21 Achtergrond G o 11 Belangrijkste wapen tegen 'n onderzeeer is een onderzeeer. Militaire grootmachten In de toekomst... Boot te koop Uit winkelen Toekomstmuziek Meeste militairen MaasstadPers Woensdag 2 3 maart 201 ling van militaire macht gaande is. Kort gezegd komt die hier op neer: het Westen bindtin, terwijl inAzie en het Midden-Oosten steeds dieper in de buidel wordt getast. Het gaat hier- bij nietalleenom nieuwe, opkomen- de economieen als China, India en Rusland, maar bijvoorbeeld ook om een land als Saoedi-Arabie, dat liefst 8,2 procent van zijn bruto nationaal product uitgeeft aan wapens. Geen enkel land komt daarzelfs maarbij in de buurt (in de VS ligt dat percentage op4,3). Ofwattedenken vandeVer- enigde Arabische Emiraten, die per hoofd van de bevolking 2.653 dollar in het leger stoppen. Ook dat is het meeste van iedereen (de VS spende- ren 2.141 dollar per Amerikaan). Verder zien we dat Amerika welis- waar de meeste vliegtuigen en sche- pen heeft, maar dat China de meeste soldaten telt en Rusland de grootste landmacht heeft. Ookzijn met name China, Japan, Australie en Zuid-Ko- rea enorm aan het investeren in on derzeeers. En India is met een geheel eigen doel bezig: het wil simpelweg de grootste marine van de regio heb- ben, hoe groot die van de concurren- tie ook is of gaat worden Achter al deze cijfers van soldaten, boten, en tanks schuilen ontwikke- lingen die kunnen uitdraaien op de conflicten van de komende jaren. ligt er met name voor Azie weinig vrolijks in het verschiet. Deskundi- gen kijken al een ti jdje met spanning naar de maritieme wapenwedloop daar. BijnaallesdraaitomChina. Dat is de enige grote macht in de regio die openlijk moppert over zijn grenzen en zijn leger tegelijkertijd in enorm tempo aan het moderniseren is. In het noordenmaakt Peking aanspraak op grote olie- kolen- en houtvoorra- den die nu nog in Russische handen zijn. In het zuiden wil het de strate- gisch belangrijke regio Arunachal Pradesh van India hebben. In het oosten ligt Taiwan, waarvan de Chi- nezen al decennialang claimen dat het eigenlijk van hen is. Ook in het oosten liggen tal van eilanden die be- twist worden door meerdere landen, van wie de enige constante factor China is. Het is zelfszo dat Peking 80 procent van de Zuid-Chinese Zee claimt als 'historische wateren'. Dit maakt heel veel landen erg nerveus. Daaromzijnzeallemaal be zig zich in rap tempo te versterken, met name met onderzeeers. Dit is het meest doeltreffende wapen in een re gio die in feite leeft van de zee. Wie er in slaagt de maritieme handelsroutes van zijn vijand af te snijden, slaat een beslissende slag. Het meest doeltref fende middel daarvoor is de onder zeeer. En: het belangrijkste wapen tegen een onderzeeer is een andere onderzeeer. Dat klinkt als een wed- loop zonder einde. Die onderzeeers worden overigens ook nog eens be- wapend met lange-afstandsraketten voor landaanvallen. Nog een reden om te zorgen dat je je zaakjes goed voorelkaarhebt. In het Midden-Oosten is Iran de grote katalysator. Waar de Iraanse president Mahmoud Ahmadinejad te pas en te onpas laat weten dat hij de baas van de regio wil worden, en ook nog eens in het geniep bezig lijkt te zijn met het produceren van kernwa- pens, worden de buurlanden steeds zenuwachtiger. Israel natuurlijk, maar ook Arabische landen als Sa oedi-Arabie, Koeweit, Irak, de Emira ten geven miljarden uit aan wapens. Het zijn ontwikkelingen waar de VS natuurlijk wel bij betrokken zijn, maar geen beslissende rol meer in gaan spelen. Daarvoor zijn de ande- ren te machtig aan het worden. Verenigde Staten China Meeste schepen Groot- Britannie Frankrijk Rusland Duitsland japan Italie India Brazilie Meeste geld Grootste luchtmacht Saoedi Arabie Grootste BNP HI Bedrag in miljarden van BNP H Militairen in mln H Aantal luchtwapens HI Aantal landwapens H Aantal schepen BRON; GFP. GRAPHIC; EES ENGEt Grootste landmacht De laatste onderzeeers die Taiwan kocht, tot grote woede van de Chinezen, waren twee Nederlandse boten uit de Zwaardvis-klasse. Singapore gaat ook shoppen in het buitenland. Zij kopen boten van de Zweedse marine; tweedehandsjes, net als de Zwaardvissen. In 2020, als alle landen hun voorraad op sterkte hebben, varen er meer dan honderd onderzeeers rond in de Aziatische wateren. (rechts). foto'S: reuters en afp

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2011 | | pagina 21