Actueel Godendrank heeft nog fans Het laatste nieuws Files rond Rotterdam nemen toe DACK WOUTERSE PESTEN MEERWERKLOOSHEID ooo Jenever Nippen en keuren 'Niet naar biiinen klokken, maar er voorzichtigvan nippen.' Onderscheiding Roze loper opsteker voor Rotterdam Iedereen dieje hier ziet zitten heeft een verhaal tevertellen.' Ja hoor, daar zijn ze weer: Stadstoezicht...pffF Parkeerplaatsen eerlijk delen Den Haag is er nog beroerder aan toe Rijbewijs? Wel/niet nier afstaan? MaasstadPers Woensdagi6 maart20n Jenever heeft een imago-pro- bleem. Er kleeft een 'oude mannetjeslucht' aan. Toch trekt het Jeneverfestival elk jaar weer meer bezoekers. Frank Willemse SCHIEDAM Een opmerkelijk gegeven, maar wel een waar het (enever- museum, dat het festival dit jaar voor de tweede keer orga- niseerde, erg blij mee is. Zes- tien van de negentien distil- leerderi jen die Nederland telt, waren afgelopen weekend aanwezig in Schiedam. Hier- door stond het museum bin- nen een mum van tijd vol met rijen houten tafels met hierop de meest exclusieve, oude je- nevers. Dusnietdeborrel voor van 8,95 van de slijterij op de hoek, maar wel de oude, am- bachtelijk gestookte jenevers die jarenlang gerijpt zijn op eikenhouten vaten. Het recept is, net als whisky; hoe ouder hoe beter. Oude jenevers en whisky hebben veel gemeen; dezelfde ambachtelijke bereidingswij- ze en mysterieuze oude recep- ten. Alleen waar whisky een puur en luxe imago heeft, kleeft aan jenever een 'oude mannetjeslucht'. Jenever is in de ogen van velen nog altijd het drankje van de opa's met dikke sigaren. En dat moet ver- anderen, vindt de organisatie van het festival; deCommissie Gedistilleerd. De consumptie van de oer- Hollandse jenever loopt al ja- ren terug, toch bestaat een kwart van alle gedistilleerd dranken in Nederland uit je never. Door de veranderde smaak van tegenwoordig moe- ten de fabrikanten kiezen tus- sen moderniseren of speciali- seren. Voor de jeugd zouden ze bijvoorbeeld mixdrankjes kunnen bedenken in plaats van alleen maar pure jenever produceren of juist een exclu- sief segment opzetten met al leen luxe jenevers. Een moei- lijke keuze, zo blijkt uit het assortiment van de producen- ten van jenever. De bezoekers hebben hierechtertotaal geen moeite mee: die kiezen mas- saal voor de ambachtelijk ge stookte jenevers zoals de ge- bottelde festivaljenever die voor€39,95 wordt verkocht. Ik kies voor een tien jaar oude Notaris uit Schiedam", vertelt een Engelse bezoeker die al 20 jaarbij een internati- onaal octrooibureau werkt in Den Haag. Jenever krijgt door de rijping een mooie, ronde, 'malt' smaak", terwijl hij er een Hollandse kaasje bij eet. Hij bezocht als kenner al eer- der het whiskyfestival in Lei den. Maar het zijn niet alleen ouderen die op het proefspek- takel afkomen. Een groep stu- denten van de TU Delft, in rokkosttium en op gympen, is naar Schiedam gekomen 'om alles van jenever' te weten te komen. Druk onderling over- leg, nog eens proeven, zonder dat de stemming studentikoos lallerig wordt. 'Niet naar bin- nen klokken, maar voorzich- tig nippen met tussendoor water drinken', is het advies van de organisatie. Serieus gaat het toe in de zogenaamde masterclasses. Leo Fontijne, stoker/eigenaar van distilleer- derij Van Toor uit Vlaardingen, legt uit waar moutwijn, de oorspong van jenever, van- daan komt. De cursisten proe ven geconcentreerd en voor- keuren worden genoteerd. Veel publiek en lovende re- acties dus op het festival, vol- gens de nieuwe directeur Al- wine van Winsen van het Jenevermuseum. Uiteindelijk wordt de helft meer bezoekers dan vorig jaar genoteerd. Van de drukte profiteert ook 'de Vrienden van het Museum' die er dit weekend 20 extra vrien den bijkrijgen. ,,En dat is lid 234", noteert Ad Groenewe- genvandevriendendub. O Rotterdam bekent kleur, eindelijk roze... Eerste Roze Loper opsteker voor tweede stad van Neder land Irwin Ment ROTTERDAM Een primeur voor Humanitas- Bergweg, en voor de stad. Het zorgcomplexmetz'n Roze in- loop voor ouderen sleept als eerste Rotterdamsezorginstel- ling het Roze Loper-certificaat in de wacht. Een hele prestatie. Eerder was het geen andere Rotterdamse instellinggelukt geheel ongeschonden door de KIWA-Tolerantiecsan (opge- stelde criteria voor ho- movriendelijke organisaties) te komen. Directeur Andre Jager over het belang: 'Ik heb er met zweet in de handen gestaan, in spanning de uitslag afgewacht. Maar, na een stevige audit kwam het verlossende bericht: met vlag en wimpel er door- heen gekomen. Dit is een. push, een stimulans, die mo- gelijk als een opsteker voor Rotterdam werkt en wordt overgenomen door andere zorgorganisaties.' Elke vrijdag komen in een bijgebouw van Humanitas- Bergweg ouderen met een liefde voor hetzelfde geslacht, maar ook voor het andere-bij elkaar. Een jaar gel Aden werd er gestart met vier personen, inmiddels telt de groep 57 roze deelnemers. Henk en Nanda staan aan de deur en heten de bezoekers welkom. AVelkom in Salon Humanitas. Kom binnen. Koffie, thee?' De ruimte is aardig gevuld en veel mensen zijn druk in gesprek. Er klinkt gelach, er wordt zelf gezongen. Maar er zijn ookse- rieuze gesprekken. Dan valt het bijzonder mooie interieur in de ruimte plotseling op. 'Is het opgevallen?', vraagt Henk. 'Je bevindt je in Marrakech! Dit is de in traditionele Ma- rokko-stijl aangeklede ruimte waar de Marokkaanse groep bij elkaar komt. Wi j zaten eerst in de bibliotheek. Maar de in- loop werd steeds drukker dus was er een grotere ruimte no- dig. Ingoedoverlegkregen wij toestemming om ook van deze ruimte gebruik te maken. Om maar even aan te geven hoe geslaagd dit initiatief is!' Nanda Claessen, roze ou deren inloopster van het eerste uur, sluitzich daarbij aan: 'Ie dereen die je hier ziet zitten heeft zo zijn of haar eigen ver haal te vertellen. Eerder kon- den ze het nergens anders kwijt. Dit platform biedt de mogelijkheid om gehoord te worden, wie je ook bent. Hier ben je geen homo, hier ben je mens.' Vrijdag 20 mei vindt de of- ficiele uitreiking plaats van de Roze Loper en die zal gecom- bineerd worden met het een- jarig jubileum van de Roze oudereninloop. O V Wie het idee heeft al-tijd in de file te staan rond Rotterdam, heeft nog gelijk ook. In de file Top-10 van de ANWB kwam de A20 tussen het Terbregse- en Kleinpolderplein op 6 binnen. Tijd voor wat actie, vindt het CDA. o De politie onderzoekt een aangifte van twee stads- wachten tegen Jack Wouter- se, dat meldt rtv Rijnmond. De acteur kreeg zondag in het Vroesenparkruzie met de stadswachten over zijn hond. Wouterse is woedend. Wouterse was door de stads wachten gevraagd zijn hond aantelijnenenaandatver- zoek voldeed hij. Vervolgens deed de hond in het bijzijn van de stadswachten een grote boodschap. Wouterse weigerde de poep van zijn hond op te ruimen, En toen de stadswachten de acteur naar zijn identiteitsbewijs vroegen wilde hij die niettonen. "De stadswachten wilden hem vervolgens aanhouden, maar Wouterse liep door" verklaart woordvoerder Fred Marree te- genover Rijnmond. Vervolgens doen de stadswachten nu aan gifte omdat de acteur hen wil de aanrijden, aldus Rijnmond. GroenLinks wil dat parkeerplaatsen met een elektri- sche oplaadpaal alleen voor elektrische auto's zijn. Nu -WV staan op die plelckenvaak gewone auto's geparkeerd. Nog geen twee weken gele- den bleek uit cijfers van het Centraal Bureau voorde Sta- tistiek dat de economische cri sis in Zuid-Holland minder ra vage had toegebracht dan de prognoses voorspelden maar deze week komt het bureau alweer mettegenstrijdige cij fers. De crisis mag dan minder erg zijn dan verwacht werd, veel mensen raakten wel hun baan kwijt in onze provincie watn de werkloosheid in Zuid- Holland is vorig jaar sterker gestegen dan in andere pro- vincies. In 2009 was van de in- woners van Zuid-Holland bij- na 5 procent werkloos. Vorig jaar was dat gestegen naar bij- na 6 procent. Dat blijkt uit cij fers van het CBS. Rotterdam heeft de hoogste werkloos heid. Daar had vorig jaar bijna g procent van de mensen geen baan. Rotterdam niet de grootste stijger. In Den Haag is deellendegroter. Bij het ophalen van een rijbewijs moet mensen voortaan wore Voor de laatste nieuwe modellen van Leolux moet u natuurlijk bij Lagerwaard zijn. Deze trendsettende juweeltjes vormen een stralend middelpunt in onze showroom. I Ar^nn\A/AAnn Kanaalweg 39-53, Capelle a.d. Ussel b%Z7Ll\VVrMj\l\U Tel 010-4507466, Fax 010-4588992 Uesign info@lagerwaard.nl, www.lagerwaard.nl

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 3