(Ji n streetdance-voorstelling Insane in The Brain wordt waanzin gedanst. Arme knieen en enkels. till Hethoogsthaalbarevooreen streetdancer is een videodip. Pit v Beatles maal twee Dansen en politiek Engeland leest Wmmm IP MaasstadPers Woensdag 2 maart 2011 Letitia Simpson Streetdancer Patienten en verplegingin actie. foto'S: hAkan larsson publiek voor te stellen, maar daarna gaat het los en worden de psychologi- sche strubbelingen van Ratcheds pa tienten dansend uitgebeeld. Stotte- raars breakdancen hun gebrek, een manisch meisje gaat spastisch uit haar dak en hoofdzuster Ratched grijpt in met hoekige, stoere hiphop- moves. Chief, een indiaan in een rol- stoel, komt er alleen uit om een pad- dotrip lang op krukken te dansen. Na afloop van de voorstelling dampen de dansers even uit tussen de gasten. Grote grijnzen rond de lip- pen, men is tevreden over de door- loop. 'Deze show wordt nooit saai', zegt de Engelse Letitia Simpson, die hoofdzuster Ratched speelt (en lang een van de gezichten van een dance- promotieteam van een Amerikaans sportmerkwas). 'Hethoogsthaalbare voor een streetdancer is een videodip van drie minuten, tenminste dat den- ken de-jonkies. Als je dan zo'n klus een keer krijgt, blijkt dat een zanger ook geen idee heeft van wat jij komt doen. Dan is het 'doe maar wat'. Daar- van is hier geen sprake. In deze pro- ductie acteer je evenveel als je danst, en is het zaak dm anderhalf uur de verschillende aspecten van je rol te laten zien. Dat vraagt iets anders van je dan je beste moves' Je prestaties in bed zijn bijvoor- beeld niet onbelangrijk. In de nacht woelen de patienten op hun ijzeren ziekenhuisledikanten, beleven angst- dromen en stuiteren op harde beats van hun matrassen af, in een specta- culair ballet in nachtgewaad. Hier is de nachtmerrie vlees geworden, neemt de gekte bezit van slaperige lijven, zit de waanzin in het bloed. Nu nog even een pleister op die enkel. p. Insane In the Brain, in vijf theaters. insaneinthebraintour.nl Arjan Terpstra Stockholm Of er vaker blessures voorkomen bij de dansers van het internationale streetdance-ensemble Bounce. Da niel Koivunen trekt met de palmen van zijn hand twee diagonale strepen over zijn knie. 'Hoe heten die dingen, de kruisbanden. Die willen nog wel eens scheuren. De knieen zijn altijd het kwetsbaarst.' Je kunt het je voorstellen, als je een doorloop van de dansvoorstelling Insane in The Brain bijwoont. Het in Zweden geboren stuktoertvanafvan- avond een dikke maand door Neder- land, en De Pers mag er alvast van proeven. Een groepje gasten iszittend voor de spiegel van de Stockholmse dansstudio Marikas neergezet, het energievretende stuk wordt uitge- voerd op soms twi ntig centimeter van het notitieblokje. Een afstand waarop je de danssneakers over het linoleum hoort slepen, waarop je zweet in druppels waarneemt en waar een dartpijltje echt 'tok' zegt als het niet rechtstandig op de grond landt, zoals in het script staat, maar haaks in ie- mands enkel blijft staan. Oeps. Een korte ruk, een grimas, en de enkel is weer vri j om zich met de inge- wikkelde breakdance-moves te be- moeien, met halve salto's, vliegens- vlugvoetenwerk. En dat is maargoed ook, want bij Bounce is elke enkel er een. Voor de lange Europese tournee wordt zowel een manneli jke als vrou- welijke 'swing' ingewerkt, een extra danser of: twee extra paar enkels en knieen die alle mannen- of vrouwen- rollen kunnen dansen. 'En die gaan we in de tourgebruiken ook', zegt Da niel. 'Let maar op.' Voorlopig werken de twee swings zich op de achtergrond in het zweet, en laten negen dansers op de voor- grond zien waarom ze tot de interna tionale top in streetdance worden gerekend. En dat is niet alleen omdat ze zo lekker los in de heupen zijn, maar ook omdat ze het aandurven een voorstelling te maken op basis, vaneenbekendverhaal: OneFlewover the Cuckoo's Nest, vooral bekend van de film met Jack Nicholson (vijf Os cars in 1976), waarin het opgewon" den standje Randle McMurphy in een psychiatrischziekenhuis wordt opge- nomen en daar botst met het harde regime van hoofdzuster Ratched. Strubbelingen Dedansversievan Bounce houdtzich aan het verhaal, met als belangrijke kanttekening dat alle rollen gedanst worden, en dat de begeleidende mu- ziek heftig, dansbaar en modern is. Dialogen zijn er alleen in het begin, om de personages enigszins aan het is er een De oppervlakte van het Beatles Museum in Alkmaar is bijna verdubbeld. Zaterdag gaan de deuren na een verbouwing weer open. Vandaag kan er in de Melkweg in Amsterdam overdaggestemd worden en 'savonds gedanst: bij de kick-off van Five days off. Om lezen te stimuleren worden zaterdag in Londen een miljoen boeken weggegeven tijdens de World Book Night.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 16