20 Achtergrond 99 I I a ooo 3 Totvoorkort... Maar inmiddels Sssst Westerse defensiebudgetten staan zwaar onder druk. #SupermachtJazeker, Amerika is nog steeds een militaire en economische grootmacht. Maar de tijden veranderen, zo gaat dat nu eenmaal. De opmars van de Aziatische landen isonstuitbaar. We krijgen een andere wereld. ■it Baas boven baas (1) Baas boven baas (2) MaasstadPers Woensdag 23 maart 2011 cB wind waait voortaan uit oosten Mark van Assen X7 ...was de wereld vrij overzichtelijk. Sinds de Tweede Wereldoorlog is er maar een absolute supermacht ge- weest en dat is Amerika. De Sovjet- Unie dacht een tijdje dat ze het ook was, maar dat bleek uiteindelijk toch anders te liggen. Ze ging uiteindelijk ten onder aan haar eigen onvolko- menheden. Want wanneer ben je ei- genlijk een supermacht? Als je een checklist zou moeten samenstellen, dan zou die er ongeveer zo uit kun- nen zien: portioneel grote plattelandsbevol- king houdt de grote sprang voor- waarts vooralsnogtegen. De helft van de Chinezen leeft nog steeds in dorp- jes, van wie de meesten zonder schoon drinkwater, elementaire ge- zondheidszorg of fatsoenlijk onder- wijs. En het milieu is er een ramp. China een supermacht? Not any time soon, concludeert Minxin Pei. - een hightech-leger - een technologisch geavanceerde economie is er toch van alles aan de hand dat de suprematie van de Verenigde Sta- ten doet afbrokkelen. Ook wordt er langzaam een sfeer geschapen die het brandpunt van de wereld langzaam naar Azie (en het Midden-Oosten) verschuift. Laten we beginnen met Amerika -onoverkomelijke militaire en zelf. Er wordt daar natuurlijk nog economische voordelen ten opzich- steeds een enorm bedrag aan wapens te van potentiele concurrenten uitgegeven. Dat is niet raar, want de - een gelijkwaardige samenleving Amerikanen zijn weliswaar weg uit - een aantrekkelijke ideologic Irak, maar nog steeds zeer actief in -volledigaanbodvanbelangrijke Afghanistan. In 2010 zette president publieke goederen, varierend van schone lucht tot vuurtorens en van defensie tot straatverlichting Kortom: de VS. Zo althans luidt de formulering en de conclusie van J Minxin Pei, een politiekwetenschap- per die gespecialiseerd is in de relatie tussenChinaendeVS. miljard dollar Aan de hand van zijn eigen check- Dat geeft Australie de komende list serveert hij in een artikel overi- jaren uitom zijn onderzeevloot gens niet alleen de Russen uit de tijd te moderniseren. De zes boten van Stalin, Chroesjtsjov en Brezjnev worden ertwaalf. af als supermacht (TijdensdeKoude Oorlog alleen militair gezien een concurrent van Amerika'), maar ook het huidige China. Dat land groeit economisch gezien wel als een dolle, maar schiet op bij na alle andere pun- ten tekort. Het inkomen per hoofd van de bevolking bedraagt in China bijvoorbeeld ongeveer eentiende van dat in Amerika. Ook de buitenpro- Barack Obama zijn handtekening voor alles bij elkaar een nauweli jks te bevatten 1,3 biljoen dollar aan de- fensie-uitgaven (inclusief defensie- gelinkte uitgaven van andere departe- menten. Dat lijkt niet alleen veel, dat is het ook. Geen enkel ander land komt absoluut gezien ook maar in de buurt van de dat bedrag. Toch staan de defensiebudgetten in de VS en de rest van het Westen zwaar onder druk. Oorzaak daarvan is de economische crisis. Moeten we wel zoveel geld uitgeven aan wapens, terwijl er miljoenen werklozen zijn die dringend een baan nodig heb- ben? Een mooi voorbeeld hiervan is de militaire samenwerking van Groot-Brittannie en Frankrijk. Die kunnen hun grote krijgsmacht niet meer verkocht krijgen aan hun bevol king. Daarom hebben ze aangekon- digd te gaan samenwerken in buiten- landse uitzendingen en, let op, een vliegdekschip te gaan delen. De HMS Prince of Wales, klaar in 2020, mag door de Fransen gebruikt gaan wor den als hun eigen Charles de Gaulle in onderhoud gaat. En andersom. Verder gaan de twee landen samen onderzoek doen naar kernwapens. Ook Nederland moet bezuinigen. Minister Hans Hillen van Defensie kondigde eind vorig jaar aan hoe hij de pijn van de geplande 200 miljoen euro gaat verdelen: 163 miljoen min der investeringen en 37 miljoen min der personeelskosten. 'Naast de pro- blemen die we hebben opgelopen door de wereldwijde crisis staan we nu aan het begin van een nieuwe [be- zuinigings-jronde. De 200 miljoen die we in 2011 bezuinigen is een be gin, een pijnlijk begin.' Tegelijkertijd is er in een ander deel van de wereld iets heel anders aan de hand. Het International Insti tute for Strategical Studies (IISS), een militaire denktank, constateert in zijn nieuwe editie van The Military Balance dat er een globale herverde- De Aziatische opmars: Chinese, Indiase (links) en Zuid-Koreaanse militairen De Russen hadden in het begin van de jaren zeventig liefst driehonderd kernonderzeeers. Plus vijftig onderzeeers met kernraketten. Ter vergelijking: de totale vloot van de Amerikanen, dus inclusief allerlei andere schepen, bedroegtoen minder dan vijfhonderd. Het nadeel van de Russische onderzeeers was echter dat ze enorm veel lawaai maakten ('als twee vrijendeskeletten in een vuilnisbak'). -ik-

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 20