedrijf levert een nieuwe generatie chatbots. Wij tillen de chatbot naar een heel ander ni veau', zegt Kors. Denk bijvoorbeeld aan virtual assistants op smartphones of bots die je naam onthouden en we- ten wat, je eerder op de website hebt bekeken. Het bedrijf maakte Anna van IKEA, die sinds 2004 in Nederland online JezeiAnna Jezei :Ja dat weet ik Ikheet Anna Ik wilde alleen maar testen of je hiervan al op de hoogte bent! Jezei:ikben op zoek naargezelschap Zonder liefde is er niets, maar ik praat liever over IKEA Je zeiwat doe je vanavond Morgen zit ik 24 uur hier on line om vragen te beantwoorden over IKEA. Overmorgen en de rest van de week ook. Het spijt me, maar dat vind ik geen gepaste vraag. Hier wil ik dan ver der ook niet op in gaan. Kunnen we misschien over IKEA praten? Je zeiheb je een vriend? Ik heb een vriend, hij heet Allan. Je zei :je bentmooi Bedankt voor het compliment. Wilde je iets over IKEA vragen? Je zei: wie is de baas? IKEA is in 1943 opgericht door In- gvar Kamprad. Ingvar was 17 toen hij van zijn vader geld als eindexa- mencadeau kreeg. Dat gebruikte hij om zijn eigen bedrijfje op te zetten. Dit was het begin van IKEA. Je zeiontduikt die belasting? Ik hou mij niet met landelijke politiek bezig, maar wel met onze bedrijfspolitiek. Ik zal de pagina voor je openen. klaarstaat. Omdat IKEA per land op- drachttotontwikkelinggeeft, is Anna in de Verenigde Staten veel geavan ceerder dan haar evenbeeld hier. De Amerikaanse Anna helpt je bijvoor beeld ook om te ontdekken of en welk schroefje van je kast ontbreekt en laat het vervolgens opsturen. Naast zakelijke bots is er ook een hele trits 'entertainment'. Een van de eerste is de niet bijster intelligente ELIZA uit de jaren zestig die doet alsof ze dokter is. Er is zelfs een jaar- lijks WK voor chatbots: de Loebner Prize. Artificial Solutions won die in 2008 met de brutale Elbot.com. Als je hem vraagt waar Amsterdam ligtzegt ie: 'Go right outside your door, turn right, keep walking and soon you will be in Am sterdam! Je zeiin Liechtenstein toch? IKEA heeft winkels over de hele wereld zoals je kunt zien op onze internationale site. Ik kan je ailes vertellen over IKEA Nederland. Je zei :je bent een topper Ik weet dat mensen gek op dieren zijn, maar ik ben er om over IKEA te praten. De artsen die toezien op het herstel van Nelson Mandela vinden dat de Zuid-Afrikaanse ex-president te veel bezoek krijgt. Nog nooit is er wereldwijd zoveel vis gegeten als vorigjaar. Vooral Chinezen eten meer vis. Een gemiddelde wereldburger eet nu 17 kilo perjaar. Amerikaanse wetenschappers kunnen voorspellen of het lukt om te stoppen met roken door een MRI-scan van de hersenen te maken.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 22