fj 19 Actueel Bonnen schrijven doe je zo Erzijn geen meetmiddelen dieeraanvoldoen. #Geflasht Omdati30eigenlijki39 kilometerperuuris,willen deTweede Kameren ministerSchultz de flitsmarges verkleinen.Onmogelijkvolgens experts. Regels Stress-eters Sociale gevangenis Kattenkwaad David Stam Nederlands Meetinstituut MaasstadPers Woensdag 23 maart 2011 Flitsmarges blijven overeind Camil Driessen Den Haag v Het onderzoek dat minister Melanie Schultz van Infrastructuur momen- teel laat doen naar het aanpassen van flitsmarges is zinloos. De uitkomst staat al vast: het kan niet. In februari bleek dat de in het re- geerakkoord beloofde verhogingvan de maximumsnelheid naar 130 kilo meter peruur, eigenlijk 139 kilome ter per uur betekent. Het Openbaar Ministerie (OM) moetnamelijkfout- marges aanhouden bij snelheids- overtredingen (zie kader). Schultz beloofde deTweede Kamerte onder- zoeken of die flitsmarges verlaagd kunnen worden. Die moeite kan ze zich besparen, want het blijkt onbe- gonnen werk. Hoewel de maximumsnelheid 120 kilometer per uur is, krijgen au- tomobilisten pas een bon vanaf 124 kilometer. Dat is eerlijk: je krijgt geen boetevoor 1 kilometer te hard rijden. En het is veilig: je zit niet de hele tijd met je neus op de kilometerteller. Laserguns Aanpassen kan, zegt Ernst Koelman van het Landelijk Parket Team Ver- keervanhetOM. 'Maarhet is devraag of je dat moet willen.' Er wordt nu al flink geklaagd dat mensen een boete krijgen als ze een beetje te hard rij den, terwijl er pas bekeurd wordt Schultz beloofde het te onderzoeken, vanaf vier kilometer te hard en meer. maar zal ook hier teleurgesteld wor- Ook WD Kamerlid en 130-kilome- den. ter-adeptCharlieAptrootzieterniets Die hightech flitsapparatuur is in. 'Je moet altijd een kleine marge niet bekend bij hetOM. Belangrijker, inbouwen.' ook het NMI heeft er nooit van ge- De flitspalen en laserguns van de hoord. 'Er zijn geen meetmiddelen politie worden jaarlijks gekeurd en geij let door het Nederlands Meetinsti tuut (NMI), maar kunnen afwijkin- gen bevatten. Daarom hanteert het OM een foutmarge van 3 procent. J Volgens haar woordvoerder ziet Schultz aanknopingspunten in die 'technische marge'. Deskundigen denken daar anders kilometer over. 'Dan kun je een hoop rechtsza- Is de lengte van acht wegen ken verwachten, want er ligt uitge- waarop uiterlijk vanaf ijuli breide jurisprudentie van de Hoge wordt geexperimenteerd met Raad op dit gebied', zegt Koelman. de hogere maximumsnelheid. Laboratorium Politiemeetmiddelenexpert David Stam van het NMI is het daar mee eens en zegt dat alleen in het labora torium met heel kleine foutmarges van 1 procent kan worden gewerkt. 'In de praktijk moet je 3 procent aan houden, omdat er afwijkingen optre- den door bij voorbeeld weersomstan- digheden.' Als je op de ondergrens en flits- marge niet kan beknibbelen, biedt een geavanceerdere flitser mogelijk uitkomst: eentje zo scherp dat een 3-procentsmarge overbodig is. die eraan voldoen', zegt Stam. Veel- zeggend, want het meetinstituut is de internationale autoriteit op het ge bied van apparatuur van snelheid- controles. Het keurt en certificeert apparatuur voor vele landen. Mogelijk komt hiermee een lang- gekoesterde WD-wens in gevaar. Al in 2002 pleitte Kamerlid Gert-Jan Oplaat voor het invoeren van een maximumsnelheid van 130. Mark Rutte herhaalde die wens bij de ver- kiezingen in 2006 en bracht hem in zijn eigen kabinet in vervulling. Op de zonnige zaterdagochtend van 12 februari meldde het ministe rie van Infrastructuur stellig: 'Deze kabinetsperiode is de maximumsnel heid op ruim eenderde van het Ne- derlandse hoofdwegennet verhoogd naar 130'. Op de A2 bij Beesd onthulden een lachende Rutte en Schultz op hetzelf- demomenthet eerste 130-kilometer- bord als aftrap van de WD-campagne voor de Provinciale Statenverkiezin- gen. WD'ers deelden flyers uit met 'Nederland vooruit. Met 130 km per uur.' Compromis Dat die 130 in de praktijk 139 bete kent, valt slecht in de Kamer, ook bij coalitiegenoot CDA. Vandaag wordt hier met Schultz verder over gespro- ken. Tijd voor een monsterlijk Haags compromis waarin de marges niet hoeven te worden aangepast, auto- mobilisten onbestraft 130 mogen rijden en niet bijna 140? Dat kan, door de maximumsnelheid op 127 kilometer per uur te zetten. Je krijgt dan een bon als je 131 rijdt en de flit ser 136 aangeeft. WD'er Aptroot wil er niks van we- ten. 'In het regeerakkoord staat 130 per uur en dat gaat gewoon gebeuren, waarom daar nu in de Kamer en bij het CDA paniek over is, snap ik niet.' Bij het bekeuren van snel- heidsovertredingen wordt rekening gehouden met een ondergrens en een foutmar ge voor meetapparatuur als flitspalen en laserguns. 'Bij 139 kunnen we met zeker- heid zeggen dat iemand 134 kilometer heeft gereden', zegt Ernst Koelman van het hetOM. De Hoge Raad heeft meerdere malen geconclu- deerd dat iemand pas be keurd kan worden voor een snelheid waar een foutmar ge van 3 procent van de meetapparatuur isafge- trokken. Tussen de 131 en 165 kilometer bedraagt die mar ge 5 kilometer. Tussen de 101 en 130 is die 4 kilometer. De ondergrens is inge- steld omdat sprake moet zijn van een duidelijke over- schrijding van het snel- heidsmaximum. Daarom krijgen automobilisten de eerste drie kilometer cadeau en worden ze bekeurd vanaf 4 kilometer te hard. In de praktijk betekent dat je op wegen waar je 120 mag rij den pas geflitst wordt als het apparaat 128 meet. De boete in de brievenbus is voor 124 kilometer peruur. Op de A2 bij Beesd onthulden Rutte en Schultz het eerste 130-kilometerbord als aftrap van de WD-campagne voor de Provinciale Statenverkiezingen. wfa Tijdens een dieet zwichten de meeste mensen om 15.23 uur voor de verleiding van een onge- zonde snack, meestal door verveling of stress. In South Carolina is een wetsvoorstel in de maak om gedetineerden die inloggen op een sociale netwerksite een maand extra straf te geven. In China is een man gearresteerd die op internet het gerucht verspreidde dat er chemische stoffen uit Japan in Chinese wateren zijn gevonden.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 19