w °°o 27 Actueel e G a Europa is voor Nederland de dominante arena. Advies WRR - Beleid Geldverspilling Eilandmentaliteit Ja, dat wordt weer een nee WRR Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid MaasstadPers Woensdag 2 februari 201 MERIJN BEELDVERTELLER 'Europa is verreweg de be- langrijkste optie om in de wereld Nederlandse belan- gen te kunnen behartigen. Europa wordt een kleinere plaats in een grotere wereld, dat geldt voor kleinere lid- staten van een grotere EU in sterkere mate. Vanuit China zijn landen als Nederland op de radar nauwelijks zicht- baar. Europa is daarom voor Nederland niet alleen de do minante arena, maar ook de dominante schakel naar de wereld. Zeker is ook Europa voor vele vraagstukken te klein: voedselzekerheid, energie, klimaat, financiele stabiliteit - het zijn globali- seringvraagstukken die vra- gen om mondiale governan ce, maar ook hier geldt dat Europa de voor de hand lig- gende arena is om invloed uitte oefenen.' Uit: Aan het buitentand gehecht (2010) niseconomie. Probleemdaarbij is dat de landen om ons heen min of meer in hetzelfde tempo vergrijzen. Ge- volg: er ontbrandt een strijd om de hooggeschoolde Europese werkne- mer. Je hoeft geen econoom te zijn om te begrijpen dat het vergrijzende en onderling concurrerende Europa een sterk prijsopdrijvend effect heeft op de lonen van steeds schaarsere werknemers. Kenniswerkers Extra lastig is dat landen als Australie, de VS en Canada met Europa concur- reren om talent. En dat doen ze tot nu toe een stuk effectiever, met een selec- tie aan de grens die veel meer op de arbeidsmarkt gericht is. Talentvolle Indiase programmeur die tot Mekka wil bidden? In de VS wordt hij met open armen ontvangen, hier heeft Wilders hem bij voorbaat afgedankt. Resultaat is dat het gemiddelde opleidingsniveau van migranten die naar Europa komen lager is dan dat van de zittende bevolking - slecht voor de arbeidsproductiviteit. De concurrentiepositie van Europa dreigt zo verder te verslechteren. Een ruime meerderheid van de Nederlanders vindt de Europese instellingen geldverspilling, zo blijkt uit peilingen. Voor bedrijven betekent een tekort aan kenniswerkers dat ze hun pro- ductie verplaatsen naar plekken waar het talent wel is en waar de lonen minder snel stijgen. Dit proces van globalisering zet zich verder voort en vormt opnieuw een bedreiging voor de Europese concurrentiepositie. Laat Denemarken voor Rutte en consorten een waarschuwing zijn. Sinds het aantreden van een uiterst rechtse anti-immigratiepartij als ge- doogpartner duikelde het land vorig jaar hard uit de top vijf van kennis- economieen van het World Econo mic Forum naar een negende plek. Strenge immigratiewetten houden daar niet alleen kansarme immigran- ten buiten de deur, ook kenniswer kers zoeken hun heil in toenemende mate elders. Hoog tijd dus dat er een uniform, op de arbeidsmarkt gericht toelatingsbeleid komt in Europa, waarbij slimme moslims uit India ook welkom zijn. Sneu landje Even leek het onder de vorige rege- ring de goede kant op te gaan met een nieuw migratiebeleid, ingezet om kenniswerkers versneld toegang te verlenen. Maar de samenwerking met de FW heeft dit economisch noodza- kelijke beleid onmogelijk gemaakt. De populistische boodschap over massa-immigratie won het van ge- zond verstand. Nederland dreigt een sneu landje te worden; niet meer uitgenodigd voorde G20, dreigendzetelverlies bij het IMF en in Brussel beschimpt om zijn geborneerde houding ten op- zichte van de 'centen'. Verschuilend achter de dijken hoef je dat allemaal niet te zien. Gezellig toch? Niet alleen Nederland is eurosceptisch, de Britten kunnen er ook wat van. Ze betalen ook veel minder (de 'rebate') aan de Unie. Alserweereenseen referendum komt over een verdragswijziging, is de kans groot dat er nee uitkomt. Net als bij de Europese Grondwet.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 27