Zorg ooo weeraan het werk Onderzoeker Heleen van Agt heeft wellichtdeoplossing voordetekorten in hetspeciaal onderwijs. Een open boek over het doneren van je organen BEZINT EER DE BEGINT EVEN WAT LUCHT OPEN DAG VAN DE ZORG Onderzoek Minder kinderen naar speciaal onderwijs Tweeduizend kinderen minder naar speciaal onderwijs.' Boek 'Kop uit het Zand' Pop is ziek... 10 Blessures Preventie redt levens Kopje koffie voor mantelzorgers Kijkje nemen bij Visio 9§e Darmdialogen: knor, knor Geen paniek meer MaasstadPers Woensdagi6 maart20ii Taalstoomis kan eerder herkend worden wsrtta! De bezuinigingen zijn nogte fors maar Van Agt's onderzoek kan misschien helpen. elzinga/hh Van de redactie ROTTERDAM Tijdige signalering en behan- deling van een taalstoomis door middel van systemati- sche screenings op het consul- tatiebureau heeft geleid tot een daling van 30% in hetaan- tal kinderen op het speciaal onderwijs en tot betere taal- vaardigheid. Daarmeezouden jaarlijks ongeveer 1932 kinde ren tot de leeftijd van acht jaar extra in het regulier onderwijs kunnen blijven die anders naar het speciaal onderwijs hadden moeten gaan. Dit be- tekenteen jaarlijksebesparing van in totaal 2 miljoen euro. Dit en meer concludeert Hel- een van Agt, onderzoeker aan de afdeling Maatschappelijke Gezondheidszorg van het Erasmus MC, in haar proef- schrift, waar ze 16 maart op hoopt te promoveren. Drieja- rige kinderen met een taal stoomis hebben vaker moeite met het begrijpen van ande- ren, zijn minder goed in staat om prettig met andere kinde ren te spelen, voelen zich min der op hun gemak en zijn va ker onzeker in het bijzijn van andere kinderen. Ook bij acht- jarige kinderen belnvloeden verschillende typen taalstoor- nissen het dagelijks leven ne- gatief. Kinderen met een taal- begripstoornis vertonen sterker teruggetrokken gedrag en vaker aandachtsproblemen en problemen in de omgang met andere kinderen dan kin deren zonder deze stoornis- sen. Van Agt: "Veel van deze kinderen kunnen qua intelli- gentie prima mee in het regu lier onderwijs, als ze op tijd goede ondersteuning krijgen bij hun taalontwikkeling." Heleen van Agt onderzocht verschillende screeningsme- thoden. Van Agt: "Als de taal stoomis ti jdig wordt herkend, kan het vroeg in de ontwikke- ling van het kind worden aan- gepakt. Datisgunstigvoorhet kind. Een gang naar het speci aal onderwijs, dat vooral be- doeld is voor kinderen met echte leer- of ontwikkelings- problemen, kan dan worden bespaard." Van Agt schat in datdankzij tijdige signalering en behandeling door invoe- ring van een screening op tweejarige leeftijd in Neder- land 30% minder kinderen naar het speciaal onderwijs hoeven. Dit betekent een net- to besparing voor het Ministe- rie van OCW van 7,5 miljoen euro per jaar. Voor de totale overheidsuitgaven betekent het een jaarlijkse besparing van 2 miljoen euro. O Van de redactie ROTTERDAM Tillen, dragen, duwen van zware lasten, repeterende han- delingen, kou, langdurigstaan oflangdurigzitten; hetzijn al- lemaal factoren die zorgen voor een fysieke belasting. Wordt deze belasting te hoog, dan komt de gezondheid van dewerknemeringevaar. Is een werknemer een paar weken of langer ziek? Dan krijgt deze te maken met de bedrijfsarts. Werkgevers willen hun werk- nemers het liefst zo snel mo- gelijk weer aan het werk zien maar de wachttijden van de ziekenhuizen kunnen een be- lemmeringzijn, metalsgevolg dat de zieke werknemer langer dan gewenst uit de roulatie is. Een bedrijfsarts kan voor een diagnose of behandeling een zieke werknemer doorver- wijzen naar een andere arts of behandelaar. Bijvoorbeeld naar de huisarts, een medisch specialist of andere hulpverle- ner. Om een werknemer weer snel aan het werk te krijgen zijn de Medinova Klinieken een uitkomst. Medinova Kli- niek Zestienhoven is gespecia- liseerd in dagbehandelingen. Manfred Vischjager is ortho- pedisch chirurg in Medinova Kliniek Zestienhoven en zijn superspecialisme is de voorste kruisbandoperatie. Niet ver- wonderlijk dus dat werkne- mers met blessures uit heel Nederland zich door hem la- ten behandelen in deze in Rot terdam gevestigde kliniek. Medinova heeft met alle zorg- verzekeraars afspraken ge- maakt over wachtlijstbemid- deling en vergoeding van behandelingen. De behande- lingen die binnen de basisver- zekering vallen, worden bij Medinova 100 procent ver- goed. O Van de redactie ROTTERDAM Pamela Stark geeft in haar boek 'Kop uit het Zand' een zelfzaam inkijkje in de wereld van de orgaandonatie. U denkt: 'Het zoveelste boek over orgaandonatie?' Ja, maar toch is het anders. Dit boek gaat, net als 'De hele waar- heid', het eerste boek van de schrijfster, niet uit van een vooringenomen standpunt, maar toont uiteenlopende meningen. Van patienten, ge- transplanteerden, nabestaan- den, levende donoren, artsen en deskundigen. In veertien interviews vertellen zij op een toegankelijke manier over hun ervaringen, meningen en ideeen. Allen hebben gelijk, op hun eigen manier. De dis- cussie over orgaandonatie is in Nederland ondertussen een gebed zonder einde. Een deel van de bevolking is voorstan- dervan de Belgische variant: Je bentdonortenzij... Eneenan- der de deel is voorstander van de huidige status quo: Je bent geen donor tenzijMaar eer- lijkheid gebiedt te zeggen dat de meerderheid van de Neder- landers nooit nadenkt over orgaandonatie, totdat iemand natuurlijk zelf in een situatie terecht komt dat hij of zij een orgaan nodig heeft. Kortom, een extra boek over orgaando natie is geen luxe. Sterker nog, er kunnen nietgenoegboeken geschreven worden als dat be tekent dat we bewuster met de keus omgaan en we gedwon- gen worden na te denken over wat er met onze organen moet gebeuren als wij ze niet meer nodig hebben. 'Kop uit het Zand' ISBN: 978 90 6728 257 4, prijs: 15,-. Uitgeverij Cen- traal boekhuis. O Preventieve maatregelen die de afgelopen veertig jaar in Nederland zijn ingevoerd, hebben veel meer levens ge- red en ziektes voorkomen dan experts verwachtten. Onderzoekers van de afde ling Maatschappelijke Ge zondheidszorg van het Eras mus MC hebben de belang- rijkste maatregelen in de af gelopen vier decennia gei'n- ventariseerd. Deze blijken minstens 16.000 sterfgeval- len per jaar te voorkomen. De bestrijdingvantabaksge- bruik was het allergrootste succes van preventie in deze periode: minder roken heeft geleid tot veel minder hartin- farcten en gevallen van long- kanker. Maar ook opsporing en behandeling van hoge bloeddruk en betere verkeers- veiligheid door bijvoorbeeld de bromfietshelm en de aan- leg van rotondes schelen jaar lijks duizenden doden. Agathos Thuiszorg organiseert in samenwerking met andere organisaties regelmatig man- telzorgbijeenkomsten in Rot terdam en omstreken. Tijdens deze bijeenkomsten worden lezingen gehouden over verschillende onderwer- pen die de mantelzorger aan- gaan. Een leuke en leerzame bijeenkomstdus. Agathos wil door middel van deze bijeenkomsten de man telzorger ondersteunen in zijn/haarzorgtaken en helpen dezete behouden. Ook is er gelegenheid om met elkaar in gesprek te gaan en ervaringen uit te wisselen. Dan merkje dat je niet alleen staat. Voor meer informatie over de bijeenkomsten, andere vor- men van mantelzorgonder- steuning en het complete zorgaanbod van Agathos: www.agathos-thuiszorg.nl of (010)2640777- Zaterdagig maart openen zorgorganisaties voor de lie keer de deuren tijdens de Lan- delijke Open Dag van de Zorg. Visio Rotterdam, hetexperti- secentrum voor slechtziende en blinde mensen, adviseert en informeert deze dag op twee locaties over de moge- lijkheden. Visio Revalidatie Advies is open van 10.00 tot 15.00 uur en is te vinden aan de Schiedamse Vest 158. Hier wordt een videopresentatie gegeven. Van 10.00 tot 16.00 uur kan er worden gekeken bij Visio Wonen 81 Dagbeste- ding aan de Oldenhagen 61- 65. Jaarlijks krijgen duizenden mensen in Nederland te ma ken met blijvende slecht- ziend- of blindheid. Dat kan ingrijpende gevolgen heb ben voor wonen, werken, ontspanning, onderwijs, op- voedingen mobiliteit. Zieke poppen en beren zijn zaterdag welkom in het Vlietland Ziekenhuis in Schiedam, dat van 10.00 tot 16.00 uur meedoet aan de Open Dag van de Zorg De toneelvoorstelling 'De Darmdialogen' toert vanaf maart langs de Nederlandse ziekenhuizen om aandacht te vragen voor darmkanker. Ook in Rotterdam. Ouders moeten luizen bij hun kinderen voortaan alleen nog bestrijden door veertien dagen lang dage lijks de haren te kammen met een speciale luizenkam.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 10