33 19 Sport Ik zou MVV adviseren: hou hetknus. HSV-doodskist: 2.350 euro 'Ereterras' Verstrooiveld MVV wil graag een eigen stukje begraafplaats voor haarfans. Ajax heeft dat al en FCTwente sprak onlangs met een uitvaartonderneming. Clubliefde is niet meer een zaak van het leven alleen. Ook van de dood. Geen trainingsbroek Vakantiemannen Schalke-fanx MaasstadPers Woensdag 23 februari 201 Corrie van Diemen Uitvaartpark Westgaarde een basisplaats In Duitsland opende Ham burger SV in 2008 een eigen begraafplaats. Het idee kwam van de tuinman van de nabijgelegen Altona-be- graafplaats. Steeds vaker vroegen supporters hem om grafpercelen zo dicht moge- lijk bij het stadion aan te leggen. Het resultaat is een apart stuk grond op de be graafplaats dat gemarkeerd is met betonnen doelpalen en verdeeld in drie segmen ted de tribune, het ereterras en de vipruimte. Wie een HSV-doodskist bijgeleverd wil krijgen moet 2.350 euro neertellen. Het verstrooiveld voor Ajax-supporters op Westgaarde. foto'S: frank sroeliken en reuters IwanTol Rotterdam v Een jaargeleden liep MW-voorzitter Paul Rinkens over uitvaartpark West gaarde toen hij tussen de bomen plots een voetbalveldje ontwaarde. Omdat hij nog tijd over had, besloot hij een kijkje te nemen. Tot zijn eigen verbazing zag Rinkens een dug-out, een stuk gras en de Ajax-vlag in top. Al snel werd hem duidelijk dat het hiergingom een verstrooiveld, speci- aal voor Ajax-supporters. De teksten op de tegeltjes naast het veld raakten hem. 'Dat waren eenvoudige regels, recht uit het hart van echte suppor ters', vertelt Rinkens. 'Ik ken ze ook bij MW, mensen die voor Veendam- uit een vrije dag opnemen. Clubliefde is een stuk van hun leven, waarom zou dat bij de dood ophouden?' Rinkens legde zijn idee deze zo- merneerbij eenuitvaartbedrijf, maar het plan werd niet verder uitgewerkt, omdat MW al snel andere zorgen - het voortbestaan van de club - aan het hoofd had. Pas toen de kist van een bekende supporter twee weken geleden, zonder medeweten van de club, naar de middenstip van de Geusselt werd gereden, herinnerde Rinkens zich weer zijn idee. Vuurwerk 'Kennelijk is er bij sommige fans een behoefte de liefde voor MW ook na hun dood te laten terugkomen', zegt hij. 'Alleen liever wel in overleg. Nu kregen medewerkers pas door wat er gaande was toen er vuurwerk op het veld werd afgestoken. Vandaar dat ik wel iets zie in een aparte plek op een begraafplaats voor MW-fans.' De wens van MW staat niet op zichzelf. Steeds meer clubs krijgen te maken met verzoeken van fans die tot in het hiernamaals met hun club ver- bonden willen blijven. FC Twente sprak daarom onlangs met een begra- fenisonderneming om tot een proto col te komen als fans een 'FCTwente- uitvaart' willen. 'Als mensen nu met een verzoek komen, is het vaak kort dag. Daarom willen we kijken of we bijvoorbeeld FC Twente-kisten kun- nen laten maken, die dus al klaarzijn als het nodig is', zegt Willy Berends van de afdeling marketing. Ook PSV krijgt verzoeken tot uit- strooiing over het veld, maar de club werkt daar niet aan mee. Vhj vinden dat niet gepast en voor de spelers een raar idee om door de as heen te glij- den', aldus een woordvoerster. Bij ADO Den Haag denken ze daar heel andersover. Vorigjaarwerd deas van een supporter vlak voor de aftrap van een duel uitgestrooid rond de middenstip. 'Even later zag ik een speler van ons op diezelfde plek een sliding maken', herinnertclubwoord- voerster Nathalie Nuiten zich. 'Een vreemd idee, maartegelijkertijd: dat was precies de laatste wens van die man. Wij kijken per geval wat we doen. We hebben ook eens een mo- delontwerp van een ADO Den Haag- urn op kantoor gehad. Die hebben we toch maar snel weggedaan.' Als enige club in Nederland be- schikt Ajaxal over een verstrooiveldje, compleet met echt gras en een echte dug-out uit het voormalige stadion DeMeer. Hetveldje, dat in 1996 werd geopend, ligt aan de rand van uit vaartpark Westgaarde in Amsterdam- Osdorp. Op deze zonnige morgen ligt her en der as verstrooid, soms zelfs in de vorm van een hart. 'Men- sen ontmoeten elkaar hier, Ajax is de gemene deler', weet Corrie van Die- men, vertegenwoordigster van uit vaartpark Westgaarde. Ze zag op deze plek eens twee bejaarde mannetjes meteendrankjeindezonzitten. 'Een van hen zei me: 'Mevrouw, het is hier toch een beetje Ajax he'. Lichtmast Dat Ajax inmiddels niet meer in De Meer speelt, maar in de Arena, maakt volgens Van Diemen niet uit. Voor een echte fan is De Meer meer Ajax dan de Arena.' Ook overweegt West gaarde niet om het Verstrooiveldje uit te breiden met bijvoorbeeld een licht mast of een tribune. 'We willen het niet vercommercialiseren. Zoals het nu is, is het goed. Dat zou ik MW ook willen adviseren: hou het knus.' Aan de kortezijdevan het veld, zeg maar achter het doel, staat een recla- mebord waarop nabestaanden kera- mische gedenktegels kunnen plaat- sen. Ze zijn zeshoekig van vorm, de vorm van waaruit ook een voetbal is opgebouwd. 'You'll Never walk alone' blijkt een populaire regel. Andere teksten op de tegels verwijzen ook naar Ajax: Voor eeuwig een seizoens- kaart', 'Jij verdient de wereldbeker', 'Je eigen plek op de eretribune' en 'li j staat voor ons altijd in de basis'. Wat MW-voorzitter Rinkens be- treft zullen binnenkort ook in Maas tricht dergelijke tegeltjes te zien zijn op de gemeentelijke begraafplaats. Het past volgens hem goed bij de mo- deme mens. 'Die wil zich steeds meer onderscheiden. Bovendien hebben we in Nederland het geluk van de di- versiteit van allerlei Nieuwe Neder- landers, die ook zo hun eigen manier van begraven hebben. In die lijn moet je dit plan van MW ook zien.' Rinkens ziet het wel voor zich. 'Een mooi hoekje met gras uit de Geusselt, met zicht op het stadion.' Of hi j daar zelf ooit begraven zou wil len worden weet de vijftigjarige pre- ses niet. 'Ik heb net mi jn contract met vijftig jaar verlengd. Vind je het erg als ik nog niet over mijn begrafenis heb nagedacht?' Onderzoekers in Plymouth zeggen dat voetbal- trainers hun ploeg beter kunnen motiveren als ze in een maatpak langs het veld staan. Hetveldrijden isafgelopen, dus is het tijd voor vakantie. Sven Nys gaat naar de Malediven, Niels Albert boekte een cultuurreis naar Mexico. Real Madrid-voorzitter Florentino Perez blijkt na de verkoop van Raul fan te zijn van Schalke 04. 'Ik kijk alle wedstrijden van ze.'

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 19