15 W MaasstadPers Woensdag 23 februari 201 Gaddafi weet voorlopig van geen wijken Zonderjulliesteunmislukt A onze revolutie. ImMS It 1X6 11 #Hartekreet 'Alsde revolutie inJemen mislukt, is dat de schuld van het Westen, zegt de Jemenitische advocaatJamal Adimi uit Sana a tijdens een bezoek aan Nederland. 'Help ons, asjeblieft.' Even een weekje weg uit Jemen v Jamal al-Adimi Het is weer eens zover... Nog steeds midden in de roos Reaganmania Jamal Adimi Advocaat uit Sanaa #kevolutu> De Libische leider Gaddafi blijft zitten waar hij zit. Hij wil als martelaar sterven in zijn land, zei hij gisteren. Redactie buitenland Rotterdam v Met een toespraak die bol stond van beschuldigingen richting het buiten land richtte Muammar Gaddafi zich tot zijn volk. Hij haalde uit naar de demonstranten, van wie hij zei dat ze 'de duivel dienden'. Tegelijkertijd ver- gaf hij ze, want het waren tenslotte slechts 'verwarde jongeren aan de drugs'. Ook kondigde hij aan dat 'de echte vijanden' van Libie geexecu- teerd zouden worden. Volgens mensenrechtenorganisa- ties zijn er tot nu toe zeker driehon- derd mensen omgekomen tijdens de protesten tegen het regime. Gaddafi ging niet in op het gewelddadige op- treden van zijn troepen. Wei noemde hij zichzelf een 'bedoeienenstrijder' en zei als martelaar te willen sterven in Libie, het land dat hij naar eigen zeggen roem heeft gebracht. De Arabische Liga, gisteren bijeen in de Egyptische hoofdstad Cairo, heeft besloten dat Libische regerings- functionarissen voorlopig niet meer welkom zijn bij vergaderingen van de Liga. Waarom komt niemand ons helpen? Eva Ludemann Rotterdam 'Waar blijven jullie? Waarom komt niemand naar Jemen om ons te hel pen? Jullie keken allemaal naarTune- sie en naar hetTahrirplein in Egypte, honderden journalisten gingen er- naartoe.' 'Wij hebben ook een Tahrirplein, in het centrum van Sana'a. Demon stranten zitten er al twaalf dagen, ook mettenten, net als in Cairo. Maar nie mand in het Westen weet er iets van. Er is nog niet eens een foto van gepu- bliceerd.' 'Zonder jullie steun mislukt onze revolutie, verliezen we het moment. Weten jullie welke boodschap het Westen nu aan de Jemenieten stuurt? Dat jullie alleen in ons geinteresseerd zijn vanwege onze olie. Dat jullie al leen naar de opstand in Egypte keken, omdat daar de Moslimbroederschap is en Egypte naast Israel ligt en be- trokken is bij het vredesproces met de Palestijnen. Dat Jemen jullie niks kan schelen, want wij hebben dat alle maal niet. Wij hebben alleen Al-Qai- da en de Golf van Aden met Somali- sche piraten, wij voelen ons verlaten en verraden. Luister, wij vechten voor de westerse waarden waarover we al- tijd zoveel hebben gehoord.' 'Snappen jullie het dan niet? Dit is de manier om de Arabische wereld met het Westen teverzoenen. Om Al- Qaida de wind uit de zeilen te ne- men.' Informatie is macht 'Help ons toch, stuur verslaggevers! De demonstranten zullen ze met open armen ontvangen. Natuurlijk is het in m'ijn land gevaarlijk, maar wes terse journalisten gaan toch ook naar Irak en Afghanistan?' 'En dan de Nederlandse regering, die geeft onze regering jaarlijks vijf- entwintig miljoen euro. Koop er ca mera's van en geef die aan Jemeniti sche verslaggevers. Geef ze toegang tot internet, zodat zij de revolutie naar buiten kunnen brengen.-Dat helpt ons veel meer. Informatie is macht. Door de media kan de hele wereld van minuuttotminuutvolgen wat er gebeurt, dat is wat wij nodig hebben. Jullie kunnen iedereen laten zien wat het regime ons aandoet. Daardoorgaan er nog meer Jemenie ten de straat op en moet de president welvertrekken, net als inTunisen Ca iro.' 'Ofize opstand is anders dan in Egypte. Wij hebben geen grote steden als Cairo. Sana'a heeft maar twee mil joen inwoners, de meeste Jemenieten wonen verspreid over het platteland. En het leger staat niet aan onze kant, het zit in de zak van president Saleh. Zijn zoon Khalid voert de troepen aan, zijn neef Ahmed is bevelhebber van de elitetroepen en zijn broer Ali heeft de tankdivisie onder zich die ons aldoor beschiet. Salehs neef Ya- hya en broer Ammar staan aan het hoofd van-de veiligheidsdiensten en de politie en zijn andere broer Barak leidt de presidentiele garde. Het zijn allemaal neven of broers van presi dent Saleh en van zijn Sanhanclan. Ze vallen ons aan met tanks, machi- negeweren en helikopters.' 'Alle Jemenieten kotsen hem en zijn familie uit, de geestelijken en steeds meer stammen kiezen onze kant. De Houthi's uit het noorden zijn uit de bergen naar Sana'a geko- men om ons te beschermen. Zij heb ben ervaring met gevechten tegen de overheid, ze strijden al jaren voor ge- lijke rechten. Ze zijn een soort sjiie- ten; de regering laat hen niet toe op school en geeft hen geen elektriciteit, huizen en banen.' Democratie is mogelijk 'Jullie regeringen kijken liever de an dere kant op en geven een keer per dag een slappe verklaring. Jullie den- ken: liever president Saleh dan die stammen, want dat zijn barbaren en die kunnen het land niet leiden. Weet je dat Saleh toen hij net president was nauwelijks kon lezen? Iedereen lach- te hem uit. Saleh is een slecht opge- leide militair, net als Saddam, en die hebben jullie ook verdreven. Jemen heeft intellectuelen, hooggeschool- den, we kunnen een democratie op- bouwen, maar we kunnen het niet alleen.' Van onze buurlanden moeten we het niet hebben. Saoedi-Arabie ziet ons als een probleem. Mijn land is in chaos: drugs- en wapensmokkel, Al- Qaida, piraten. Erzijn 25 miljoen mensen en 67 miljoen wapens, elk kind heeft er al vijf. Willen jullie nog een gefaalde staat? Na Irak en Afgha nistan nu Jemen? Dat kunnen jullie je toch ook niet veroorloven? Jullie moeten ons helpen, asjeblieft.' Jamal al-Adimi is advocaat in Sana'a. Hij is getrouwd met een Nederlandse, en nu een weekje met vakantie in Nederland om zijn vrouw en kinderen te zien. Die zijn een jaargeleden naar Nederland teruggekeerd vanwege de onveiligheid in Sana'a. Al-Adimi heeft een oplei- ding gehad aan de American University in Washington DC. Hij isgespecialiseerd in ondernemingsrecht, tele- comwetten en olie- en gas- wetten. Hij doceert recht aan diverse instituten in Je men en doet research naar kiesrecht in het Midden- Oosten. Ook heeft hij het Forum for Civil Society (FCS) in Sana'a opgericht. Uitonderzoekblijktdatmannen hunaandeel in Onderkijkersvan het NCRV-programmaManBijt Amerikanen beschouwen Ronald Reagan alsde hethuishoudenoverschatten.Vrouwendoennog Hondisophefontstaanovereenitemwaarineen grootste president ooit, blijkt uit een opinie- steeds twee tot tien maal meer. j webcamgirlhalfnaakttezienis.Ahgut. peiling. Omdat-iezezelfvertrouwengaf. Jemenitische demonstranten vernielen een auto van een regeringsaanhanger. reuters

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 15