14 000 35 o J I Apple heeftons op briljante wijze in zijn wereld getrokken. #Tech Dat Apple geld verdient aan Apps is niets nieuws. Maarde manierwaarop zet kwaad bloed bij consumenten en uiteindelijk ook bij klanten, betoogt auteur Martin Thomas. v jaar Kritiek Twitterland Nee, niet door bier En je bent ai zo alleen daar MaasstadPers Woensdag 23 februari 2011 Christian Barnett Merkenspecialist Is het succes van Apple toch eindig? Ian Burrel Londen Apple is het meest gerespecteerde be- drijf ter wereld, in ieder geval in de ogen van fondsmanagers die deze maand ondervraagd werden door het invloedrijke Amerikaanse financiele tijdschrift Barron's. Qua beurswaarde is het alweer een tijdje geleden dat Apple zijn voorma- lige aartsrivaal Microsoft inhaalde en vorige maand moest ook PetroChina eraan geloven, waardoor Apple het op-een-na waardevolste bedrijf ter wereld is, na oliegigant Exxon Mo bil. Toch heeft het bedrijf dat oprich- ter/ceo Steve" Jobs in 35 jaar groot maakte nog nooit zoveel vijanden gehad alsnu. En dat zijn echt niet al- leen de andere technologiereuzen die jaloers zijn op Apples succes. Sterker nog, ze stonden in de rij vorige week op het Mobile World Congress in Barcelona: de mobiele telefoonbedrijven die Apple afkraak- ten om zijn aanpak, die vaak wordt vergeleken met een walled garden, een ommuurde tuin die hen verplicht om de infrastructuur te leveren voor Ap ples lucratieve App-winkel zonder dat de telecombedrijven daarzelf in- komsten voor terugzien. Korte tijd later verklaarden in Ber- lijn uitgevers massaal hun liefde aan het nieuwe One Pass system van Goo gle, waarbij gebruikers moeten beta- len voor internettoegang tot hun arti- kelen. Daartegenoverwerddoorveel uitgevers volop geklaagd over het ver- dienmodel dat Apple-baas Steve Jobs, ondanks zijn ziekteverlof, een dag eerder onthulde. Apple eist 30 pro- cent van de verdiensten van alle abonnementen die via zijn App Store worden verkocht. Liefdesrelatie De grote vraag is of deze ontevreden- heid - die ook heerst onder de app- ontwikkelaars - uiteindelijk door- druppelt naar de miljoenen gebruikers die tot nu toe een liefdes relatie onderhouden met de onge- evenaarde esthetiek en het gebrui- kersgemak van Apples producten; de Mac, de iPod, de iPhone en de iPad. In een boek dat volgende maand wordt gepubliceerd met de titel: Loo se: The Future of Business is Letting Go, beargumenteert technologie-auteur Martin Thomas dat Apples rigide be- drijfswaarden in veel opzichten pre- cies het tegenovergestelde zijn van waarden die door veel andere mo- derne bedrijven worden gehanteerd. 'De basis is eigenlijk dat we op een punt zijn aangeland waar je juist op een veel lossere manier moet opere- ren', zegt hij'Die ene grote uitzonde- ring is Apple, met zijn bijzonder strakke en gesloten model; ze zijn niet mededeelzaam en medewerkers bloggen niet over het bedrijf.' Volgens Thomas is het succes van Apple bijna helemaal gebaseerd op het vermogen van Jobs en zijn hoofd designer, Jonathan Ive, om 'konijnen uit de hoed te toveren', door produc ten van ongeevenaarde schoonheid en functionaliteit te ontwikkelen. geleden kwam de eerste Mac op de markt: de prijs werd, in het christelijke Amerika, op 666,66 dollar gezet. Maar Apples succes is eigenlijk juist een probleem aan het worden in een wereld waar 'de levensverwachting van technologiemerken steeds korter is', zegt Thomas. 'Ik was onlangs in de Verenigde Staten en liep een cafe in waar vijftig mensen zaten, ze hadden allemaal MacBooks. Dit is een merk dat ooit gebouwd is op de avant-gar de, een beetje obscuur en under ground. Nu heeft iedereen er een.' 'De uitdager is nu de big daddy en daaraan zijn we allemaal medeschul- dig', zegt ook Christian Barnett, di- recteur bij merkenspecialist Coley Porter Bell. 'Apple heeft ons op bril jante wijze in zijn wereld getrokken, maar in veel opzichten is het het meest rigide, autoritaire merk dat er bestaat. Met Apple is het: 'Our way or the highway'. Vorige week in Barcelona zei Vod- afone-baas Vittorio Colao dat hij ge sloten systemen wilde vermijden, in feite verkapte kritiek op het business model van Apple. Ondertussen lan- ceerde de Spaanse telecomreus Tele fonica maar alvast zijn eigen app- store, Litmus. The Financial Times meldde vorige week dat uitgevers ook ongelukkig zijn. De iPad, ooitzelfs 'Jesus tablet' genoemd wegens zijn vermeende po- tentieel om de media te redden, wordt nu met argwaan bekeken, na- dat Jobs aangaf 30 procent van ieder abonnement te willen dat via de iPhone of iPad wordt verkocht. Apple wil ook informatie over zijn digitale klanten achterhouden tenzij deze akkoord gaan met het vrijgeven van hun data aan mediabedrijven. Toch denktzelfs de Google-direc- teur die verantwoordelijk is voor deals met mediabedrijven dat consu menten loyaal bli jven aan het ecosys- teem van Apple, tenminste zolangze een superieure gebruikerservaring leveren. 'Zola-ng ze die voorsprong op de concurrenten houden is de ommuurde tuin iets wat mensen graag op de koop toenemen.' Maar Thomas, die op de kwakke- lende gezondheid van Jobs wijst, is daarvan niet zo overtuigd. 'Apple is een triomf van marketing en het ge nie aan de top, maar dat zal niet zo blijven', zegt hij. 'Ze kunnen geen ko nijnen uit de hoge hoed blijven tove ren.' The Independent Het aantal actieve Nederlanders op Twitter is van novembertoten metjanuari toegenomen met ruim 33 procent tot 418.000. De buik van Chinees YingYujin (21) is wereld- nieuws. Die begon op zijn achtste uit te zetten en dat gaat maar door. Arisen staan voor een raadsel. Sex in space is geen goed idee, meldt Space.com. Onderzoekzou aantonen datzonnestralingin de ruimte embryo's kan beschadigen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 14