De Ondernemer ooo Hoe kwam uw buurman eigenlijk in Nederland? Twee miljoen euro voor vebetering onderwijs AnastasiadeRuyterisgrafischontwerpermaarhaarhart ligt ook bij koken. Ze combineert beide in Lof derZoetheid. KDKDAGJE OP CENTRAAL WAT J0NGEREN WILLEN 0PENBARE T0ILETTEN I. 5 I Uitgaan Maritiem Museum CIVOM Nu in Rotterdam Interview 'Mijn afstudeerproject was een kookboek' h 'Moeder en dochter ontwerpen' kunstige hapjes' Ernst Young Balkenende Centraal Station Debat over talenten en mogelijkheden Maar dan voor vrouwen Groenlinks stelt achterban gerust sjc Oefenen in bemannen MaasstadPers Woensdag2februari20n Van de redactie ROTTERDAM Wellicht hebt u wel een Afri- kaanse of Aziatische buur man, collega, client of vriend. Hij komt bijvoorbeeld uit Se negal of Vietnam, maar wie staat er nog stil bij hoe hij in Nederland terecht is geko- men? De tentoonstelling 'Bootvluchtelingen' in het Ma ritiem Museum vertelt het ver- haal van de levensgevaarlijke reis die zij waagden over zee. Hoop doet leven, wordt wel eens gezegd. Vrees voor geweld of een uitzichtloze toe- komst zet al jaren tienduizen- den mensen ertoe aan hun vaderland te verlaten. Velen van hen trekken over land, maar sommigen kiezen voor de gevaarlijke tocht over zee als vluchtroute. In de expositie 'Bootvluchtelingen' worden twee groepen bootvluchtelin gen in beeld gebracht. De po- litieke vluchtelingen uit Viet nam die in de jaren 1975 tot 1980 naar ons land kwamen en de economische vluchte lingen uit Afrika die hun weg naar Nederland tussen 2006 en 2008 vonden. Foto'svan documentairfo- tograaf en fotojournalist Piet den Blanken tonen het verhaal van Afrikaanse bootvluchte lingen, die vervallen vissers- bootjes, cayuco's genoemd, de gevaarlijke overtocht maken van Marokko naar de Canari- sche Eilanden. Vaak ten einde raad, want weinigen overleven de overtocht, hopen ze op een beter bestaan in het veelbelo- vende Europa. Ook zijn per- soonlijke foto's, brieven en kaarten van oud-medewerkers van Nedlloydtezien. Diewer- den door de medewerkers in de jaren zeventig gemaakt langs de vaarroute tussen Hongkong en Singapore. O Van de redactie ROTTERDAM Onderwijs en bedrijfsleven in Rotterdam zijn er blij mee: het Centrum voor Innovatief Vakmanschap Onderhoud en Mobiliteit (CIVOM) is aan onze stad toegekend. Vorige week maakte staatssecretaris Halbe Zijlstra (WD) bekend dat het kabinet het centrum financieel ondersteunt. En dus kan deze gei'ntegreerde netwerkorganisatie van start gaan. Het beste businessplan, brede samenwerking en erva- ring waren redenen dat het CIVOM aan de Maasstad is toevertrouwd. Voor Albeda, Zadkine en andere partners komt het neer op een leuke in- vestering. De komende vijf jaar krijgen ze 400.000 euro per jaar om het onderwijs te verbeteren, innovatiestedoen en samenwerking met het be drijfsleven te intensiveren. Voordeel voor bedrijven is dat studenten beter voorbe- reid worden op de arbeids- markt. Andersom krijgen stu denten beter onderwijs en sneller een baan. Zo kan versneld worden voorzien in de jaarlijkse be- hoeft aan vijfhonderd gedi- plomeerde vakmensen in de regio Rijnmond. Daarnaast kan een landelijk kennis en expertisecentrum op het ge- bied van onderhoud en mobi liteit worden gerealiseerd. Trekkers van het CIVOM Albeda, Zadkine, Hogeschool Arnhem, Hogeschool Nijme- gen en Hogeschool Rotter dam. Het bedrijsleven wordt onder andere vertegenwoor- digd door Volvo, BMW, Al- stom Transport, RET en Truck Academy Rotterdam. O Een zoete inval waarje makkelijk in meegaat Esma Linnemann ROTTERDAM Anastasia de Ruyter (25) maakt zelf marshmallows. Als ze het recept door de telefoon vertelt, klinkt het simpel: ge- woon veel suiker en eiwit. 'En je hebt een hele goede mixer nodig', zegt ze op serieuze toon. Toch zijn dezelfgemaak- te marshmellows die in lunch room Lof der Zoetheid wor den geserveerd zijn alles behalve simpel: de poeder- coating gemaakt van gedroog- de aardbeien; een klein detail waarmee Anastasia fijnproe- vers op de wenken bedient. Ook voor zuurt jes en karamel- snoepjes draait Anastasia haar hand niet om. 'In Nederland zijn we zo gewend geraakt aan snoep met veel toegevoegde stoffen, van die Haribo-kik- kers. Maar ik vind het juist leuk om zelf snoep te maken, dat is ook veel lekkerder.' Koken is Anastasia -met de paplepel ingegoten: haarmoe- der Elena de Ruyter is altijd bezig met eten, en was chef van het Rotterdamse restau rant Proef. Toch koos Anasta sia niet direct voor een culinair beroep. 'Ik heb visuele com- municatie aan de AKI in En- schede gestudeerd, maar tij- dens mijn studie deed ik veel catering. Mijn afstudeerpro ject was een kookboek.' Daar- na werd Anastacia een tijdje food stylist voor verschillende culinaire bladen. Maarze bleef ernaar verlangen om zelf in de pannen te roeren, zelf iets moois en lekkers te creeren. Toen ben ik met mijn moeder op het idee gekomen om met zijn tweeen een zaak te begin- nen, waarin ik die twee passie kan combineren.' Het familie- bedrijf Lof der zoetheid, nu anderhalf jaar oud, speciali- seert zich in eetbare ontwer pen voor bijzondere gelegen- heden. Moeder en dochter cateren op feestjes van Viktor& Rolf en creatieve instellingen als het NAI. Het tweetal 'ont- werpt' kunstige hapjes, zoals een buffet in pantone-kleuren, of een picknick die bestaat uit wilde producten die aan de Westersingel groeien. Daar- Anastasia de Ruyter is niet in een hokjete stoppen, een vrijegeest. LOF DERZOETHEID naast is Lof der Zoetheid een ontbijt-en lunchzaak met een kaart om je vingers bij af te lik- ken. Van ovenverse scones en brioches, tot zalmrillete met pernod en komkommerpic- kels, alles op de menukaart lijkt met een zorgvuldigheid van een kunstenaar uitbe- dacht. Het menu is seizoens- gebonden, zo ook de taarten die moeder en dochter maken. 'Ik wil de mensen laten zien dat hoeveel plezier je er van kunt hebben om met de sei- zoenen mee te eten. Dus maak ik - als de tijd rijp is - een pe- rentaart, of een taart met ber- gamot- een soort citrusvrucht die maar even bloeit. We pro- beren zoveel mogelijk biolo- gisch te koken, en halen onze ingredienten het liefst uit Ne derland- zoals onze Texelse schapenkaas.' O Opzaterdagsfebruari kuntu de bouwput van Rotterdam Centraal bekijken tijdens de Kijkdag. Bijzondere aandacht krijgt de start van ronde 3 van de bouw van het dak bo- ven de sporen. De bouw van de OV-terminal verloopt in zes rondes van een half jaar. In die rondes worden de per rons gerenoveerd en de reizi- gerstunnel verbreed en ver- diept. Ook krijgen de perrons een nieuwe overkapping met zonnepanelen. ledere ronde beslaat twee perrons. Begin februari start de derde ronde. Waar die ronde uit be staat? Dat komf op de Kijkdag naar voren. Rotterdam Cen traal is een ingewikkeld bouwproject. Het bestaat uit zeven projecten. De rondlei- dingen zijn gratis, maaraan- melden is noodzakelijk. Voor meer informatie kunt u te recht bij Punt Centraal of bel- len met (oio) 240 38 00. GroenLinks houdt een debat overtalentontwikkeling bij Rotterdamse jongeren en kin- deren. Op woensdag 16 febru ari zullen stadsfilosoof Henk Oosterling, stadssocioloog Frans Spiering het debat aan- zwengelen. De partij wil met het debat politici, beleidsma- kers, docenten en jongeren- werkers bijeen brengen. "We willen de vraag beantwoorden hoe we ervoor kunnen zorgen dat onze kinderen en jongeren een goed beeld hebben van wat zij kunnen en willen en hoe zij daarin succesvol kun nen zijn", zegt GroenLinks voorzitter Frans de Wuffel. "We hebben het over veelbe- lovende initiatieven en idee- en, maar we willen ook ver- kennen wat de gemeente kan bijdragen en wat de overheid juist beter achterwege kan la- ten." Het debat vindt plaats in Zaal de Unie in het centrum. Leefbaar Rotterdam wil graag meeropenbare toiletten in het centrum van Rotterdam. Deze toiletten zijn speciaal bedoeld voor vrouwen en minder vali- den. Voor mannen zijn er ge- noeg mogelijkheden om hun behoefte te doen, maar voor vrouwen schiet het centrum van Rotterdam volgens van Henny van Schaik tekort. "Elke wereldstad van formaat heeft openbare toiletten, alleen Rot terdam blijftachter," aldus het raadslid. Van Schaik denkt voor het centrum aan de zo- geheten uriliften, een roest- vrijstalen urinoir dat desge- wenst de grand in kan zak- ken en hierdoor niet te zien is boven de grand. De gemeen te heeft om wildplassen te- gen te gaan al een aantal uri liften geplaatst in uitgaans- gebieden, zoals op de Lijn- baan en het Stadhuisplein. Deze zijn echter alleen voor GroenLinks belegt komende dinsdag een bijeenkomst in Theater Zuidplein over het besluit de politiemissie in Afghanistan te steunen. Op de EUR was vorige week een training voor de Provin- ciale Statenverkiezingen. Honderen rechten studenten gaan dan de stemhokjes in Rotterdam bemannen. Oud-premier Balkenende wordt parttime partner bij accountants- en adviesbureau Ernst a Young. Hij blijft 1 dag per week lesgeven op de EUR.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 5