OUD-MATHENESSE Van chaos tot ordening Een Zebra waarop de voetganger nog steeds t haasje is PANTOMIME in tie paaslijd \V aar moet beginnen? irt door gemeentebestuur STIEFMOEDERLIJK BEDEELD Te klcine Mim ilocn scholen lijden aan bloedarmoeile Hij wil Delfsliaven een cabaretgroep bezorgen JEUGD.... Snelle reacties Q Wijkgedachte komt niet tot leven "~y Hoe draait uw vereniging wat denk je ervan tsi.r. t ,s'i stun ttrieven nun rttduv.tie r4 Toen in de middeleeuwen de kasteelheren van Mathe nesse zich met jacht en vis vangst vermaakten en een leventje leidden van grand seig neur, zullen ze niet vermoed hebben dat de benedendijkse uitgestrektheid rondom hun burcht nog eens burgerlijk „De Put" zou heten. Niet bepaald een ridderlijke benaming. Als pleister op de wotxde van deze machtigen zou gegolden kun nen hebben, dat de naam Mathenesse officieel bewaard is gebleven. Er is een straat naar genoemd, een laan, een weg, een plein, een dijk, een brug. zelfs een hot. En op de plattegrond van Rotterdam Jezeix we voor de wijk tussen Spangen en Schiedam ,,Oud- Mathenesse" i ri 1 fjfj ti - J-J f tk/\^ M ir 1 2 3 4 S 6 1 8 9 10 11 12 13 14 IS 1 1 2 2 3 3 4- 4* 5 5" 6 6 7 7 8 8 9 9 10 10 II if 12 12. 13 13 14- 14 iS IS 1 2. 3 4- 6 7 a 9 lo II 11 <3 14 IS" ft Schiedam ondergaat „hartoperatie" i wordt in onze dagen veel gespro- ken en geschreven over de zgn. _J oecumenische beweging: d.i. Iicl streven naar eenheid onder de Christeneu. Voor velen is dit nog een moeilijke aangelegenheid. En nie.t ten onrechte; de tegengestelde opvattingen in belangrykc punten en hot verschil in mentaliteit en Christclyke levenspraktyk zijn zodanig dat men nog veel gednld zal moeten hebben. Ook de historic spreekt bier een woordje nice. Menig protestant vraagt zich af of de Ilervorming torh een ver- gissing is geweest. Waarom verslapt de Reforrnatie in Itaar protest tegen Rome? Menig katholiek verwondert zieli over de veranderde situatie en de veelvnldige interkerkelijke eontaeten, zoals b.v. in een gezaiiienlyke, Hybeleolportage. Er ztjn daarnaast enthonsiastelingen, voor wie de eenheid niet snel genoeg kan komen. Volgens hen moet men de ge- schiedenis laten voor wat ze is. De leiders del- Kerken moeten de handen irusenslaan om het (Christendom nieuwe gestalte le geven in onze tijd. Naast de hezinning over de eenheid der Christenen hondt men zieli ook bezig met de vraag naar de verhonding van de Christenen met de niet-Christe- nen. Men kan daar immers moeilyk aan voorbygaan, al verstaat men onder de oecumenische beweging eerst en vooral het eenheidsstreven van Christenen- Het is voorzeker een gclukkig ver- echynsel dat wij oils deze vragen gaan stellen. Wy onderkennen het gevaar van de vereenzaming van de moderne mens in de huidige samenleving, waarin nien- sen naast clkander leven en elkaar toeh als vreemdelingen voorbygaan. Wij willen voor onze lezers graag plaatsruimte vrij liouden om van tijd lot tyd by diverse vragen op dit terrein stil te staan. Mogelijkerw ijs komen we tot een uitwisseling van gedachten. Het is dns niet noodzakelijk dat de redaetie voortdnrend als enige aan het woord blyft. Integendeel; we willen graag aan iedereen de gelegenhcid geven om mee te denken en mee te bouwen. Wie dus iets te vragen hceft of ideeen, suggeslies enz. over deze onderwerpen wil uiten, kan zich te alien lyde lot de redaetie richten: Stichting „Euro-Appel", Oude- dyk 261 a, Rotterdam. Als een zcer bclangryk punt willen we reeds nu stellen dat de oecumene be- gint bij ons zelf. bij it en by my; bij ieder van ons. Dit geldt voor iedere vorm van toenadering, eenwording en gemeenschap. Wie voor zijn buurman iets over heeft, wie by ziekte de helpen- de hand biedt, wie attent is voor een vereenzaatnd mens of voor een gezin, waar hulp nodig is, wie zich het leed van anderen aantrekt of meeleeft met succes en welslagen, bouwt aan de grond- slagen van de mensen-gemeenschap en daarmee aan de oecumene. I). :W» >/,0#A Dames en heren verenigingsbcstuur- ders, ongetwjjfeld zal bet voorkomen, dat u graag eens vvat meer bekend- heid zou willen geven aan een of andere activiteit van uw vereniging. uw club of organisatle. Maar even vaak zal het gcbeuren, dat uw pen- ningmeester(es) daarvoor niet vol- doende geld in kas heeft. Wat denkt u van een redactioneel berichtje in „Metro-Pool" zonder kos- ten uwerzijds? Voorwaarde is dat het gaat om aetiviteiten, waarbij u bui- tenstaanders wilt betrekken: een to- neelavotid byvoorbeeld, een zang- of muziekuitvoering dan wel openbarc samenkomslen van andere aard. Uw readies, geachte lezeressen en lezers, zullen de redaetie welkom zijn. Gaarne willen wij uw ntening horen over dit eerste nummer van ..Metro- Pool", waarmede, naar wij hopen, de basis wordt gelegd voor eontaeten van lange duur. Hebt u bepaalde ver- langens ten aanzien van artikelen of rubrieken over onderwerpen die naar uw mening in de belangstelling zullen liggen, schrijf het ons. Het redaetie- adres is: Oude Dijk 261a, Rotterdam. Peter Blanker de troubadour Aan de Scltans woont een veelbelovende troubadour. Peter Blanker (24) heeft juist een contract met een grammofoonplaten- maatschappij afgesloten. Binnenkort zal zijn eerste plaat op dc markt worden gcbracht. Deze eersteling betekent echter niet het eerste optreden-naar-buiten, want herhaaldelijk trad Blanker in radioprogramma's en cabaretvoorstellingen naar voren. Peter Blanker is een idealist; een man met hoekige gebaren. Zijn markante kop soms naar voren duwend, onderstreept hij zijn menin- gen over litteratuur en politiek, over toneel en dans. Zijn oordeel is vaak vooruitstrevend. maar door en door eerlijk. Soms, als de twijfel hem overvalt, grijpt hij in zijn boekenkast en documenteert zijn stellingen met uitspraken van grote filosofen. Direct daarop praat hij enthousiast over de zanger Jaap Fischer, en als wij een bepaalde muziekuitdrukking niet begrijpen, demonstreert hij op zijn gitaar. Als het eenmaal zover is, vragen wij of hij een liedje wil spelen. Met een gezicht van „zou je je dat nou wel aandoen?" zet hij in. Het wordt een levenslied van Eduard Jacobs, de minnestreel van de mesthoop. Weldra heeft Peter podiumallure; hij is „in". Met enige stemverheffing kondigl hij het volgende lied aan, dat door Eduard Jacobs onder eigen naam in ons land werd uitgebracht, maar later een vertaling bleek van een chanson van Aristide de Bruyant, de wereldvermaarde levenskunstenaar, die nog steeds voortleeft op de affiches van Toulouse-Lautrec voor de Moulin Rouge. Wij praten verder over de kleine grote man Louis Davids, over Speenhoff, en met een lislig sprongetje onzerzijds over Peter Blanker. „Schrijf je zelf ook liedjes?" „Horen?", vraagt hij. Het is een ballade van een lief meisje; het enige lieve liedje dat wij de hele avond te horen krijgen. Even later, terwijl de ritmen van een Czardas de kamer vullen, vertelt Peter over zijn plannen, zijn liefhebberijen. Hij zou graag een cabaretkelder in Delfshaven hebben, om daar met andere jonge kunstenaars te experimenteren. „Ons cabaret moet totaal van structuur veranderen", zegt hij. Ook moderne toneelvoorsteliingen zouden daar kunnen worden opge- voerd. Kennelijk staan vele moeilijkheden dit plan in de weg. en daarom zal de groep nog wel een tijdje zonder onderkomen blijven. Peter zelf zegt, dat bijvoorbeeld het zakkendragershuisje erg geschikt is, maar de gemeente heeft dit voor andere doeleinden bestemd. Het is wel een aantrekkelijk idee, een van Rotterdams oudste gebouwen een culturele bestemming te geven. Overigens geloven wij, dat 1962 voor Peter Blanker een heel belangrijk jaar kan worden. In ieder geval heeft hij zijn talent en zijn enthousiasme mee. feen zinnig mens zal o.ntkennen dat een goed geleid verkeer door de stud een eerste vereiste is. Tal van oude steden in binnen- en buitenland sukkelen op dit punt met een probleem. Ook Schiedam vorml hierop geen uitzondering. Maar de vroede vaderen hebben nu het ope- ratiemes resoluut in het hart van Schiedam gezel en de verandering beloojt radicaal te worden. Het kerkhof tegeuover de Singel- kerk is al in een speelplantsoen her- schapen. De tekening toont u een beetd van het overgangswerk. De graafmachines vonden er gedurende enige weken een terrein waarop zij zich konden uitleven. Thans is deze ruimte reeds be- straat en men is bezig het tot par- keerplaats in te richten. Het mag aan gerechte twijfel onderhevig zijn of de gespaarde bomen nog levens- vatbaarheid hebben, aangezien zij diep in het zand zijn komen te staan. De verbinding tussen Singel en Lange Kerkstruat zal ook spoedig tot stand komen, evenals de nieuwe route van de Broersvest naar de Proveniersbrug. Wanneer het eenmaal zo ver is, dat men de indienststelling van het nieuwe stadhuis zal meemaken dan kan men inderdaad spreken van een ingreep in het hart van het aloude Schiedam. De tweede tekening is gemaakt naar de maquette van de nieuwe toestand. Men ziet er het ontworpen stadhuis en een klein vijvertje dat men om de ru'ine van Mathenesse heeft geprojecteerd. Wat het par- keerterrein betreft, komen er in de toekomst nog wat bomen bij en naar verluidt is men van plan er de jaar- lijkse kermis te huisvesten. Deze regels zijn speciaal bestemd voor jonge mensen. Oudere lezers willen zeker wel zo vriendelijk zijn, hun kinderen of andere jongeren hierop even attent te maken. Als de krant van eigenaar is ver- wisseld. zullen wij van wal steken. Laten wij elkaar rneteen maar tu- toyeren dus gewoon jij en jou zeg- gen en schrijven dan gaat het alle- maal wat gemoedelijker. Vind je het gek om naar ..zo'n kerel van de krant" te schrijven? Dat zou jammer zijn. want je zult toch wel iets op het hart hebben. Je hebt in ieder geval een eigen mening. Hoe dik'wijls zeg je niet, dat jij meer mans bent dan ouderen van je denken? Of blaas je soms geen stoom af over allerlei toestanden waar je het niet mee eens bent? Wat koop je op slot van rekening voor alleen maar mokken en domweg ..kankeren" zonder dat iemand jou zegt dat je er dit keer helemaal naast zit? We kunnen er beter gezond over praten. Wie weet waar het nog goed voor is. Misschien wel voor een van je leeftijdgenoten, die precies hetzelf- de had willen zeggen, maar het niet durfde. omdat hij niet zoveel schrijf- ..lef" had als jij. Overigens hoeft deze rubriek geen probleemhoek te worden. Het leven bestaat gelukkig niet uitsluitend uit zwarigheden. Wij moeten het samen zover zien te krijgen, dat ouderen gaan zeggen: ..In ..Metro-Pool" lees je tenminste hoe de jeugd van tegen- woordig werkelijk is". Zo kan er ook plaats zijn voor een grap. een goede raad, een flinke daad en een opbouwende gedachte. Voor sportieve spot en voor een in jouw ogen bespottelijke sport. Met woord is nu aan jou en aan alle jongeren, die de lagere school hebben verlaten. Brieven aan de Re daetie van ..Metro-Pool". Oude Dijk 261a. Links boven op de enveloppe graag: „Ik denk zo!". Als woonwijk is ..Oud-Mathenesse" eerst goed bekend geworden na de eerste wereldoorlog, met de bouw van het Witte Dorp, dat thans op de nominatie schijnt te staan otn te verdwijnen. Niemand in de buurt weet nog of dit zal gebeuren en zo 1 i Gcef mijn portie van de zebra maar aan Fikkiel". Dit was het slot van een kernachtige ontboeze- ming, geuit aan de rand van de Schiedamseweg door een voetganger die zojuist uit dc. richting van de Hogebanweg de dijk op was ge- klommen. Aan de overkant had hij dc tram naar het Centraal Station willen nemen. Maar geen kans. En toch stond hij voor een duidelijk zichtbaar zebrapad. Als in vcrsnelde optocht raasden personcnauto's cn vrachtwagens langs hem been, zon der voorrang te geven. Geen hand- opsteken had geholpen. En zelfs, toen hij een voet op de rijweg had gezet om volgende auto's tot stoppen te dwingen, waarschuwden kortc claxonstoten hem, dat hij terug moest treden, wilde hij niet over- rcden worden. De bestuurder van een vrachtwagen wenste zich kenne lijk niet te storen aan het recht, dat de voetganger sinds november van het vorig jaar bezit. En zo ging lijn 4, die hem door dc Middellandstraat naar de trein moest brengen, zijn neus voorbij. Hetgeen hem zijn filip- pica ontloktc. Meer en meer blijkt, dat de zebra- paden, voorzover ze midden op een snelverkeersweg zyn aangebracht, niet aan hun doel beantwoorden. ...Als 't een beetje wil, mis ik m'n trein naar Woerden", gromde de man weer, toen eindelijk de file tot het eind toe was voorbij geraasd en we veilig de halte aan de overkant hadden kunnen bereiken. „Waarom maken ze wetten als ze toch niet worden nageleefd? Er is in feite \veinig veranderd bij vroeger." Het recht van de sterkste gaat nog altijd boven alles. Toen klaagden de bezitters van kleine wagens over het „doordouwen" van grote autobussen en trucs-met-opleggers die van links kwamen, maar doodeenvoudig van het standpunt uitgingen: wij zijn de Goliath en hij de dwerg; wie doet me wat? Gebruik maken van het recht van de sterkste. Een dwerg is op deze weg ook de voetganger. Iedere chauffeur, of hij nu een grote of een kleine wagen in de file berijdt, denkt op zijn beurt: ik kan net nog wel even passeren; laat mijn opvolger maar stoppen! Met het gevolg, dat er voor de voet ganger op zebrapaden, die niet bij een kruispunt liggen, niets ten goede is veranderd. Hij moet evenals een jaar geleden zijn ziel in lijdzaamheid bezitten en wachten tot op het Mar- coniplein het verkeer in kruisende richting is vrij gegeven en de stroom van auto's in de richting Schiedam voor enkele ogenblikken is gestuit. „Nee, wat die zebra's betreft. bij ons in Woerden zeggen ze: geef mijn portie maar aan Fikkiel' We hadden nu en aan moeten glimlachen tijdens de woordenvloed van deze reiziger naar Woerden, waarvan we de tendens hter in grote trekken hebben weergegeven. De man had intussen al een keer zijn polshorloge uit de mouw getrokken en er een meewarige blik op gewor- pen. „Over twintig minuten gaat mijn trein", zei hij nog. ..Kan ik die halen? De volgende trein stopt namelijk niet in Woerden. Dat zou me een uur schelen." We meenden hem gerust te moe ten stellen. ..Maar neem dan niet de tram, die nu aankomt' advtseerden we. „Die maakt eerst een rondrit over de Nieuwe Binnenweg, de Blaak en de Mariniersweg. U moet beslist het bordje „vta Middelland straat" afwachten. Met twintig mi nuten voor de boeg haalt u het nog wel. Tenzij de brug bij het Mathenesserplein open staat. Dan bent u nog niet jarig!" „Duim dan maar 's voor me", zei de man, toen de tram stilhield, die ons over de Nieuwe Binnenweg naar de Coolsingel zou voeren. Dankbaar waren we, dat wij althans niet de trein naar Woerden moesten halen. De man zagen we nog net even een benauwde blik op zijn horloge wer- pen. ja. wanneer. Vandaar dat bewoners, die gaan verhuizen. vrij spoedig hun huisje weer ingenomen zien door nieuwe huurders. Als wij sommige Witte Dorpers mogen geloven, is er van het begin af aan een opmerkelijk ..standsver- schil" geweest tussen hen. die aan de rand van het dorp over een riant uitzicht beschikten en de bewoners van de korn van het dorp. In de loop der jaren is de moderne bebouwing benoorden de Rotter- damse dijk in versneld tempo ge- gaan, voorzover er althans bouw- vergunningen konden worden afge- geven. Hier is het ook. dat Schiedam en Rotterdam als goede buren elkaar de hand kunnen retken. Zondei dat men het weet. staat men met het enc been nog in de Maasstad en met het andere in de stad. die eertijds meer bqjrendheid genoot dan haar grote buur van thans. Vanwege een be paald geestrijk vocht. De moderne woningen in Oud- Mithenesse zijn weinig op gezins- uitbreiding berekend. Daarom is de migratie er vrij sterk en is het getal niet groot van hen. die men tot de honkvasten zou kunnen rekenen. Door vertrek van in aanta) groeten- de gezmnen is het getal dei scbool- gaande jeugd er in de laatste vijf-zes jaren met ongeveei de helft vernnn- derd. Dit lieei't tot gevolg gehad, dat een van de openbare scholen bij ge- breh aan voldoende leerhngen reeds moest worden opgeheven. De scho len. die nog bestaan. lijden min of meei aan bloedarmoede. I'ft'ri ffiftttztiic I Het ge.vone ontleiwijs is er even normaal als overal elders. We doelen hier op de van ouds bekende leer- vakken. Maar tot ortevcer een jaar geleden was er met het gymnastiek- onderwijs iets niet in orde. Heel Oud- Mathenesse beschikt maar over z.egge en schrijve een gymnastieklokaal. Dit was tot dan toe slechts beschikbaar voor de ieerlingen van openbare scholen. De bijzondere scholen kwa men er eenvoudig niet aan te pas. Eerst toen het leerllngenaantal sterk achteruitging cn een van de openbare scholen was opgebeven, kwam er voor een bijzondere school enig soe- laas. Uit overweging, dat ondet de jon- gens het voetballen popuiair is en deze knapen dus hun spieren al be- trekkelijk lenig houden. liet men eerst de meisjes tot de gvmnastiek- les toe. Pas in September van het vorig jaar zijn de jongens van het bijzonder onderwijs aan bod ge- komen. imevn atvvmbtttl Erger nog is het gesteld met het zwemmen in schoolverband Dat is er, om in volksterm te spreken, echt niet bij. Eenvoudig omdat er in heel de wijde omtrek geen swembad is. Wie in het water de spieren wil stalen moet in eigen tijd en op eigen kosten diep de stad in, b.v. naar het Oostelijk Zwembad of het Sport- fondsenbad. Een andere mogelijk- heid is nog het bad in Schiedam, achter de B.K.laan. Voor het overige is vooral de jeugd aangewezen op de insteekhavens in de buurt. Onder controle van een speciaal daarvoor aangewezen agent van politie kunnen ze er bij hoog zomers weer zwemmen en ploeteren. Dan is het er ook een gekrioel van jewelste. Maar hoe vaak kennen wij in ons klimaat zulk ideaal weer voor het buitenzwemmen? Dat zijn hoog- stens enkele dagen in de gunstige maanden. Het overige deel van het jaar moeten de zwemlustigen zich een tamelijk verre reis getroosten, of anders verstoken blijven van een brok gezondheid. Nu en dan heeft men in de dag- bladen kunnen lezen over gemeen- telijke plannen voor de aanleg van een zwembad aan de Laanslootse- weg. De bewoners van Oud-Mathe nesse, en trouwens ook die van Spangen en Delfshaven, zijn be- nieuwd te vernemen wat er van die berichten waar is en hoever de kan- sen staan. Onze redaetie zal zeker niet nalaten zo spoedig mogelijk de HORIZONTAAL 1. werkplaats; bouwland. op alle plaatsen; soort vogcl. dikke nevelgelaat. antilope; nederigheid; razernij. eertijds; rivier op Sumatra, vel. deel van de hals; handvat; spoe dig; bezitt.vnw.; voorzetsel. kleur; dichterbij; letter van het Griekse alfabet. soort. gewicht (afk.); gebrek: aanwijzend vnw.: zandachtig: voegwoord. het tegenovergestelde: nood- sein; water bij A'dam; naschrift (afk.). maat; ter herinnering (afk.). Eng. inhoudsmaat; vuurpijl. bediende van vorst: graafwerk- tuig. hetzelfde (afk.); titel (afk.); Thebaanse koning: spoorstaaf. ontkenning; doorschijnende stof; bezitt.vnw.. onderwereld; bij votmacht (afk) bereid; zanggodin; water bij Amsterdam. overjas; bijwoord; ordenen. 2. 3. 4. 5. 6. 8. 9. 13. landbouwwerktuigpas; geheel; meervoud (afk.) 14. lust; plaats op de Veluwe; om trek van een cirkel; wortel. 15. vloerbedekkingvoorzetsel; die- renverblijf; smart. Onder de inzenders van een goede oplossing zal een prijs van j" 5. w orden verloot. Inzenden aan: Redaetie „Mctro- Pool", Oudedijk 261a, Rotterdam. Naam, adres en woonplaats s.v.p. duidelijk vermelden en op de enve loppe „puzzel". lezers van ons blad ter zake in te lichten. Mens sana in corpore sano. Een gezonde geest in een gezond licliaam. Die twee zijn in den rcgel onafschei- delijk. Van gemeentewege heeft men tot nu toe nog niet veel gedaan om dc bewoners van dit uiterst westc- lijk stadsdeel te geven vail wat hun toekomt. Men beschikt er evenmin over een verenigingsgebouw, zelfs niet over een lokaliteit „voor brui- loiten en partijen". Men propagecrt zo gaarne tie wijkgedachte. Maar hoc wil men die verwezenlijken, als zo goed als alles ontbreekt om in saamborigheid aan die gezonde geest in een gezond licliaam te werken? Kaas is nog altijd het meest ge- bruikte belcg van de Hollandse boterham. We zijn dan ook een volk, dat er zich steeds op toelegt om „de kaas niet van z n boter ham te laten eten." Daar hebben we alles voor over. Daartoe wer- pen wij dammen en verschansin- gen op, sluiten wij ons hecht aan- een in verenigmgen en clubs, in orgamsaties en standen. Daartoe vormen wij „zuilen", die gewoon- lijk meer de indruk maken van gedenktekens welke aan een ver- leden tijd herinneren, dan van steunpilaren die tezamen de maatschappij en de gemeenschap van de mensen ondersteunen. Ieder overschrijden van de grenzen wordt nog te dikwijls als een ge vaar gezten; als een ongeoorloofd binnendringen in het domein van de ander; als een aanval op de rechten en het eigen bezit van de evenmens; als het „stelen van de kaas van iemands boterham." In een tijd, waarin afstanden en landsgrenzen wegvallen en waar in de noodzaak om samen te wer ken met de dag dringender wordt, is de angst voor de gevaren, die de eigen bunker bedreigen, bij velen nog groter dan de zorg voor het goede, voor openheid en sa- menwerking, voor gemeenschap en verbroedering. Er zijn mensen, die, reeds voor het officieel verschijnen van Metro- Pool meenden te moeten waar- schuwen tegen een opdringend Rotterdams gevaar. Onder de leus „Schiedam, let op uw zaak" sehrijft men over een dreigende gemeentelijke en zakelijke over- rompeling. Heeft de auteur van het artikel in „Zuider-Nieuws" dan zo slecht het hoofdartikel van de proefuitgave gelezen? Of vreest hij een wolf in schaaps- kleren? Vreest hij de pers (die hij zelf hanteert) als een infectie-ba- cil of ziet hij daarin de mogelijk- heid om de rijke verscheidenheid van menselijke waarden uit te dragen? Wij willen graag veronderstellen dat hij voor zichzelf en zijn blad het laat.ste verkoren heeft. Dan is er geen vuiltje aan de Iucht. Wij kunnen dan ieder het onze bijdra- gen en zo meebouwen aan een toekomst, waar meer voor nodig is dan internationale politiek en een goed functionerende econo mic. Laat ons dus ieder op onze eigen zaak letten en samen op de zaak, die op het belang van alien is ge- richt. Redaetie „Metro-Pool" Een RCheei an'irrr reac ie ontvingen wij van de beer S. Cohen, die bekend s.aat als dc sneldichter van Delfsha ven. Snel ook heeft hij liegrepen wat de kern van onze bedoclingen is en rap dirhtte hy: "7omaar als een milde regen daalde dan de Metro-Pool" Die we in de bussen kregen als een groen-gestreept symbool. Groen-wit-groen dat is de [stadskleur, Zinnebeeld van Rotterdam, daar valt nimmer aan te [tome ii machtig als een eiken-stam. Even waren we verslagen komt er nog meer drukwerk bij? Wordt het nog gecompliceerder in deez' wrange maatschappij? Is het nog niet reeds voldoende, heel die stortvloed van lectuur die ons geeslelijk beinvloedt als een angstig avontuur? Maar na lezing moet men tzeggen t blad dringt ons geen [mening op; het is luchtig maar toch leerzaam ook voor burgers-in-den-dop Het wil ons er van doordringen dat wij mede-burgers zijn die tezamen mede-bouwen in een rechtopgaande lijn. .Metro-Pool" krijgt in de [harten dus de plaats, waar het om vraagt. Moge ons de toekomst leren. dat dit nimmer meer vervaagt. S. COHEN 10. 11. 12. 13 14. 15. Wat op zaterdag 24 maart onder auspicien van Kunstcentrum t Venster in De Lantaren aan de Gouvernestraat te zien is, mag men 'n novum noemen. De Stichting Nederlandse Panto mime geeft dan nl. een eerste voorstelling in Rotterdam van een tweetal programma's zowel voor de jeugd als voor ouderen In de middaguren wordt het mi- modrama De beer en de mensen gespeeld, waarvoor het gegeven is ontleend aan het boek van Reinier Zimmik. Theo Vesseur heeft de tekst geschreven. Voor de volwassenen voert het theater's avonds De bal lade der jaargetyden op van Jan Bronk en het paasspel Ben ik het, Heer, van Theo Vesseur. Het is op zich al een zeldzaamheid dat een pantomimegroep een voliedig panto- mimespel te zien geeft. Nog uitzon- derlijker is het dat een religieus onderwerp gekozen is als uitgangs- punt voor een mimespel. Deze voorstellingen worden gege ven in het kader van het tienjarig bestaan van deze groep enthousias- telingen. Jan Bronk zelf zal op de programma's een korte inleiding ge ven. Men zal op 24 maart dus getuige kunnen zijn van een evenement dat ook in het buitenland nog maar zel- den gezien is. Men kan kaarten verkrijgen bij het Kunstcentrum 't Venster, Gou vernestraat 129133, telefoon 51900. VERTICAAL 1. longziekte: pers. vnw. 2. laan; zoogdier; populier. 3. gezamenlijke bewoners; onme- telijk. 4. vr. munt: vordering; deel van een breuk; keurig. 5. mast: vuurgeleiderplatvis: graansoort. 6. almachtig; boom en vrucht; bij woord. 7. drietal; en andere (afk.); ge- wricht; Friese voomaam. 8. onder-officier (afk.); eskader; vrager. 9. rond gebouw, namelijk (afk.): ontkennend voorvoegsel; zui- ver. 10. klimop; radio-merkengte, 11. pers. vnw.; vrouwelijk (afk.); lichtbeeldje; wasmiddel; snel: heining. 12. Berber; teelamrie; slee; noot; boot.

Metropool | 1962 | | pagina 3