53 3,8 49.000 40.000 1,7 5350 270 1,1 oo Yj veel verzet. Achtergrond Andere studies Wat is er nodig? Utopisch Koplopers Geen cash, wel stroom Europa zit niet stil Deze 00k MaasstadPers Woensdag 2 3 februari 2011 Mark Jacobson Stanford University mlri windturbines van 5 MW zonneparken (concentrated so lar, zonnespiegels) van 300 MW zonneparken (solar pv, zonnepanelen) van 300 MW miljard zonnepaneelsystemen opdaken van3kW geothermische energie- centralesvanioo MW nieuwe waterkrachtcentrales van 1300 MW miljoen golf- en getijden- centrales van 0,75 en 1 MW parken en zonnecentrales, en vervang je alle brandstofmotoren, dan moet noghet ingewikkeldste probleem van duurzame energie worden opgelost. In een woord: wisselvalligheid. Zoals bekend waait het niet altijd en verschuilt de zon zich wel eens achtereenwolk. Ineenwereldwaarin je in zulke situaties niet kunt terug- vallen op kolencentrales, moet je een andere oplossing verzinnen. Die be- staat uit het verbinden van elektrici- teitsnetten, 00k wel het idee van een 'supergrid' genoemd. Waait het even niet op de Noordzee, maar is er over- aanbod in Spanje dan halen we de stroom daarvandaan. En andersom. Langeafstandsverbinding Plannen voor een supergrid tussen Noordwest-Europese landen bestaan al, mede vanwege de groei van wind- parken op de Noordzee en voor de kust van Groot-Brittannie. En Deser- tec, het Duitse initiatief voor Saha- rastroom, heeft soortgelijke plannen voor een langeafstandsverbinding met Europa. Om de flexibiliteit en zekerheid ver- der te vergroten is het 00k nodig dat producenten overtollige energie op- slaan. Nu al pompen innovatieve bedrijven veel geld in de ontwikke- ling van superaccu's voor bijvoor- beeld zonnecentrales om 00k 's nachts stroom te kunnen leveren. Dezelfde rol krijgt de accu van de elektrische auto. Idee is dat mensen hun auto opladen in daluren en in piekuren de stroom 00k weer kun nen terugleveren aan het net. Niet gemakkelijk uit te voeren, geven de auteurs toe, maar onderdeel van een 'intelligent' energiesysteem. Misschien wel de meest verregaande conclusie is dat invoering van het sys- teem betaalbaar is. Volgens een uit- voerige kostencalculatie zou energie uit alleen hernieuwbare bron onge- veer hetzelfde kosten als nu. Om deze reden zien de onderzoekers - en vele anderen met hen - dat de belangrijk- ste hindernis sociaal en politiek is, niet economisch of technologisch. De mate van internationale sa- menwerking en stimulerend beleid die nodig zijn voor het plan zijn dui- zelingwekkend. Maar toch is het niet utopisch, zegt een van de onderzoe kers Mark Jacobson. 'Het is alleen utopisch in de zin dat mensen met een financieel belang in bestaande energiebronnen hier tegen zullen vechten, zodat het plan er alleen met veel verzetkomt. Maarwe hebben de keuze om nu deze rich ting op te gaan of door te gaan met alle kosten van dien: 2,5 tot 3 miljoen doden per jaar doorfossiele brandstoffen en schade aan ons ecosysteem en landbouw. Dat resulteert in economische schade door hogere belastingen, verloren arbeidsproductiviteit, hogere kosten voor gezondheidszorg et cetera.' Hoe onwaarschijnlijk 00k dat Ja cobson zijn zin krijgt, zijn bood- schap laat niets aan duidelijkheid te wensen over: als we willen, kan het. Zweden is in Europa de koploper op gebied van hernieuwbare energie: maar liefst 44 procent. Daarna volgen Finland, Litouwen en Oostenrijk. Maartegen IJsland kan niemand op: ruim 80 procent groene energie uit aardwarmte en waterkracht. Europa werkt aan beleid tot verregaande samen- werking op energiegebied. Netten moeten gaan integreren, 00k voor hernieuwbare energie The Energy Rapport (zoti) Wereld Natuur Fonds, gebaseerd op het Ecofys Energy Scenario Doel: 95 procent duurzame energie in 2050. Future Transport Fuels (2011) In opdracht van Europese Com- missie. Doel: energie voor trans port in EU volledig CO-neutraal in 2050. Battle of The Grids (20it) Greenpeace Doel: bijna 100 procent duurzame elektriciteit in 2050. Roadmap 2050 (2010) McKinsey, Kema e.a., in opdracht van European Climate Founda tion. Doel: 80 procent duurzame energie in Europa in 2050. Maar dan zijn we er nog niet, want vliegtuigen, schepen en vrachtwagens redden het niet op accu's. Ook dat is volgens de optimistische onderzoe kers oplosbaar door over te stappen op zogeheten brandstofcellen die, gevoed met waterstof, stroom maken voor de aandrijving. Waterstofproductie is alleen nog erg energie-intensief; reden dat het pas op lange termijn kansrijk wordt geacht. Aan de andere kant: als water- stof gemaakt wordt met compleet schone energie op tijden dat er over- capaciteit is - een belangri jk idee ach- ter het plan - is dit bezwaar wellicht overkomelijk. Bovendien neemt door de elektrificering van het vervoer de totale energiebehoefte af met een- derde, vanwege de grotere efficiency van elektromotoren. Voor in huis betekent de her nieuwbare revolutie dat we gaan ko- ken en koelen/verwarmen met elek triciteit in plaats van met aardgas. Dat laatste kan met efficiente warmte- pompen, die nu al op de markt zijn. Maar hiermee zijn we er nog lang niet. Want ook al bouw je al die wind-

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 17