oo 19 Al vroegen ze me voor de verfilmingvan'ttelefoonboek. ill 11 NL celliste in Carnegie Hall Alternatief e-Book geschenk Toneelversie eenzame priem #Cowboys Genoegruige mannenfilms,maareen echte western maaktenJoelen Ethan Coen nog niet. Met True Grit laten ze de Wild West-pistolen lekker knallen. Hierwillen we ook een cowboyfilm van, broertjes Coen! Het Wilde Westen, waar paard en whiskyje beste vrienden zijn. lorey Sebastian MaasstadPers Woensdag 9 februari 201 Matt Damon Acteur De Nederlandse celliste Amber Docters van Leeuwen maakt zondag haar debuut in Carnegie Hall in New York. Lydia Rood heeft een alternatief Boekenweekge- schenk geschreven. Dit e-Book moet de concur- rentie aangaan met Kader Abdullahs boek. Paolo Giordano's bestseller De eenzaamheid van priemgetallen krijgt na een film- nu een theaterversie. Premiere 26 maart. Mannen metflinke ballen 1 Angle of Repose Wallace Stegner Westernklassieker (1972) over artistieke dame die het houdt met een mijningenieur, maar het op de prairie aanlegt met iets ruigs en stoffigs. Butcher's Crossing John Williams Perfecte novelle (1960) over drie mannen op buffeljacht, laat in het seizoen. Plots inge- sloten door de sneeuw begint het lange wachten op zon en beschaving. Serena Ron Rash Tisha Eetgerink Rotterdam v Matt Damon twijfelde geen moment toen Ethan en Joel Coen hem opbel- den. 'Alszdme haddengevraagd voor de verfilming van.het telefoonboek had ik't ook gedaan. Tegen de Coens zeg je geen nee.' Jeff Bridges was ver- rast door het telefoontje. Misschien wilden ze hem uitnodigen voor een feestje, dacht hij nog. Maar nee, de filmbroertjes met tal van prijsoverla- den films op hun naam als No Coun try for Old Men, Fargo, O Brother Where Art Thou? en A Serious Man, wilden de ster uit hun klassieker The Big Lebow- ski graag weer de ongewassen anti- held laten uithangen in hun nieuwe project, de western True Grit. John Wayne Dat Jeff'The Dude' Bridges zijn Big Lebowski-karakter nooit meer af- schudt en perfect is als vleesgeworden lompheid bewijst hij in True Grit op- nieuw. Wat gerochel hier, wat dron- ken protestgeluid daar. Nee hoor, niks geen moeite met gebrek aan een douche en een stevige borrel. Wei is de White Russian ingeruild voor whisky en de Ford Torino voor wat minder pk, namelijk voor een. Als marshall Rooster Cogburn brengt Bridges het grootste deel van de film door in het zadel. Gelukkig kon de acteur al goed paardrijden - hij heeft een grote ranch in Montana. True Grit is een remake van de klas- sieke John Wayne-western uit 1969. Of nee, eigenli jk is 'remake' geen goe- de term. De Coens baseerden hun cowboyrelaas op het originele boek van Charles Portis uit '68 over een meisje dat in het ruige Wilde Westen van Amerika op zoek gaat naar de moordenaar van haarvader. De 14- jarige Mattie Ross (gespeeld door de butant Hailee Steinfeld) krijgt daarbi j hulp van twee mannen met true grit, met flinke kloten betekent dat. Ze huurt de norse scherpschutter Roos ter Cogburn in die de weg in het god- verlaten indianengebied op zijn duimpje kent en er niet voor terug- deinst wat vingers af te hakken van onbehulpzaam boevenvolk. De ijde- le premiejager LaBoeuf (Matt Da mon, hilarisch met snor) is op zoek naar dezelfde vent als Mattie omdat hi j de uitgeloofde beloning hoopt op te strijken. De moordenaar (lekker gespeeld door een dommig kijkende Josh Brolin) heeft namelijk nog meer verderfelijke feiten gepleegd. En wie verderfelijke feiten pleegt in het ruwe Amerika van 1870 moet hangen. Glimmende pistolen De film werd opgenomen in New Mexico en Texas, waar het barre land- schap het meest in de buurt kwam van het cowboyterrein van weleer. Paarden galopperend overde prairie, sterke verhalen bij het kampvuur, stoffige laarzen en glimmende pisto len gemaakt voor maar een ding: wraak. Zeker, een mooi plaatje kun je wel aan de Coens overlaten, helemaal als ze weer geholpen worden door cameraman Roger Deakins die bij No Country for Old Men ook al zo'n ruig sfeertje wist te scheppen. De hierarchie op de set was duide- lijk: Joel en Ethan zijn de baas. Vol- gens Jeff Bridges betrekken ze ieder- een bij een film maaris daadwerkelijk naar anderen luisteren een tweede. 'Het was al heel wat dat ik zelf mocht kiezen voor welk oog ik een lapje deed.' Matt Damon mocht de oude Wayne-western niet bekijken, hij moest het boek maar lezen. De broers zouden de tekst namelijk zelf ge schreven kunnen hebben. Hoekig, bits en vol karikaturale types. De dronken en triggerhappy Cogburn die met zijn lompe gedrag iedereen op afstand probeert te houden maar uit- eindelijk een gouden hartje blijkt te hebben, het gevatte maar bloedirri- tante tienermeisje dat haar pappie wil wreken en de blonde Texas Ran ger LaBoeuf die geen kans voorbij laat gaan om te vertellen hoe stoer hij is ('Texas Rangers hebben genoeg aan een kampvuur van twijgjes. En heb ik jullie al verteld van die keer dat ik modderig water dronk uit een hoefaf- druk?') De grotendeels oorspronkelijke dialogen uit het boek, de Marlboro- waardige plaatjes, plotse gewelduit- barstingen en ruige cowboyactie ma- ken dat je True Grit moet zien. Hun beste film is het niet, daarvoor is de tweede helft te zoetsappig, maar wie Jeff Bridges weer een rol geeft die hem zo past verdient een pluim. Een ac teur die geboren lijkt voor alcoholis- tische einzelgangers moet je niet, zo- als in TronLegacy, een lieve huisvader inzen-pakje laten spelen. Die moet je lekker cowboy laten zijn. Het beste boek van 2008, over een ambitieuze houtvester in North Carolina en zijn vrouw Serena, die als een vroeg-twin- tigste eeuwse Lady MacBeth over lijken gaat.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 19