26 Actueel n o ooo 'Let minder op wat de Unie kost vanwege de voordelen' #Politiek Nederland verschuiltzichachter de dijken. Politici gedragenzichalseen stel provincialen,met dePVVvoorop. Deze houding is schadelijk voordeNededandse economieenonze internationale positie. Wanneerdringthet doordatwevan Europa englobaliseringjuist profiteren? Nederland is kernland Washington rules Guldennostalgie MaasstadPers Woensdag 2 februari 2011 Arjan Lejour Econoom bij CPB Waareen klein land in kan zijn Tekst Jan-Hein Strop Premier Mark Rutte heeft aangekondigd dat Neder land zich warm gaat lopen voor een grote strijd in Eu ropa. Nietom Europa ster- ker te maken, maar omdat hij geld terugwil van Brussel. Vorigeweekwas de WD-leider b i j de voorzitter van de Europese Commissie Manuel Barro- so om daar zijn hand op te houden. Waarmee duidelijk werd dat het vi- tale belang van Europa voor Neder- landse burgers opnieuw is terugge- bracht tot een ordinaire begrotingskwestie. Provincial isme is ook bij andere partijen zo gewoon geworden dat verkiezingskandidaten voor de Euro pese verkiezingen om het hardst roe- pen dat de macht van Europa vooral niet mag groeien, of zelfs terugge- draaid moet worden. Hans van Baalen, leidervan het WD-smaldeel in het Europees Parlement, pleit nota bene voor een halvering van de be- scheiden EU-begroting. Van Baalen en Rutte zijn zich er kennelijk niet van bewust dat Europa veel meer oplevert dan het kost, en dat Nederland zonder Europa weinig te vertellen heeft in de wereld. Dat heeft niet alleen Barroso tegen onze jeune premier gezegd ti jdens hun ont- moeting, allerlei adviezen voor het buitenlandbeleid van de afgelopen jaren (zie kader) wijzen in exact de- zelfde richting. Bolkestein Maar Rutte regeerttegenwoordig met 7 fj de PW, die zich trots verschuilt ach- ter de dijken, zonder zich te realise- W ren dat onze welvaart gestoeld is op watervoorbij die dijken gebeurt. Dat de grenzen ook weer open moeten Export voor migranten om de welvaart op Dit was het aandeel van de Ne- peil te houden, gaat al helemaal voor- derlandse export naar EU-lan- bij aan de vaandeldragers van het den in 2009. Ook voor de import provincialisme. Innieteenvandezes is Europa een belangrijkefac- landen die de Europese Gemeen- tor: 55 procent komtervan- schap hebben opgericht, bestaat een daan. De import uit China is de parti j die zich vierkant richt tegen het laatste jaren snel gestegen. wezen van Europa. Voordat deze benauwde politiek tot bloei kwam, waren de symptomen ervan al zichtbaar. Het begon bij voormalig WD-leider Frits Bol kestein met zijn fixatie op externe be- dreigingen. De immigratiestroom en Europese integratie zouden een ge- vaar zijn voor de nationale identiteit en autonomic. Dit plaveide de weg voor een virulent euroscepticisme, waarbij de voordelen van de Unie uit zicht raakten. 'Rotterdam-effect' Oud-minister van Financien Gerrit Zalm (WD) nam het stokje over en presenteerde Europa jarenlang als louter een centenkwestie. Daarbij schrok hij er niet voor terug om het 'Rotterdam-effect' te misbruiken om valse calculaties te maken over de 'netto afdracht' aan Brussel. Boek- houder Zalm rekende in de netto-af- dracht mee wat Rotterdam als grote haven ontvangt aan douanegelden; geld waarvan Nederland volgens Eu ropese verdragen al decennia geen eigenaar meer is. Daarna kwam CDA-premier Jan Peter Balkenende, die al die jaren niet in staat was om Europa simpel en fiel der uit te leggen. Maar als Washing ton om steun kwam vragen voor mi- fitaire avonturen stond hij als een kwispelende hond in het Witte Huis om zijn baasje te gehoorzamen. Vol vuur zagen we Balkenende het oor- logszuchtigebeleidverdedigen, alsof Amerika belangrijker is dan Europa bij elkaar. Dattekent pas echt de pro- vinciaal: met heilig ontzag opkijken naar je grote buurman overzee. De voedingsbodem voor een anti- Europese houding is dus zorgvuldig gekweekt. Daar komt nog iets bij: de voortgaandeglobalisering, diebanen voor laaggeschoolden heeft doen ver- dwijnen en geleid heeft tot de vraag welke rol de Nederlandse economie met toenemende concurrentie in de toekomst moetspelen. De moeizame integratie van moslimimmigranten en wat goedkope Poolse arbeiders deden de rest. Maar hoeveel angst er ook is voor een steeds grotere wereld, waarin Ne derland verhoudingsgewijs krimpt, de cijfers leren dat de angst voor glo- balisering niet terecht is. Tot nu toe profiteren we als een van de meest open economieen ter wereld van de toegenomen handel met Azie. Angst voor banenverlies blijkt nietgegrond, nu we na de ergste recessie sinds de jaren dertig de laagste werkloosheid hebben van alle westerse landen. Interne markt Een open economie betekent dat we sterk afhankelijkzijn van handel met het buitenland, in het bijzonder met andere Europese landen. We expor- teerden in 2009 75 procent van onze goederen naar EU-landen, de import bedroeg 55 procent. Het Centraal Planbureau (CPB) doet al jaren ge- richt onderzoek naar Nederland in de internationale economie en consta- teerde recent nog dat bij uitstek de 'interne markt' - de economische eenwording van Europa - aan onze welvaart heeft bijgedragen. Het CPB becijferde dat het wegne- men van handelsbelemmeringen in deperiode 1960tot2005 heeft geleid tot een inkomen dat 4 tot 6 procent hoger ligt dan in een situatie zonder interne markt. Daarmeezijnde voor delen van de interne markt voor Ne derland twee keer zo groot als het Europees gemiddelde, omdat we zo'n open economie en een door- voerland zijn. 'We hebben dat al eens geprobeerd onder de aandacht te krijgen', zegt internationaal eco noom Arjan Lejour van het CPB. 'Op basis van de aanzienlijke voordelen zeiden we: let minder op wat de Unie kost. Maar dat heeft weinig gehoor gekregen.' Xenofobie Voor globalisering geldt ook dat we Europa hard nodig hebben, want Ne derland is te klein om de spelregels van dat proces - zoals regels voor in ternationale handel - te bei'nvloe- den. Om mee te kunnen komen, moeten we aansluiten bij de 'Lissa- bon-strategie' om Europa tot de meest dynamische kenniseconomie ter wereld te maken. Daar staat ook een Nederlandse handtekening on der. Voor het slagen van de strategic moet er niet minder, maar meer geld naar Europa om te investeren in ken- nis en innovatie, adviseerde de Soci- aal Economische Raad al drie jaar te rug. Is het huidige kabinet vergeten dat het ook een kenniseconomie wil stimuleren? Voor xenofobie is in dit verband geen ruimte meer. Hoe merkwaardig dit ook klinkt in de oren van PW-lei- derGeertWilders: de grenzen zullen weer open moeten. En ja, ook voor moslims met een diploma. Want de kenniseconomie wordt bedreigd door een vervelend probleem: ver- grijzing, die verregaande gevolgen heeft voor onze economie. Dat in- zicht is, zoals blijkt uit het regeer- en gedoogakkoord, helaas nauwelijks doorgedrongen. Door de vergrijzing gaat de ar- beidsmarkt drastisch veranderen. Vooral aan hoogopgeleiden gaat een gebrek ontstaan, laat zo ongeveer ie- dere voorspelling zien. En laat die hoogopgeleiden nou cruciaal zijn voor het in stand houden van deken- Nederland is een van de zes oprichters van de Europese Gemeenschap. Met Italie, Duitsland, Frankrijk, Belgie en Luxemburg. Uit pas gelekte geheime diplomatenpost blijkt dat Nederland de VS steunt in veel meer dan alleen oorlogen. De PVV wil de gulden terug. Dat uittreding uit de gemeenschappelijke munt peperduur is, is nog niet tot Wilders doorgedrongen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 26