w MaasstadPers Woensdag 9 februari 201 Achtergrond 1. G Wat wil je nou? Nog minder dan die 12.159 euro? 0017 Ben Mandemakers, eigenaar DMG: Crisis... Onmogelijk Reactie ..maar niet bij Ben 550 miljoen euro Filiaalchef Keukenmaxx van ome Ben' plus 40 procent in voor de kastjes. Dan zijn die opeens 7.000 euro in plaats van 5.000. Dan heb ik 2.000 euro speelgeld voor de apparaten.' Met deze kennis op zak nemen we plaats aan de onderhandelingstafel van Keukenmaxx. De kinderen van Erwin ki j ken de klant vanuit een foto- lijstje lachend aan. Hun vader is druk in de weer met zijn rekenmachine, tekeningen en een enorm offertefor- mulier. 'We willen met het merk Next 125 voet aan de grond krijgen in Ne- derland. Daaromgeefikumeteen 15 procent korting. We zijn een transpa- rant bedrijf, dus ik geef u ook de maximale korting van 40 procent op de Siemens-apparatuur. Anders ga je toch kijken op van die sites als Verge- lijk.nl. Misschien kunnen we wat meer korting geven, want komend weekend is er een vipweekend. Als u De omzetten in de Nederlandse keukenmarkt daalden afgelopen twee jaar met tussen de 15 en 20 procent. dan een keuken koopt zijn de eerste 2.500 euro aan apparaten voor ons.' Erwin gaat helemaal los met zijn kortingen. We zien de prijs van de ap paraten dalen van 8.225 naar 3.435 euro. Ook van de rest van de keuken gaat al snel 15 procent af en daarna nog eens 25 procent. Het totaal zou naal die kortingen 12.159 euro moe- ten kosten, bij een beginprijs 22.885 euro. 'Maar dan moet u nu tekenen', probeert hij. Dat doen we niet. Eerst even bij Brugman langs. Net als Erwin willen we het spel transpa rent spelen. Daarom leggen we bij verkoper Ralf van Bmgman Keukens direct het pakket van Keukenmaxx op tafel. Voor de spanning vertellen we niet hoeveel we ervoor moeten beta- len. Ralf is ook transparent, verras- send zelfs. 'Oh, Keukenmaxx, dat is ook van de Mandemakers Groep', zegt hij. We leveren dezelfde spullen alleen geven we er een wat andere naam aan.' Hij paktzijn rekenmachi ne, goochelt wat en komt uit op 17.000. 'Wat? Zeggen ze bij Keuken maxx datzeditvoor 12.159 leveren? Dat kan niet. Dan zijn het geen lak- deuren.' De keukenverkoper belt direct de regiomanager van de Mandemakers Groep. Hij kan de offerte van Keu kenmaxx zien. 'Die kan jou terugvin- den in het systeem, op postcode. Hij kan zien welke offertes Mandema- kers-dochters jou hebben gegeven. De regiomanager beslist uiteindelijk of we jou uit de markt halen. Dat je niet gaat shoppen bij een winkel bui- ten de groep.' Helaas is de offerte pas gisteren opgesteld en heeft Erwin hem waar- schijnlijk nog niet in de computer ingevoerd. Ralf hoort wel van de re giomanager dat het gaat om Next 125, een model dat Brugman niet voert. Dit blijkt echter geen bezwaar. 'Ik hoor net dat je die keuken ook bij ons kan kopen. Maakt helemaal niet uit, is toch dezelfde leverancier. We bieden hem voor dezelfde prijs. De keuze is aan jou.' Eerst nog maar eens langs Keuken maxx. Daar zitten ze duidelijk niet te wachten op collega's als Ralf. Erwin is opeens onvriendelijk. 'Dit kan echt niet', moppert hij. 'Het is niet de be- doeling dat Brugman deze keuken levert. In een half uurtje geeft die jon- gen, met mijn tekening en mijn of ferte, zomaar mijn keuken weg. We gaan die regiomanager zeker bellen.' Hij haalt zijn chef erbi j. Die is niet veel vriendelijker. 'Wat wil je nou? Nog minder dan die 12.159? Enga je dan weer ergens langs, langs Grando? Of terug naar Brugman? Die jongen weet niet wat ie verkoopt. Hij ver- koopt onze keuken zonder hem ooit gezien te hebben. En als we dan alle drie dezelfde offerte hebben, waar koop je je keuken dan? Bij ons, bij Brugman of bij Grando?' Het wordt er niet gezelliger op en lager dan het huidige bedrag zeggen de heren echt niet te gaan. Toch nog eens proberen: voor 10.000 euro zijn we er uit. 'Absoluut onmogelijk. Dan draaien we verlies. We moeten het van de ap paraten afhalen. Nee, dat kan niet bij de kastjes, dat zijn vaste prijzen. Kijk maar-op internet naar die apparaten. We kunnen toch niet een espresso- apparaat, een vaatwasser, een oven en een koelkast weggeven voor 1.500 euro? Dat haal je op-internet niet eens.' Als we willen opstappen, komt de manager toch nog met een tegen- bod. '11.075 euro. Nu ofnooit.' Het wordt nooit. We hebben wel genoegvan de verkopersvan De Man demakers Groep. We blijken zeker niet de enige. Volgens Piet, eigenaar van een grote zelfstandige keuken- winkel, is er in de branche veel kritiek op de werkwijze van het concern, al leen zijn er maar weinig ondernemers die zich in het openbaar tegen ome Ben durven uit te spreken. 'Hij kan nogal fel op reageren op kritiek', zegt Piet. 'Dan zet hij een grootse recla- mecampagne op in de omgeving van je bedrijf om omzet bij je weg te ha len. En het gaat al niet zo goed in de branche. Zo boezemt hij angst in.' Volgens Piet staan alle Mandema- kersformules met elkaar in verbin- ding. 'Alle gegevens worden gelijk doorgegeven aan de rest, net als jij meegemaakt hebt. Als je wegloopt bij de een, word je bij de ander geknipt en geschoren. Op zo'n manier bena- deelt hij het gros van zijn klanten. Al leen de heel assertieve consument komtgoedweg. Ikvinddatasociaal.' Dat de Consumentenautoriteit en Nederlandse Mededingingsautoriteit nooit bij Mandemakers hebben inge- grepen, begrijpt hij niet. 'Het enige wat een beetje helpt is de consument wijzer maken door deze informatie te leveren. Of het helpt? Ik heb ook weleens het idee dat consumenten graag bedonderd willen worden.' De namen van de verkopers en de ondernemers zijn gefingeerd. Hun echte namen zijn bij de redactie bekend. 'Dit kan echt niet. Het kan niet dat een verkoper van Brugman een offerte van Keukenmaxx ziet. Of dat een regiomanager of fertes van verschillende ketens naast elkaar legt. Als die verko per dat zegt, vertelt hij onzin. Ik zoek dit zeker tot op de bodem uit en ga maatregelen treffen. Bij ons moet elke keten, elke ondernemer zijn eigen broek op- houden. Dat is de kracht van ons concern. We hebben soms drie verschillende formules op een winkelboulevard naast elkaar zitten. Die kunnen echt niet bij elkaar in de boeken kijken. Dat zou natuurlijk niet werken. Met onze verschillende concepten proberen we de hele markt te be- dienen. Mensen die naar Keu kenmaxx gaan, kiezen voor het luxere segment met bijbehoren- de ambiance, lemand die winkelt bij Brugman, kiest voor een de- gelijke keuken voor een goede prijs. Daarworden geen Next- of Siematic-keukens verkocht. Dat er veel lucht in de keuken markt zit is waar. Daarom geven wij ook standaard kortingen tot wel 40 procent. We dringen er ook bij de leveranciers op aan om met nettoprijzen te gaan wer ken. Ik denk dat we dat binnen ongeveer een jaar kunnen reali- seren. Wij bezitten meer dan 30 procent van de markt en streven naar een marktaandeel van 50 procent. Die 70 procent is onzin. Tot slot wil ik melden dat ik heel trots ben op onze onderneming en dat wij alleen goed kunnen draaien omdat we zo veel tevre- den klanten hebben; 70 tot 80 procent komt terug door mond- tot-mondredame.' Ben Mandemakers tegen Quote 'Wij hebben ook last van de crisis, maar net iets minderdande concurrenten.' Zakenblad Quote schatte hetvermogen van Mandemakers in 2010 op 550 miljoen euro. Daar- mee steeg hij naar nummer40 van de rijkenlijst.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 17